şükela:  tümü | bugün
 • uzun süre esir olarak bulunmak.

  (bkz: ben sende tutuklu kaldım)
 • esarette kalmak illede tutuklu olmak anlamına gelmez; kalbi, gönlü, duygularıyla esir olanlar asıl tutuklulardır. çünkü onlar bilerek ve isteyerek kendi hayatlarından çalanlardır.
 • zorlu bir süreci içeren zaman dilimidir.genel esaslarıyla ;
  1-)bir ülkenin ulusal ordusu tarafından
  2-)terör örgütü ve milis güçler tarafından
  3-)organize suç örgütü ve mafya tarafından
  4-)sevgili,eş,dost,arkadaş,alt soy,üst soy kişiler tarafından esaret altına alınır insanlar.

  terör örgütü ve milis güçler altında esaret;
  esaret altında,esaret altına alındığınız grup ya da örgütlerin propaganda malzemesi ve ellerinde bulundurdukları koz olursunuz.esaret altında esir olduğunuz grup için;
  1-)etnik kökeniniz
  2-)yaşadığınız coğrafya
  3-)inancınız
  4-)kültürünüz
  5-)göreviniz
  6-)alt ve üst soy bağlantılarınız
  önemli bir konudur.esaret altında sizden bilgi alabilmek adına bu olgular üzerinden yol haritaları çizilir.

  insani temel ihtiyaçlar çoğunlukla sınırlı olarak verilir.(su,yemek,tuvalet ihtiyacı vb.)ya da tam tersi olarak iyi davranışlar sergilenir.(iyi bir ortam yaratılıp kazanım sağlamak adına)gerek psikolojik şiddet gerekse fiziksel şiddet kaçınılmaz son olarak esaret yaşantınız boyunca size eşlik edecektir.
  psikolojik baskı unsuru olarak;
  1-)sürekli aynı müziği dinletme
  2-)kelepçe ve zincirleme
  3-)kafaya çuval geçirme,gözleri bağlama
  4-)alt ve üst soy bağlantılı(çoğunlukla tercih edilen)tehdit
  5-)inancınıza kutsalınıza dair ağır söylem ve hareketler
  6-)tüm bu 5 maddenin aksine iyi davranıp esareti unutturup kazanılma yoluna gidilmesi

  şiddet unsuru olarak
  1-)yaşamsal fonksiyonları kaybettirmeyecek uzuv kesimi
  2-)dayak
  3-)geleneksel ve modern işkence yöntemleri
  4-)elektrik vermek
  5-)yaşadığınız toplum ve kültürde aşağılama olarak görülebilinecek eylemler(çıplaklık,tecavüz,makata cisim sokma vb.)
  eylemler ve baskı unsurları uygulanır üzerinizde.eğer gerekli bilgileri vermişseniz ve artık örgütün koz olarak kullanacağı ve propaganda yapacağı durum olmaktan uzaklaşılıp müzakereler kapandıysa infaz edilirsiniz.esaret altında istenilen bilgiyi vermeyen kişi yoktur olamaz lakin bilgiyi yanlış yönlendirme yapıp esaretin şiddetini azaltabilir zaman kazanabilirsiniz..

  esaret altında tek değilseniz grup içerisinde hiyerarşi kurulmalıdır.çoklu düşünce ortamından uzaklaşılıp lider olarak belirlenen kişinin kararlarına uymaya çalışın.içinde bulunduğunuz gruptan çözülmeler olacağını asla aklınızdan çıkartmayın.sürekli gözlem yapma(imkanınız varsa) ve bulunduğunuz yerin çıkarımlarını yapıp olabildiğince farkındalığınızı en üst seviyede tutmayı unutmayınız.gözlerinizle kimi zaman görmeyip kulaklarınızla yan odadan gelen sesleri duymamaya çalışınız.hayatta kalacağım(şerefli bir şekilde) düşüncesini asla yitirmeyiniz.muhakkak kaçma planınızı oluşturunuz.eğer bunları yapamayacaksanız en uygun zaman ve şartlar oluştuğunda hayatınıza son vermeyi unutmayınız..

  önemli not;
  türk'ün kanında,fıtratında esaret altına girip esir olmak yoktur.hayatınız boyunca ne zaman hayatınızı sonlandırmanız gerektiğini biliniz..

  ulusal ordu tarafından esaret altındaki asker

  esaret altında esir asker hakları cenevre sözleşmesi ile taahhüt altına alınmıştır.(yabancı ulusal orduya esir düşmüşse)esaret altında cenevre sözleşmesi hükümleri geçerli olması ve antlaşma hükümlerine uyulması uluslararası hukuğun gereğidir.çoğunlukla takas ve esir değiş tokuşu ile esaret sonlandırılır savaş sonrası dönemde.

  önemli not;

  türk'ün kanında,fıtratında esaret altına girip esir olmak yoktur.hayatınız boyunca ne zaman hayatınızı sonlandırmanız gerektiğini biliniz..

  organize suç ve mafya tarafından esaret altına alınma

  çoğunlukla fidye maksatlı olan esaret türüdür.yaşamsal temel ihtiyaçlarınız karşılanır.siz organize suç ve mafya için para ve kozsunuzdur.esaret çoğunlukla ölümle sonuçlanmaz.esaret altında ki kişi silahlara uzak bir hayat yaşıyorsa esaret sonrası hayatında psikolojik travmalar söz konusu olabilir.

  sevgili,eş,dost,akraba vb. kişiler tarafından esarete alınma

  duygusal kimi zaman ise psikolojik unsurların etkisiyle esaret altındaysanız ölmeden mezara girmek deyimini yaşamanın nasıl olduğunu tadarsınız.insanın kendisini tanımasıyla başlayıp son nefesini verene kadar devam edebilen bir süreçtir.çoğunlukla bu esaret türünün farkında değildir birey çünkü bu esaretin kılıfları saklanma duyguları çok vardır.bu duygular kimi zaman,aşk,sevgi kimi zaman akraba,kan bağı gibi durumlar ile kılıflanıp esaret sürecince mütemadiyen kullanılır.diğer tüm esaret altında ki süreçlerde insan kaçma planı kurup zor olsada bu planı uygulayabilirken bu esaret altında kaçma ve kurtulma çoğunlukla başarılamaz hattaha esaret altında ki birey kaçma planı dahi yapamaz..

  asla ama asla esaret altına girmeyin!..
 • “esatta kalmak” diye okudugum.

  ıcim disim ankara olmus.