şükela:  tümü | bugün
401 entry daha
  • öncelikle şunu belirteyim, bu adamı cocu'nun yerine maça çıkardıklarında hiçbir önyargım yoktu. fakat bu adamın fenerbahçe'de abartıldığı kadar güzel işler yaptığını(şuan herkes öyle söylüyor, çok iyi oynatıyormuş) düşünmüyorum. sebebine gelirsek, maç maç analiz yapacak olursak:

not: öncelikle istatistikler her zaman isteneni göstermez fakat sadece istatistiklere bağlı kalmadan konuşacağım.

galatasaray-fenerbahçe maçı:

topla oynama: %62-%38
    toplam şut: 16-17
    isabetli şut: 3-5
    pas isabeti: 399(%83)-210(%70)
    toplam orta: 25(6 isabetli)-13(2 isabetli)
    faul: 9-16

görüldüğü gibi topla oynama galatasaray'daydı ve pas isabeti olarak da bizden iyiydiler. ayrıca faul sayısına bakarsak fenerbahçe daha çok faul yapmış, bu da özellikle ilk yarıda rakibi durdurmakta zorlandığımızı gösteriyor(tam olarak emin değilim ama bu faullerin çoğunu ilk yarıda yaptık diye hatırlıyorum). ki fernando bu maçta olmamasına rağmen pas yapma konusunda bizden üstündüler. he burada fenerbahçe'nin ilk yarıdaki berbat oyununun etkisi de var tabi. 2. yarı ise ilk yarıya nazaran iyi bir oyun sergiledik. yanlış hatırlamıyorsam ilk yarı 4 ve ya 5 şutla kapatmıştık. 2. yarı daha fazla pozisyona girdik. ervin koeman'ın çıkardığı kadro ve 2. yarıdaki futbolun yanısıra, soldado'yu oyuna alıp gol araması da takdire şayandı. hatta 2. yarıdaki performans beni bile umutlandırmıştı.
    genel anlamda konuşacak olursak, galatasaray'ın önemli eksiklerinin olması ve istikrarlı bir futbol sergileyememelerin dolayı, bu maçı lehimize çevirebildik.

fenerbahçe-anderlecht maçı:

topla oynama: %38-%62
    toplam şut: 16-15
    isabetli şut: 6-0
    pas isabeti: 314(%82)-558(%89)
    toplam orta: 10(4 isabetli)-15(2 isabetli)
    faul: 17-12

istatistiklerin galatasaray maçı ile aynı olduğunu, hatta benzer bir oyun sergilediğimizi söyleyebilirim. yine rakibe pozisyon verdik fakat rakibin bu maçta son vuruşlarda etkili olmadığı şut isabetlerinden anlaşılabiliyor. faul sayımız yine yüksek, çünkü yine rakibi durdurmakta zorlanıyoruz, pozisyon veriyoruz ve topa hakim olamıyoruz. ki karşımızdaki takım anderlecht. tamam belki 2-3 sene önce olsa küçümsemezdim fakat bu sezon ligde de uefa'da da kötü durumdalar. evet biz de pozisyona girdik, fırsatlar yakaladık ama adamlar kötü durumda olmasına rağmen bizimle kafa kafaya oynadılar, ki bir gol bulsalar her şey altüst olabilirdi. oyuncu değişikliğine gelirsek gs maçının aksine rezaletti. valbuena'yı oyundan alıp ismail faydasızını sol kanada çekmek aptalcaydı. isla-jailson değişikliğine bir şey diyemem, alanya maçına yönelik bir değişiklikti ama ismail tercihi büyük bir rezaletti. gençler dururken ismail'i oyuna almak mantıklı değil sonuçta. valbuena galatasaray maçından sonra da farkını ortaya koydu ve bireysel çabasıyla maça damgasını vurdu, diyebiliriz.

fenerbahçe-alanyaspor maçı:

topla oynama: %48-%52
    toplam şut: 12-10
    isabetli şut: 5-3
    pas isabeti: 400(%81)-433(%83)
    toplam orta: 9(3 isabetli)-29(5 isabetli)
    faul: 11-17

topla oynama ve pas isabeti konusunda alanyaspor bile üstünlük sağlıyorsa, bu takımda sıkıntı var demektir. ayrıca alanyaspor'un deplasmanda oynadığı maçlarda topa sahip olma oranında rakip takımdan üstün olduğu tek takım fenerbahçe. oynanan oyuna bakarsak, sadece valbuena'nın bireysel çabası ile pozisyonlara girdiğimiz ve golleri bulduğumuz bir maç oldu. ilk gol de yere düşmesine rağmen pasını verdi ve atağın devamında golü bulduk. ikinci gol ise cocu'nun, faydalanamadığı duran toplardan geldi. sebebi basit valbuena'nın duran toplarda etkili olmasına rağmen, cocu tarafından tercih edilmiyordu. o yüzden koeman'ın valbuena'yı oynatması duran topu kim kullanacak acaba, derdine son vermiş oldu. oyuncu değişiklikleri yine rezaletti. şener'in yerine ismail'i oyuna alıp ortasaha'nın göbeğinde oynatmak kadar büyük bir saçmalık olamaz. diğer yandan valbuena'yı oyundan bu kadar erken alması bence yanlıştı. yorgun diye almış olabilir fakat takımda iyi oynayan, top tutan, tek başına pozisyon üretiyordu. en azından 75'i beklemeliydi. zaten o çıktıktan sonra alanya daha rahat üstümüze geldi ve pozisyona girdiler. en büyük şansımız adamların beceriksiz oluşuydu. sadece papiss cisse bile olsaydı bu maçta o pozisyonları affetmezdi diye düşünüyorum. bir de son oyuncu değişikliği de ayrı bir rezalet. dakika olmuş 84, genç oyuncular varken gidiyorsun slimani'nin yerine topal'ı oyuna sokuyorsun. topal'ı oyuna alacağına git oğuz kağan'ı al oyuna, yada illa ön libero alman gerekmiyor, al barış'ı, al ferdi'yi oyuna şans bulsunlar. yazıktır günahtır bu gençlere.

özet olarak cocu'dan tek farkı valbuena tercihidir. valbuena'nın bireysel çabası(evet bireysel çabası diyorum, çünkü adam tek başına rakip yarı sahada pres yapıyor, top tutuyor, adam eksiltiyor, pozisyon üretiyor.) sayesinde maçı alıyoruz. he bu tercih ne kadar onundur orası da şüpheli. sonuçta semih özsoy cocu'yu gönderirken sahadaki tercihlerinden ve tercih etmediği oyunculardan dolayı yollarımızı ayırıyoruz demişti. zaten bu sözün üstüne valbuena'dan faydalanmaması gibi bir durum söz konusu olamazdı bence. yani kısacası, valbuena'yı bir kenara ayırırsak, oynanılan oyunda bir fark yok. yine rakip takımı kendi sahamızda karşılıyoruz, yine rakip takımın topla oynamasına izin veriyoruz ve pozisyon üretmekte zorlanmanın yanısıra pozisyon veriyoruz. fenerbahçe gibi oynamıyoruz.

tabi bende isterim iyi futbol sergileyelim fakat, bu adamı çok şişirdiniz. cocu galibiyete hasret bırakınca bir iki güzel sonuçla gaza geliyorsunuz ama pembe gözlüklerinizi çıkarın, üzülen yine biz olacağız. bu adamla devre arasına kadar devam edelim eyvallah, ama sezon sonuna kadar devam edersek, şuan ki oynattığı futbol bizi anca 7.'liğe, 8.'liğe taşır daha fazlasına değil. şahsi görüşüm hücum futbolu oynatan, daha doğrusu fenerbahçe'yi, fenerbahçe gibi oynatan bir teknik adamla 3.'lük, 4.'lük hayal değil.

edit: imla.
  • advocaat gibi takıma göre uygun olan oyunu oynadığımızı düşünüyorum.
    maalesef zayıf bir kadromuz olduğunu düşünüyorum. hele orta saha oyuncularının da yokluğunda zaten çok baskılı bir oyun oynamamız zor.
    bu sene bizim için en iyi senaryo , seneye avrupa kupalarına katılabilmek olacaktır.