şükela:  tümü | bugün
 • en başta aile ve sonrasında ise toplum tarafından dışlanmak korkusu ile yapılan, birey olmayı bir şekilde başarmış ama bir adım ötesinde özgürleşmesine ise, içinde yaşanılan ikiyüzlü ahlak anlayışının şekillendirdiği sistem tarafından engel olunduğu için kavuşamamış insanların yapmak durumunda bırakıldıkları davranıştır.

  insanın kendisini ifade edememesi ne zor bir şey. bu durumu ancak bu durumda olanlar bilir, anlar. sistemin dışına ittiği, aforoz ettiği, ötekileştirdiği insan olmak ne demektir bilir misiniz ?

  nereden bileceksiniz ki, kendi gibi olamayıp sürekli sahte bir maske ile dolaşmanın nasıl bir şey olduğunu. olduğunuz gibi kabul edilmemenin ne demek olduğunu bilir misiniz ? sizden ne olmanız gerekiyorsa o olmak zorunda kalmanız öyle bir acıdır ki, aldığınız her nefeste bir taş oturur yüreğe.

  özelsiniz ve bu özellik genelin anladığı türde değildir. sanki bir vebalıymışsınız ya da cüzzamlı. bunu siz düşünmezsiniz. size aşağılayıcı gözlerle bakan, yargılayan, çoğunluğun içinde yalnızlaştıran toplum düşündürür.

  çıkıp ben buyum diyemezsiniz. duygularınızı, özlemleriniz, hissettklerinizi, korkularınızı, aşkınızı kimseyle paylaşamazsınız. sizden gölge olmanız beklenir. aydınlığın öteki yüzü olmanız istenir. kimse ne bilsin ne de görsün istenir. hiç olmamışsınız, yokmuşsunuz gibi davranılır.

  elbette sırdaşlarınız, dert ortağınız sizi anlayıp sizin gibi olmasa bile empati yapan insanlar vardır. ama genelin çok çok azıdır. oysa eşcinsel olmayı istememişsinizdir ki, saklanmak durumuna düşmeyi içinize sindirebilesiniz.

  acıyı da mutluluğu da kendi içinde yaşar bu durumda olan insan. hep dilinin ucundadır, dökülmek ister ama hiçbir zaman beklenilen o doğru zaman gelmez. hiçbir zaman.