şükela:  tümü | bugün
 • kanalları zaping yaparken "ne oluyo ya bu ne" diyerek durdum, erzurum da damat için yapılan bir eğlence, oyun gibi bir$eymi$ inanamadım. psikopatlıktan ba$ka hiçbir$ey değildi, birara acaba tgrt mi abartıyo, adamların eline üç kuru$ verip "saçmalayın abi sizi tv ye çıkarıcaz" mı dediler die düşündüm. örf ve adetlere saygımız var lakin 21. yy'dayken hala böyle $eylerin var olduğuna inanmak oldukça güç. her ne kadar erzurumluların bir eğlence türü olsada daha fazla dayanamayarak kanalı değişitirmek zorunda kaldım.
 • en güzeli ise the agathodaimon, frackman reloaded ve yamult khan üçlüsünden hangisi önce evlenirse, istanbul dadaş cemiyetinden tortumluları bulup kendisine bu kısır gecesi düzenlenecek olması. hangisi evlenirse evlensin dayanıklılık testine sağdıçlarda tabi olduğundan çok eğleneceğiz diyorum.
 • damat tıraşı oyunun da sergilendiği gece. şöyle ki:
  malzemeler:
  1 tas iyice ekşimiş yoğurt
  1 adet tel süpürge (neredeyse sadece sapı kalmış)
  1 adet temizlik bezi
  1 adet ağzı pürüzlü kör satır (satır yoksa duruma göre balta veya bıçak da olur)
  - lan damat o ne sakal öyle çivi gibi olum karı valla yanaşmaz yanına
  - he he ne biçim damat tıraşı dur şunun sakallarını bir keselim
  - olum ahmet koş tıraş takımlarını getir
  - hemen abi...
  takımlar gelir. zira kendilerini yukarıda zikretmiştik. damat sandalyeye oturtulur. kaşınırsa sağdıç da...temizlik bezi havlu niyetine boynuna örtülür. süpürge tastaki yoğurda batırılarak damadın yüzüne sürülür fakat bu sürme hareketinde süpürge yüze dikey hareketler yapar, yani anlayacağınız kalın süpürge uçları adamın suratına batırılır. su falan kullanılmaz zaten damadın gözleri birazdan yaşaracağı için ihtiyacı da yoktur.
  yoğurt iyice yüze yedirildikten sonra (dikkat edin yedirmek diyorum malum süpürgenin suratta başka delikler açma ihtimali de mevcuttur) satır ele alınır ustaca hamlelerle kanatmadan damadın suratı iyice bir traş edilir. suratın tamamen temizlenmesi gerekir bu nedenle alınla falan da ilgilenilir. en son olarak damadın yüzü havluyla(!) temizlenerek işlem bitirilir.*
 • yaratıcı türk milleti'nin hangi köşesinde kimbilir ne oyunlar vardır dememize sebep olan bir gecedir.

  yine bu programda, hangi ilde yaptıklarını anımsayamadım ama, köyün bekar erkeklerini evlendirmek için, bir odada toplanmış 15-75 yaş arası, ayakkabılarını çıkarıp yere oturmuş er kişilerin karşısına damat ve sağdıç yerleşirler. sağdıç lavuğu birini kapıp yaka paça damadın önüne atar, damat kaç para versin len delikanlılara diye ikinci sağdıca sorar, o hayvan da köy yerinde bir adamın hayatını etkileyecek rakamlar sıralar: $4000 versin . veremem yok der kurban. iki sağdıç ayaklarını tutarlar, damatta hayvani kalınlıktaki sopayla falakaya girişir. adamcağızın gözünden yaş gelir ancak kendisi gülüyordur (bkz: sinirimden gülüyorum ben) çıkarır 100 milyon verir. bunu diğer kurbanlar takip eder.. adamcağızlar yerden kalkınca ayaklarının üstüne basamazlar... bu programda sn. tgrt sunucusunu da yatırmışlardı falakaya.. hem de istedikleri parayı vermedi diye baya baya girişmişlerdi.
 • ‘‘kısır gecesi’’nde damatların korkulu rüyası haline gelen cezalardan birkaçı şöyle:
  bulaşık veya çamaşır deterjanıyla damadı yıkamak
  damadın yüzünü çamurla boyamak
  ekmek bıçağıyla damadı tıraş etmek
  damat ve sağdıca içi su veya başka içecekle dolu bardağı taşıttırmak
  çok sayıda sigarayı ağzına vererek hepsini içmesini istemek
  damat ile sağdıca verilen tüm yiyecekleri yedirmek
  damat ve sağdıca izin almadan konuşma, tuvalete gitme ve oturma yasağı uygulamak.
  bir keresinde katılmak zorunda kaldığım bir kısır gecesinde ilk önce damat'ın para vermesiyle kurtulduğu ama sagdıc'ın kurtulamadığı bir oyundur vardır ki duyan insanları dehşet içinde bırakmaktadır.
  şöyle ki yere yatan insanı garip bir biçimde iki kişi aynı şekilde yere yatarak biri bacaklarını diğeri kollarını etkisiz hale getirir. kurbanın bırakın kımıldamayı başını kaldırması bile imkansızdır. daha sonra kurbanın cinsel organına sıcak su dökülür* ve arkadan kahkahalar atılır. parası bol olanın kurtulması muhtemel olabilir.
 • zaman : geçen sene kara kış aylarından biri..
  yer : konyanın seydişehir ilçesi
  olay : bir arkadaşın düğünü

  nedir, dedik ki kankamızı cankuşumuzu bu güzel gününde yalnız bırakmayalım, kalktık o karda kışta istanbuldan 5-6 kişi atladık otübüse gittik bu şirin mi şirin beldemize.

  hoşgeldinler beşgittinler aman ne iyi ettinizler, bir ağırlama bir hürmet. aman ne sıcak anadolu insanı dedik tüm şehirli züppeliğimizle. saati gelip çattığında atladık arabalara yaptık konvoyumuzu, bastık kornalarımıza, gittik bir güzel aldık kızı. üstünüze afiyet yedik düğün yemeğimizi. herşey bu ana kadar geleneksel yöre düğünlerine uygun bir şekilde güllük gülistanlık devam etti. ta ki akşam olup hava kararıp damadın arkadaşları eşi dostu bil cümle akrabası bi evde toplanana kadar.

  işte olay asıl burada bu herkesin toplandığı evde koptu. birden kendimizi daha önce hiç görmediğimiz bilmediğimiz bir kumpasın içinde bulduk. damat kardeşimizin arkadaşları, akrabaları birdenbire o cilalı misafirperverlerlikten sıyrılıp sadistçe bir havaya girerek oyun olarak adlandırdıkları bu garip atraksiyonların içine bizleri de dahil ettiler. sonra gelsin tokatlar, gelsin enseye şaplak göte parmaklar, pantolon kemeriyle vurmalar, sırt yumruklamalar, el kızartmacalar..inlemelerimiz, geri durmamız, bi şekilde ortamdan sıyrılma çabalarımız da fayda etmeyince örf, adet, gelenek, görenek ayağına 2-3 saat içinde hayatımızda yemediğimiz dayağı yedik.. işin kötü tarafı kısır falan da yiyemedik..

  o gün bugündür damat olacak o şerefsizle konuşmuyor görüşmüyoruz..
 • yine bu tür gecelerde olmazsa olmaz bir kurbana ihtiyaç vardırki herkesin bilipde bir tek kendisinin bilmedigi bir oyunda maskara edilip eglenilsin. zira böyle geceler uzun surer kurbanın mahiyeti önemlidir. bu işlere alışkın cakallar surusu fırıldak gozlerle kendini kollarken, ortama uzaktan gelmiş ve olaydan habersiz zatı muhterem hadi baba ne oynıyacaksak oynıyalım diyerekten herkesi rahatlatır. hele bu kardesimiz memleketin payi tahtından gelmiş sevimli ve temiz suratıyla; kankamın dugunu oynatırım dotumu haydin canlar egleneleim dubureeeyy diyerekten ortalıkta sekerse kimse bu sadistler cetesinin elinden bu nazlı ceylanı kurtaramaz. sukretsin kısır yiyecek zaman kalmamıştır kısır; eski dilde kurek sapı anlamına gelip kaval kemiklerine vurulmak suretiyle oynanan bir oyunda kullanılır.
 • - napıyosunuz lam siz, alt alta ust uste? şikayet var hakkınızda..
  - dügünümüz vardır komserim, kisir gecesi yapmışak..
  - amirim bunlar speed atmislar galiba..
  - komutanıma ciklet virsenize, su virsenize lam serseriler..
  - nasil lam?
  - patliyeem komserim patliyeeeeamm.!
  - tu allah belanizi.. cagir minibus gelsin, goturelim sunlari..
  - bi minibus eksikmis zaten amirim..
 • telekritik adlı güzide tgrt programında bu tür neşe dolu halk adetlerine sık sık rastlamak mümkündür, izleyiniz. (bkz: telekritik)
 • benim korkum bu kadar şiddet içeren aksiyondan sonra katılımcılar arasında tuhaf bir elektriklenme olması ve o ana kadar sille kemer bir birlerine hunharca girişen katılımcıların birden dudak dudağa yapışarak topluca sevişmeye başlamalarıdır ki, herhalde insanlık tarihinin göreceği en ilginç olay olur bu*