şükela:  tümü | bugün
 • somali'deki asiri islamci silahli orgut. cep telefonu melodilerini falan yasaklayan kiriklar bunlardan sanirim.

  takip edilen kit medya kaynaklari bu orgutun icraatlarini sanki somali hukumetinin icraatlariymis gibi yansittigindan pek cok kisi somali'yi seriatla yonetilen bir ulke falan zannetmekte.
 • efendim, surekli hurriyet'in "seriat cok korkunc" temali haberlerine konu olan bu cilgin silahli orgut yine somali'de kendi kontrolleri altinda bulunan bolgelerde bazi yasaklar baslatmis. son yasaga gore deniz kiyisindaki kismayu kentinde kadinlarin, limana gelen denizci erkeklerle degis-tokus (para kullanmadan ticaret) yapmalari yasaklanmis. bu kadarla da kalinmayip kadinlarin bir sey satmasi ve bir ofiste calismasi da yasaklanmis. boylelikle bosanmis veya kocasini kaybetmis kadinlar, veya bir sekilde kendi hayatini kendi ikame ettirmek zorunda olan kadinlar icin pek bir gecim kaynagi birakilmamis oluyor. yani kadinlar yine ezilen, yine ekonomik gucu olmayan kesimin tabanini, yine erkeklere bagimli kalarak olusturmaya devam edecekler. tum bunlara ilaveten al shabaab, kadinlarin sadece al shabaab tarafindan satilan bir giysi giymeleri gerektigine dair de bir karar aciklamis (seriat yeteri kadar para kazandiramamis demek).
  tum yukaridakilere ek olarak, ulkedeki bir diger silahli orgut hizbul islam da al shabaab gibi siki seriat kanunlari (ne kadar seriat kanunu olduklarini bilenler tartisabilir) geitrmeye baslamis (aralik ayinda bu iki grup birlesme karari almislar).

  http://www.trust.org/…ists-becoming-more-draconian/
 • somali'de birçok bölgeyi kontrolü altında tutan islamcı terör örgütü, çete.
 • islamcı örgütten inanılmaz yasak

  somali'de el şabab adlı islamcı bir örgüt ülkede çok tüketilen ve muska böreğine benzeyen bir yiyeceği yasakladı.

  silahlı örgüt bunun gerekçesi olarak, böreğin hıristiyanların "üçleme" inancını andırması olarak açıkladı.

  muska böreği doğu afrika'da çok tüketilen bir yemek. el şabab ülkede birçok bölgeyi elinde tutan ve el kaide ile bağlantılı olduğu iddia edeilen silahlı bir örgüt olarak biliniyor. birleşmiş milletler geçen hafta somali'de resmen kıtlık olduğunu açıklamıştı.

  http://www.turnusol.biz/…� �rg�tten inan�lmaz yasak
 • el şebab çalgılıyı yasakladı

  "somalili direnişçi gruplardan olan el şebab daha önce kontrolü altındaki yerlerde, islami ahlak ve aile düzenine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle, batıcı sinemayı, düğünlerde karışık kadın-erkek eğlencesini, yasaklamıştı."
 • (bkz: eş-şebab)
  (bkz: şemsi harfler)
 • ümmeti muhammed'i temsil eden örgüt. buna kimsenin itirazı olamaz değil mi? şeriat kanunlarını yürürlüğe sokmak ve insanları, ülkeyi ,herşeyi bu kanunlara göre yönetmek tek amaçları. bu da nihayetinde, islam ve peygamberinin yolundan gitmektir.

  öyle ki, zaten hiçbirşeyin olmadığı bir ülkede, insanların iki lokma ekmeğe, bir bardak suya bile delicesine muhtaç olduğu bir ülkede bile hala islamcılık oynamayı kendilerine bir numaralı misyon edinip, yaşanan kuraklıkta ve kıtlıkta, dış ülkelerden gelen yardımların bile, muhtaç insanlara ulaşmasını engelleme haysiyetsizliğini gösterebiliyorlar.
 • ümmet-i muhammed'i temsil ettiğini zanneden örgüt.
 • gençlik, gençler falan demek sanırsam.