şükela:  tümü | bugün soru sor
  • esasicilik bir eğitim hareketi olarak ortaya çıkmıştır ve bir felsefeye dayalı değildir. esasicilere göre insanlara “eğitimli” denilebilmesi için, yaklaşımın adından da anlaşılacağı gibi bazı esasların kazandırılmış olması gerekmektedir. eğitimde ağırlığı konu alanının belirlediği esasiciliğe göre, geçmişten gelen temel bilgilerin ve değerlerin öğrencilere öğretilmesi, öğrencilerin bu bilgileri geliştirmesini sağlayacak ve bunun sonucunda mükemmel bir uygarlık yaratılacaktır. esasicilik öğrencilerin disiplin altında olmaları gerektiğini savunur ve temel ilkeleri şunlardır:
    •öğrenme çok sıkı çalışma ve çoğu zaman zorlanma gerektiren bir süreçtir.
    •eğitim ve öğretimde girişim öğrenciden çok öğretmende olmalıdır.
    •eğitim sürecinin özünü konu alanının çok iyi özümsenmesi oluşturur.
    •okulda zihinsel disiplin yaklaşımının geleneksel yöntemleri kullanılır
  • -idealizm ve realizm akımlarından etkilenmiştir.
    -geleneksel öğretim yöntemleri (soyut düşünme ve ezber) kullanılır.
    -temel beceriler (okuma, yazma, sayma) ve temel konular (fen, matematik, dil, tarih) öğretilmelidir.
    -zihinsel gelişim anahtar kelimesidir, öğrenci bu yolda disiplinli ve sıkı tutulmalıdır.
    -öğretmen merkezlidir ve öğretmen konu alanında uzmandır.
  • (bkz: esasiyun)
  • bu egitim felsefesine gore, ogrenme zor istir. ancak disiplinli olmak sarti ile ogrenilir. ogretimin merkezinde ogretmen vardir. ogrenci, her seyi ogretmenden ogrenir. ogretmenin formul ve yontemleri izlenilmeli. bu formul ve yontemlerin disina cikilmamali. egitimin esasi ogretmenin tayin ettigi programin hazmedilmesidir. yasama hazirlik on plandadir.
    egitim amaci: kulturel mirasi aktarmak.
    ogretmenin rolu: ogretimden sorumlu olmak.
    ogrencinin gorevi: tum kulturel birikimi kazanmak amaciyla cok calismak.
    bilginin kaynagi: bilimin urettigi bilgi.

daha fazlasi pink floyd'den gelsin:
    pink floyd-another brick in the wall
    (bkz: #43271918)
  • cok disiplinli ve cok calisma, ezber ve tekrar olmazsa olmazidir. rekabetin oldugu gelismekte olan cok nufuslu toplumlarda bu egitim felsefesi kagit uzerinde olmasa da pratikte on plandadir.
  • egitimde ogrenme yerine ogretme vardir. ogretmen disiplini cok cok onemlidir.
  • bireylerin zihinsel yetilerini gelistirmelerine yardimci olmayi amaclar.
  • egitim felsefesi akimlarindan biridir.

(bkz: egitim felsefesi akimlari)
  • ezber,duz anlatim, tumdengelim ve soru cevap yontemleri kullanilir.
  • türk insanına en uygun eğitim şeklidir. türk insanı öyle yapayım öğreneyim, kendim çalışma yapayım istemez. net konuşacaksın, ezberleteceksin, çalıştıracaksın, onun yerine sen belirleyeceksin, sen düşüneceksin. adeta bir at eğitircesine net ve berrak talimatlar vereceksin.