• gerektirdiği emekle, çabayla, bilgilerle insanların gözlerini yaşartan efsanevi doktora tezidir.

edit: yök’ten kaldırıldığı için linkten ulaşılamıyor. buradan ulaşabilirsiniz. *

özellikle iyi bir ingilizceyle de açıklama yapılarak bu şaheserden oxford’daki, harvard’daki, cambridge’deki akademisyenlerin de yararlanması istenildiği gözden kaçmamış. helal olsun türk akademisi gelişiyor.

https://twitter.com/…wski/status/937980525221990400

kendi kisisel notumu duseyim. burada tezin sahibinden ziyade hatanin bu teze danismanlik eden kisiye ve bu tezi kabul eden sahislara ait oldugunu dusunuyorum. aslinda benim icim acidi, akademinin bu halini gordugum icin. anlamadigim bir diger nokta ise bu tezin neden yazildigi. egitim bilimleri enstitusunde, ortaogretim sosyal alanlar egitimi anabilim dalinda, tarih egitimi bilim dalinda boyle bir seye gerek var miydi? benim alanim olmadigi icin bunu ictenlikle soruyorum, yukarida saydigim alan olan “tarih egitimi” bilim daliyla ilgili olarak boyle bir tez mi yazilir, konusu bu mu olur? daha ziyade tarih egitimiyle alakali olmasi gerekmez mi? bu soruyu tezin icerigine girerek genisletmek istemiyorum ama boyle bir konuyu bile tez calismasi icin kabul etmek bana garip geldi, cidden alanim olmadigi icin bilemiyorum.

ayrica bu calismayi lisans egitiminizde odev olarak bile verseniz hos gorulmez kanaatimce.

edit: tez sahibininden ziyade hedefin veya asil elestirilmesi gerekenlerin bunu kabul eden akademisyenler oldugunu dusunuyorum. tez yazmak sancili bir surectir ve bu surecten kurtulmak icin insan can atabiliyor, ama buna izin vermemesi gereken tez danismani ve tezi kabul edenlerdir.
  • sadece içindekilerden oluşan bir tez. güzel bir trolleme.
  • kaynakcasina, yabanci diline ve ciddiyetine tutuldugum doktora tezidir.
  • şu sıralar öğretim üyeliği yapan bir kişiye ait tez.

ders anlatıyor, danışmalık yaptığı kişilerden etik çerçeveler dahilinde çalışma yapmalarını talep ediyor bu zat.

ayrıca, eğer gerçekten bizim anlayamadığımız kadar sofistike bir çalışma değil de büyük bir koftilik söz konusu ise, bu doktora tezinin savunma jürisindeki beş öğretim üyesinin de bir an önce soruşturulması ve diğer jüri görevlerinin de araştırılması gerekmekte. çok büyük rezillik söz konusu.

edit: tarihçi bir öğretim üyesi arkadaşımla konuştum, acaba kaçırdığım bir şey mi var falan diyerekten. özetleyerek aktarıyorum;

"alışveriş listesi gibi...
    başlık yanlış, osmanlı'yı olmaz, osmanlı devleti olur...
    bu jüri bunu nasıl savundurur...
    tezi bırak, herhangi bir makalede bile hayatımda böyle bir akademik dil görmedim, her baktığım cümlede hata var...
    ingilizce yazılan bölümler sıkıntılı..."

bakalım sonuç ne olacak, özellikle akademik camianın bu işin peşini bırakmaması gerek. doktora tezi bir akademisyenin namusudur. kariyerindeki en önemli adımlardan birisidir, umarım burası türkiye deyip geçilmez.
  • bunun sunumu nasıl olmuştur kim bilir.
    masaya bizim okulun broşürlerinden koy. bol eğlenceli , bol meşrubatlı , çay , kahve...konuşmaya fırsat bulmasınlar. (bkz: köşeyi dönen adam)
  • türkiye'de neden bilim yapıl(a)mazın cevabı tez. sonra niye giden gelmiyor diye ağlarsınız.
  • twitter'daki bilgi floodları bile daha akademik lan. değil doktora tezi, lisans ödevi olarak bile kabul edilemez. bir yanlışlık olmuştur belki.

edit: doğru galiba.

dsadasd adam gerçekten troll galiba. herausgegeben bunu şahıs ismi olarak belirtmiş.
  • teze göz gezdirdim. dili de sıkıntılı, tezin başlığı ile içeriği bile birbiri ile uyuşmuyor. ön sözü, ingilizcesi ve dahi türkçesi sıkıntılı. bir sürü prof da onaylamış, sanırım okumak için vakitleri yoktu.
  • ıngilizcesiyle, kaynakcasiyla, icerigiyle, duzeniyle ve bulgulariyla olsun sahaneler yaratan doktora tezi, eser.

ben yuksek lisans bitirme projesini bile yuz kusur sayfa yazdim, sirf kaynakcam 3,5 sayfa idi; bakiniz milletin kaale almadigi bitirme projesinden bahsediyorum. kendimce onerilerim, derlemelerim ve bir giris gelisme sonuc'um vardi. doktora tezi bu kadar basitse keske hemen kaydolsaydim?

bu nasil bir rezalettir, meric kusura bakmasin ama bu tezle anca lise edebiyat dersinde donem odevinden gecermis; ama universitesi nasil kaliteliyse bunu doktora tezi kabul etmis.
  • olm ne hasis, kıskanç, boş beleş adamlarsınız lan siz! adam uğraşmış bişeyler yapmış işte. sıkıysa siz de yaphakfsşalfkdls, olm bu nasıl tez la. biz buna benzer kompozisyon yazıyorduk ortaokulda. aynısını lise 1'de de yapalım dedik, ya tutarsa diye. hoca ağzımıza sıçtı "burası lise" diye.
hesabın var mı? giriş yap