şükela:  tümü | bugün
  • insan hakkidir. uzerine soyleyecek lafi olanlara soylenecek ne kaldi artik bilemiyorum ama hak tarifi "benim kiymetli haklarim" ve "baskalarininki kiymetsiz haklari" diye yapilmiyor. bu nedenle begenirsin-begenmezsin bu senin sorunun olur, evinde sorununla mutlu mutlu yasarsin. ama senin disindaki insanlarin haklarina dil uzatamaz, onlarin verilmemesini ya da geri alinmasini talep edemezsin.

ozetle soyle diyelim:

escinsel evliligi bir insan hakkidir. ama senin bu hakkin hak olmadigini iddia etmen, bu hakkin verilmemesini istemen ya da verilmisse de geri alinsin demen insan hakki degildir. ifade ozgurlugune girer diyebilirsin ama buradan da ifade ozgurlugu tanimina girmek ve uzun uzun bu ulkede yanlis anlasilan bu tanima dair de tartismak gerekir.

bir de birakin escinseller icin kaygilanmayi. evlilik kotu, sacma, heterolarin ki bile sagliksiz vs. demeyi. birakin onlar evlilik hakkiyla ne yapacaklarina kendileri karar versinler. onlar adina dusunmeyin. bu kadar "yuce gonullu" olmayin.

sevdigi adamin ya da kadinin hastaliginda da yaninda olmak isteyen escinseller bu bu haklari icin mucadelelerini surdururken destek olmuyorsaniz dahi kostek olup yolu tikamayin.
  • en çok errrrrrrrrkeklerin zoruna gidiyor amına koyayım. içinde mi var alayınızın lan? götü kaybedecem diye mi korkuyorsunuz anlamadım ki. davara bak, önce straight evlilikleri düzeltmek lazımmışmış da burası türkiyeymişmiş de. birazdan da gider "yobaz islamcılar:/" yazarsınız oraya buraya. allahın öküzleri sizi. herif hem bir insandan salt varoluşu sebebiyle nefret ettiğini söylemekten gocunmuyor hem de homofobik dersen "çamur attın" diye zırlıyor. ama iyi gene. homofobinin kötü bi şey olduğunun farkındalar. bir de ne olduğunu idrak edebilecek asgari zekaya sahip olsalardı ne iyiydi.
  • neye göre karşı çıkıldığını bir türlü anlayamadığım evlilik.

sen yapma eşcinsel evliliği, hetero hetero evlen..
  • eşcinseller, haklarına ekşi sözlüğün yağız homofobik ve katil sevici hıyarlarına sorarak sahip olmadılar. varoluşlarına koşut olarak o haklara sahip olmuşlardı zaten.

iki eşcinselin zeytinburnu'nda el ele yürümeleri halinde uğrayacakları olası saldırı, bir nefret suçu olur. homofobik her söylem ve eylem, nefret suçunun gerçekleşmesini sağlayan söylemin yeniden üretilmesini sağlar.

evet, burada yazdıklarınız da nefret suçunun oluşmasında ve eşcinsellerin saldırıya uğramasında pay sahibi.
  • sırf seviştiği kişi sebebiyle fiil ehliyetinden insanları yoksun bırakamazsınız. evlenebilirler, ama hemcinsleriyle değil... sebep? beyefendi tiksiniyormuş düşününce. düşünme o zaman aq! türkiye'de çok avangardmış. e nasıl bir adım ileri gidecez biz? 24 ocak kararları avangard olmuyor da, bu mu oluyor?

sonuçta eşcinsellik yasal iken eşcinsel evliliğin yasal olmaması yavşaklıktır. bırakın evlensinler, korkma sana teklif etmez.

eee evlilik kurumunu düzeltmek de evlilere kalmış bir şey. sonuçta iktisadi bir birlik, kapitalizmin en küçük yapıtaşı, bence de bi cacık olmaz ondan ya, neyse.
  • hep bir izin merciinin olması ne güzel yav. böyle "verici" bir makam olmasa biz ne yaparız hacımlar, hocamlar?! eşcinsel evliliğine izin verilecek, ana dilde eğitim hakkına izin verilecek, nerede nasıl giyinileceğine izin verilecek, neyin kutsal olup olmadığına karar verilecek, falan da filan. fornication under consent of the king bir çeşit.
    moderenlik böyle bir şey işte. canlarım benim.

kısaca, izne tabidir efendim. neden? çünkü iki kişinin dört duvar arasında benim uygun görmediğim bir aile yapısına sahip olmaları benim iznim ile mümkün olmazsa hep çoğunluktan olup genel kabul görmüşleri tercih etmemin ne anlamı kalır ki?! bu kadar sıkıcı bir hayat yaşayıp, yaşatma çabam heder mi olacak? duygulandım lan coşunca.
  • (bkz: zeytinburnu kriterleri)

amina koyayim sanki zeytinburnunda bir kiz ile bir erkek el ele rahatca yuruyebiliyor.

zeytinburnundaki pencerenden bakarsan dunyaya, heteroseksuellerin de evlenme ozgurlugu yok, cunku evlenme zorunlulugu var. bir kiz, bir erkek beraber yasa bakalim zeytinburnunda. ev kiralayabiliyor musun her seyden once.

tanim da, karsi cikanlara giren cikanin ne oldugunu anlamadigim evlilik olsun
  • eşcinsel evliliği olarak adlandırılması bile yanlış olan evlilik bence. evlilik evliliktir yaw, birini seversin evlenirsin. ne diye eşcinsel evliliği, hetero evliliği diye ayrılıyo anlamadım gitti. olayın özü insanın, sevdiği ve değer verdiği bir kişiyle evlenmesidir. bu da ne devleti ne toplumu ne de diğer insanları bağlar.

bi de türkiye'de iyi gözle bakılmazmış!! bak sen!! ulan daha bugün çıkmadı mı öz kızlarıyla grup seks yapan aile haberi!! bu aile hetero evlilik yapmış da nolmuş?? gerçekten vatana millete çok faydalı olmuşlar!! türkiye'den daha sapık bi memleket var mı acaba dünyada?? herşeyimiz çok düzgün de eşcinsel evliliğe bok atıyoruz. vay anasını sayın seyirciler.
  • sadece evlenecek taraflari ilgilendirmesi gerekirken egemen ideolojinin hukuku tarafindan taninmamaktadir. hangi otorite, ne hakla iki kisi arasindaki bagliligin karsiligina karisabilir diye sorgulamasi gerekenler iyi niyet maskesi altinda escinsel evlilige karsi cikarlar. birileri oldururmus, vururmus. acikca lgbtt olumlerine canak tutmaktir bu tavir. kabilelere cuval cuval sutyen tasiyan zihniyetin gunumuze yansimasidir. hukum surenlere ve dusmanliga bu kadar esir olmaktir.

escinsel evliligin tanindigi avrupa ulkelerinde durum cok mu parlaktir? hayir. bugun belgesellerdeki yerlilerin memelerini mozaikleyen zihniyet orada da vardir. cunku hukmeden altyapi benzerdir. escinsel ciftlere ev vermek istemeyen ev sahipleri, tacizci komsular, escinsel cinayetlerini ustu ortulu destekleyen soylemler orada da vardir. mecidiyekoy'deki kadar yaygin degildir ya da yaygindir... o degil de; neyin tahammulsuzlugudur bu?
  • türkiye'de 'dindar olmasın da eşcinsel mi olsun' diyebilme potansiyeline sahip bir iktidar varken, uzak bir ihtimal bile değidir bu. siyasi iradeyi geçtim, eşcinselliğin 'tedavi edilebilir bir hastalık' olmadığını anlatmak şöyle dursun, yalanlarla aksi yönde bir teori empoze etmiş, eşcinsellerin büyük bir kısmını dahi homofobik kılmayı başarmış bir dünyadan bahsediyoruz. her şeyi çözecek olan toplumsal uzlaşıdır, dahası mahalledir, bildiğin mahalle.

bana sorarsan haktır, ona sorarsan hak'tan değildir.