şükela:  tümü | bugün
  • evli ve birbirinden ayrı yaşamak zorunda kalan insanlar için çok normal. doğal. hak.

zaten olması gereken bir şey için tekrar uğraşmak.

zorunlu hizmette mesela, karı koca aynı ihtisası yapıyor, aynı gün uzmanlık sınavına giriyor, aynı kura ile atanıyorlar. bunların karı koca oldukları gizli saklı değil, açık seçik ortada. birinin tayini afyon'a çıkıyor, diğerinin van'a. devlet iyi niyetinden önce karı kocayı ayırıyor, birbirlerine özlem duymalarını sağlıyor, aşklarını pekiştiriyor. bu arada hangi şehirde yaşanacağı kesinleşmediği için ev taşınamıyor, düzen kurulamıyor, bir süre göçebe hayatı yaşanıyor. sonra kaybedilen eşeğin tekrar bulunması gibi bu haklı, kesinlikle suistimal olmayan, haklı talep karşılanıyor. ve mutlu son.

(bkz: #13905546)

bir de böyle hak olmasına rağmen gerçekleştirilemeyen durumlar daha çok. eğer eş özel sektörde çalışıyorsa eş olarak kabul edilmiyor ve doğal olarak eş durumu tayini istenemiyor, yapılamıyor. eş durumu tayini yaptıramayıp 1 yıl evimden 1000km uzakta yaşadım oradan biliyorum.
  • ülkemizde öğretmen atamaları içerisinde, ciddiyetini önemle koruyan durumdur. sürekli gündemde olan, insanların yıllarca çocuğundan ve eşinden ayrı kalmasına sebebiyet veren ve maalesef düzeltilemeyen bir durum da aynı zamanda.

bugüne kadar bu durumu yaşayan, yani yaşamak zorunda kalan kişilerden duyduğum tek şey "özlem" kelimesi idi. hadi eşinden ayrı geçen zaman neyse de, çocuğundan ayrılmak zorunda kalan anne ya da babaların durumu pek vahim.

yine de milli eğitim bakanı elinden geleni yaptığını söylemekte ama elden gelen insanlara yetmemektedir.
  • esin degil isin, asin oncelik kazandigi cag durumlarindan eslerin ayri sehirlerde yasamaya mahkum edilmesi ve akabinde 'bir yastikta kocayabilmeleri' icin, 'hastalikta saglikta' bir arada olabilmeleri icin gerekli olan.

yurtdisinda nasil oluyor soyleyeyim:
    devlet doktor, ogretmen, hemsire vs. gibi insanlari zorunlu olarak oradan oraya atayamiyor.

insan istedigi sehirde istedigi kurumun isine kendisi basvuruyor, yeterli gorulurse aliniyor.

dolayisiyla kariyer icin baska bir sehre, hatta ulkeye gidip ayri kalmak eslerin 'kendi' tercihi. devlet zoruyla ayrilinmiyor, devlet kiyagiyla da birlesilmiyor.

tayin meselesi suistimale acik mi? acik.

cunku herkes buyuk sehirde, herkes sehir merkezinde calismak istiyor.
    es tayini suistimale oldugu kadar haksizliga da acik bir konu. suistimali onleyecegiz derken, haksizliga sebep vermemek lazim.

- sirf es tayini durumundan sahte nikah yapanlarin oldugu gercek. fakat mesela, es tayini isteyen kisinin o esten cocugu da olmussa, herhalde sahte oldugundan suphe edemeyiz.

- sahte nikah ve suistimalin yukunu 'herkes' degil, boyle bir yola basvuranlar cekmeli. cezai yaptirim? yakalanmasi durumunda her iki kisi de agir para ve bir sure hapis cezasina carptirilsin mesela? yurtdisinda yasayanlar es vizesine basvurduklari zaman, fotograf, yazismalar, telefon faturalari, dugun masraflarini belgeleyen faturalar vs.yi hazir bulunduruyorlar? boyle bir denetleme gayet de uygulanabilir. herkesle tek tek ugrasacak memur yoksa da, rastgele secip sectiginiz insanlardan kanit istemek de bir yontem olabilir?

- ozel sektordeki adamin gunahi ne? devlet sektorundekileri kafana gore oradan oraya gonderebilirken, es durumunda devlet sektorundekilerin eslerine tayin hakki taniyip ozel sektordekine tanimamasina sasiyorum. adam calistigi yeri mi komple tasindirtsin, isinden mi ayrilsin?
  • doktorların kpss ile atandığını sananların bok attığı olay. mecburi hizmet denilen saçmalık zoruyla atanıyoruz zaten bırakın bari onda da karımızın kocamızın yanına gidelim.
  • öğretmen için olanını ve özel sektörde çalışan eş durumunda neler olduğunu merak ettiğim eylem.

eş özel sektörde çalışıyorsa eş durumu olmuyormuş eskiden. ama sanırım artık değişti bu. hatta özel sektörde çalışan eş son iki sene içinde 360 günlük sgk primi yatmış olması gerekiyor. son 2 yıl içinde askerlik yaptıysa eş, askerlik süresi de borçlandırılmak suretiyle sgk primi yatmış gibi sayılıyor. çalıştığı iş yerinin aktif olduğunu kanıtlamak gerekiyor sanırım bir de.
  • anayasa, uluslararası anlaşmalarda eşlerin ayrı illerde görev yapması devletin aile bütünlüğünü koruması, teşkilatlarını buna göre düzenlemesi, aileyi dağılmaktan korumasını öngörür. eşlerden ikisi de memur olma hakkını kazanmışsa ve ayrı illerdelerse devlet elbette eşleri bir araya getirmek zorundadır. demokrasi kültürünün yerleşmediği, hukukun etkin olmadığı bizim gibi ülkelerde alt norm olan yönetmeliklerde bile yasal engel bulunmamasına karşın devlet eşleri bir araya getirmez! dağılmış yuvalardan, ailevi kaygılar taşıyan bireylerden hem de daha onların sosyal güvencesini sağlayamamışken kalkıp bir de onlardan en az üç çocuk ister.

bir yandan da görürsünüz ki idare, evlileri ayrı yaşatmak için hukuka aykırı uygulamalar icra ederken diğer yandan aday memurluğu kalkmayan memuru bir haftada başka ile atar. devlete sevginiz, hukuka inancınız ciddi darbe alır, siyasetten, siyasilerden ve siyasi çıkar bekleyen yardakçılardan da nefret edersiniz.

siyasi torpili olanlar uyanık, akıllı ve zeki; siz ise onlara göre onurlu, demokrat, hukukun üstünlüğüne inandığınız için birer ahmak ve aptalsınızdır.
  • devlette dis hekimi olarak calisan esimin arastirma gorevlisi olarak calistigim ile gelip gelemeyecegini merak ettigim durum. bilenler varsa lutfen mesajimi yesil yakma suretiyle bana haber versin zira benim icin cok onemli bir durum.
  • gayet şahanedir. istiyorsun oluyor.

kendim özel sektörde çalışıyorum, eşim öğretmen.

son iki yıl içerisinde 360 gün prim yatmış olması gerekiyor. en önemli nokta bu. benim durumum biraz karışıktı, anlatayım ki, aynı durumda olanlar çıkarsa faydalansınlar.

tayin döneminde benim sgk prim günüm son iki yılda 360 gün etmiyordu, çünkü son iki yılımın zaten 1 yılı askerde geçmişti, asteğmen olarak.

çalıştığım yerde 8 aydır çalışıyordum. yani benim 4 aylık prim ihtiyacım vardı. lan ben askerdeyken zaten benim sigortam emekli sandığına yatıyordu, onu göstersek olmaz mı diye bir araştırdık. olur dediler, ama sistemde göremiyoruz dediler.

askeri personel olduğum için asteğmenken yatan primlerimi sgk göremiyor. olaya bak. ee napcaz lan?

hemen sgk sigorta tescil hizmetleri kamu görevlileri tescil prim ve hizmet dairesi başkanlığına bir dilekçe ile başvurdum. dedim böyle böyle, eşim tayin isteyecek, benim bu askerdeyken yatan sigorta primlerimin dökümüne ihtiyacım var dedim. ankaradaki avukat bir tanıdığıma da vekalet verdim, elden takip etti dilekçeyi. hafta bitmeden istediğim belgeler elime ulaştı. asteğmenken emekli sandığına yatan primlerin dökümü ve normal sgk'dan aldığım sigorta dökümü ile başvurduk ve bir sıkıntı çıkmadı.

umarım bir kişiye bile faydalı olur bu entry.

biz bu işlerle uğraşırken bilgi bulamamıştık hiçbir yerde. nereyi arasak, nereye gitsek herkes farklı şeyler söyledi. biri oraya gönderdi, biri olmaz dedi. çıldırma noktasındayken bu dilekçe ile başvurduk.
  • günümüzde biraz zorlaştırıldığı söylenen tayin şekli.
  • 3 yıl sigortalı gösterilme zorunluluğunu haberlerin neden 'memurlara müjde' diye verdiğini merak ettiğim olaydır.
    lan önceden 1 yıldı bu 360 gün, şimdi 3 yıl oldu, bunun neresi müjde.