şükela:  tümü | bugün
  • kökeni erzurum vilayetinden olan (kimse).
  • ayrıca; onuncu nesil çaylak.
  • (bkz: dadaş)
  • sevdikleri onlara seslenince efendim yerine can derler ve bu hitap çok candandır. en çok da analar der.
  • fıkralarıyla da meşhurdurlar.

erzurumlu harmanını kaldırmış, ekinini kurutuyormuş. öğleden sonra gökyüzü kararmaya başlamış..
    "allah'ım, ne olirsen ekinim gurumadan yağmurunu yağdırma! "

"allah'ım, birkaç gün daha yağmurunu yağdırma, ne olirsen." diye dualar edip durmuş. ekini kurudu kuruyacak. aksam üzeri, son yarim saatte bir yağmur bir boran. tüm ekini çürümüş.

o hırsla eve gelmiş, bir de bakmış ki; eşeği de yıldırım çarpmış. bu olay erzurumlunun içine oturmuş ama bir şey de yapamamış. zaman geçmiş, ramazan ayı gelmiş. ilk gün niyetlenmiş erzurumlu, iftara tam yarim saat kala, bir sigara çıkartıp yakmış. ilk nefesini şöyle bir güzelce çekmiş ve gökyüzüne bakarak üflemiş.

"nasil? illet oliysen simdi değil mi?" demiş ve eklemiş:
    "ölen eşeği de gurbana saymazsam şerefsizim..."
  • aklıma geldi, erzurumlu'ya sormuşlar: "depremden korkuyor musun?"
    erzurumlu: "depremden korkmuyorum, ama tsunamiden çok korkuyom!"

televizyonda spiker 'önce stüdyo içinde sarsıntı var sandım,' diyor; galiba yönetim katları da sallanıyor. tabii bakıyoruz, deprem gökçeada açıklarında veya yunanistan'da olmuş görünüyor. ekşi yazarlarının ezici çoğunluğu istanbul'da ikamet ettiğinden başlık önce istanbul depremi diye konmuş. büyüklüğü kandilli'ye göre 6.7, abd açıklamalarına göre 7.2. abd haklıysa yunanistan'dan ciddi yıkım haberi gelecek umulabilir. (bkz: 24 mayıs 2014 gökçeada depremi)

söz konusu olan çay keyfi. erzurumlu, daha yudumu alırken bir ton da havayı içine çekerek, şapırdata şapırdata bir yudum çay içtikten sonra uzun bir oooh çekiyor, peşinden ne kadar rahatladığını, içine ferahlık verdiğini anlatmak için malum, "oooh, sanki beni sikiylar**.." diye bitiriyor.