şükela:  tümü | bugün
 • the rock filminden nasil olacagi hakkinda bilgi alinabilecek bir olay.*
 • don siegel’in yönettiği, clint eastwood, patrick mcgoohan’ın başrollerde oynadığı, efsanevi hapishane alcatraz’dan kaçış temalı film.
  shawshank redemption’daki bir çok sahneye bu filmin ilham olduğu aşikardır.
 • (bkz: san francisco)
 • frank ve saz arkadaslarinin bir ton gürültü üretip nihayetinde gardiyanlari uyandirmadan tüymeleri pek ilginçtir. bir klasiktir, ayri..
 • frank karakterinin dosyasında iq yüksek yazmaktadır. nitekim frank * de hapishaneye gelir gelmez gözlem yapmaya ve kafayı kaçmaya yormaya başlar. kaçış planı ise dahiyanedir. kısacası film harikadır.
 • bu '79 yapimi filmi ilk kez izliyorsanız ve daha önce shawshank redemption filmini izlediyseniz sahnelerin benzerligi size oha dedirtebilir. ayrica clint eastwood filmi sevmeyenlerin fikirlerini degi$tirebilecek bir nitelige sahiptir kanimca bu film. j. campbell bruce'un romanindan senaryolastirilan film ho$ dialoglara da sahiptir.

  --- spoiler ---

  butts : "what kind of childhood did you have?"
  morris : "short."

  --- spoiler ---
 • kanımca klasik olmayı hakedecek kadar başarılı bir film olup, clint eastwood filmi sevmeyen biri olarak benim de fikrimi değiştirmiş, niteliğinden ödün vermemiştir.

  --- spoiler ---

  morris: ziyaretçin olduğunu duydum.
  ingiliz: kızımdı. evleniyor. beyaz biriyle...senin gibi.
  morris: tebrik ederim.
  ingiliz: dergi ister misin?
  morris: evet. ne tavsiye edersin?
  ingiliz: ebony.

  --- spoiler ---
 • shawshank redemption filminin daha yavaş ve daha az şaşırtanı. gerçi daha önce çekilmiş ama olsun...
 • nihayet izlediğim, fred ward'un da kaçaklardan biri olarak güzel bir oyunculuk sergilediği şukela film.

  --- spoiler ---

  ingiliz: bence benim basamağıma oturmayışının iki nedeni olabilir. ya korkuyorsun, ya da zencileri sevmiyorsun.
  evet, hangisi, evlat? korkuyor musun?
  morris: (basamağa oturarak) zencilerden nefret ederim.

  --- spoiler ---

  şeklindeki diyaloglarıyla da yarmıştır.
 • shawshank redemption adlı güzide film bir çok detayı bu filmden almış diye düşündüm filmi izlerken. clint abimiz yine karizmatiktir, yine ortamı karizmasıyla yarmıştır. şöyle ki :

  --- spoiler ---

  10 sent ve kibritlerle kaynak yapmak, vantilatörden matkap yapmak, dergilerden ve saçlardan suratına benzeyen manken yapmak gibi filmde bir çok aksiyona imza atmıştır clint abimiz. kazdığı havalandırma deliğinden çıkardığı taşları avluda silkelerken, shawshank redemption'ı daha önceden izlemiş bireyler olarak gülümsetmiştir, yine havalandırma deliğinin etrafındaki betonun sikindirik olması da aynen shawshank redemption'daki gibi kahramanımızın kaçışını kolaylaştırmıştır, gerçi shawshank redemption'da eleman 40 yıl falan kazıyordu, burda clint abimiz tünel değil azıcık bir duvar kazdığı için 1 haftalık gibi bir süreçte işini halletti. ayrıca shawshank redemption'daki müdürle buranın müdürü gözlük takınca birbirlerine çok benzemektedirler. iki filmdeki müdür de filmin sonunda işten alınmıştır ve clint abimizin kazı işine başlamadan önce incil okuması ve hatta gardiyana kurtuluş bunda gibi bir laf etmesi yine iki film arasındaki benzerliği vurgular niteliktedir.

  ayrıca filmdeki dialoglar, yan karakterler de oldukça kendilerine has bir profil çizmektedirler ve gayet iyi işlenmişlerdir.

  --- spoiler ---

  kesinlikle pişman olmadım ! izlenesi, keyifli bir clint eastwood filmi. mutlaka bir göz atın derim.