şükela:  tümü | bugün
 • eşcinsellik, bir türün bir bireyinin, kendisiyle aynı cinsiyetten bir diğer bireye karşı romantik veya cinsel bir çekim hissetmesi veya bu iki birey arasında cinsel etkileşim yaşanmasıdır.

  tarihte, eşcinsellere karşı çok sert ve çok acımasız birçok kampanya yürütülmüş olmasına karşın, bilimin ve toplumsal algının göreceli olarak gelişmiş olması sayesinde, bu karşıtlıklar -hala birçok coğrafyada etkisi hissediliyor olsa da- giderek azalmaktadır. bu azalmada, bilimsel algımızın gelişmesinin, toplumsal hareketlerin dönüştürücü etkisinin ve halk arasında evrimin artık çok daha iyi anlaşılıyor olmasının çok büyük bir rolü olmuştur.

  günümüzde bizonlardan penguenlere, kuşlardan insanlara, kertenkelelerden böceklere kadar kadar yüzlerce farklı türde homoseksüel ilişki tanımlanmıştır. dolayısıyla eşcinsellik, doğanın sıradan bir parçası olarak görülmektedir. bu olgu, sadece bir avuç türde değil, tanıma bağlı olarak dünya üzerinde 500 ila 1500 tür arasında bulunmaktadır! en tutucu tanım dahilinde bile, en az 350 farklı türde eşcinselliğin net bir şekilde tanımlandığı bilenmektedir.

  şu önemli nokta vurgulanmalıdır: bu noktada gelebilecek itirazlardan ilki, bir olgunun doğada bulunuyor olmasının, onun insan için de doğal olması gerektiği anlamına gelmediği yönündedir. evet, bu tamamen doğrudur! buna mantık felsefesinde doğaya başvurma safsatası adı verilir. örneğin doğada yamyamlığın bulunuyor olması, günümüz toplumları açısından yamyamlığın uygun olduğu anlamına gelmez. arseniğin doğal bir kimyasal olması onu otomatik olarak "iyi" yapmaz, yapamaz.

  ne var ki eşcinselliği, bu tip kulağa kötü gelen diğer kavramlarla kıyaslayarak bir tutmak, eşcinselliği kötüleme amaçlı bir girişimden fazlası değildir. çünkü eşcinsellik, yamyamlığın veya benzeri bazı diğer vahşi davranışların aksine, toplum içerisindeki diğer bireylere hiçbir zarar vermediği gibi, diğer bireylerin istekleri dışında bir şeyler yapmasına zorlanması gibi bir içeriği de bulunmamaktadır. üstelik, eşcinsellik kavramının doğa-dışı olması için doğrudan biyolojik herhangi bir sebep de görülmemektedir. az önce belirttiğimiz gibi eşcinsellik, sadece günümüzde bir avuç türde görülen bir "anomali" değildir. tam tersine, evrimsel sürecin ölümcül ve sert testine muhtemelen milyonlarca yıldır direnebilmiş bir özelliktir. bu sebeple, bu özelliğin doğada neden belirdiği ve evrimsel süreçte korunduğu anlaşılmak zorundadır.

  unutmamamız gereken bir nokta, doğanın birbirinden çeşitli milyarlarca durumunun bizim hoşumuza gitse de gitmese de var oluyor olduğu ve tüm bu durumların tamamen çeşitlilikten kaynaklandığıdır. evrimsel biyolojinin engin denizlerinde her türlü durumla karşılaşabilmeniz mümkündür ve bunlara şahsi görüşlerimiz çerçevesinden bakmaktansa, tarafsız ve bilimsel bir açıdan bakmak en doğrusu olacaktır.

  eşcinsellere yönelik karalayıcı iddialar, zamanında siyahiler için yapılandan farksızdır. ancak artık bu ayrımcılık, sadece nefretle kınanmamakta, aynı zamanda yasal bir suç olarak da görülmektedir. benzer şekilde, bazı insanlar arasında "sapkınlık" olarak addedilen eşcinsellik, hayvanlar aleminin geniş bir kısmında yer bulur ve evrimsel biyolojinin güçlü ışığı altında, tüm canlılara tarafsız olarak bakıldığında, bu gibi durumların son derece normal olduğu görülebilir ve canlılık, tüm çeşitliliğiyle kucaklanabilir. ülkelerin her geçen gün eşcinselliğe yönelik yasakları kaldırması ve eşit haklar tanımaya başlaması umut vericidir.

  daha detaylı bilgi edinmek için linki tıklayabilirsinz.

  kaynak
 • bu konuda kapsamlı bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz. konuyla ilgili olarak an itibariyle birden fazla güçlü hipotez bulunuyor. bunları özetlersek:

  * eşcinselliğin hiyerarşik ve yavru bakım avantajı: yapılan bazı çalışmalar, eşcinselliğin bazı durumlarda cinsel başarıyı dolaylı olarak da olsa arttırdığını göstermektedir. bu hipoteze göre, aynı cinse ilgi duyan bireyler hiyerarşik düzende kolayca üst basamaklara çıkarak karşı cinse ulaşma şanslarını arttırırlar. bu iddiaları düşünürken, sadece insanları değil, diğer yüzlerce hayvan türünü de hesaba katmak gerekir.

  * eşcinselliğin grup avantajı: bir diğer hipotez de, eşcinselliğin bireyleri desteklemek yerine grupları ve grup yaşantısını desteklemesinden taban almaktadır. örneğin en yakın akrabamız olan bonobolarda eşcinsellik, sosyal ilişkileri güçlendirmek için kullanılan bir araçtır.

  * nötral bir karakter olarak eşcinsellik: bir diğer hipotez, eşcinselliğin nötral bir karakter olmasıdır; yani eşcinsellik ne avantaj ne de dezavantaj sağlar (veya avantajları ile dezavantajları birbirine yaklaşık olarak eşittir).

  * dişilerde cinsel verimliliği arttırıcı bir özellik olarak eşcinsellik: ortaya atılan bir diğer hipotez, eşcinselliğe sebep olan ve henüz tam olarak tespit edilememiş olan genlerin, kadınların cinsel verimliliğini arttırdığı; bu sebeple genel olarak yavru üretilemese bile eşcinselliğin elenmeden günümüze kadar gelebildiği yönündedir.

  * cinsel seçilimle korunan eşcinsellik: ileri sürülen bir diğer hipotez, bazı dişilerin, eşcinsel eğilimli erkekleri seçmesi sonucu cinsel seçilim yoluyla, üreme konusunda olumsuz etkileri olsa bile, dişi tercihinden ötürü eşcinselliğin korunmasıdır. bu hipotez de tabanlarını tavuskuşlarından alır: erkek tavuskuşlarının büyük ve gösterişli kuyruğu onları kolayca av yapar; ancak dişiler, bu erkekleri seçmektedir. burada, doğal seçilim ile cinsel seçilim arasında zıt bir denge kurulur. eşcinsellik için de bu tip bir açıklama ileri sürülmüştür.

  * eşcinselliğin genetik kökenleri hipotezi: bu konu epey derin, buradan okuyabilirsiniz.

  ayrıca yukarıdaki hipotezlerin detaylarını ve akademik çalışma örneklerini de sözünü ettiğimiz makalemizde bulabilirsiniz.
 • aslında sıkıntı, eşeyli üremede erkeğin görevine gereğinden fazla önem verilmesi ve erkeklerin birbirleri ile çılgınca yarıştığını düşünülmesi.

  ama aslında erkekler birbirleri ile çılgınca yarışıyor olsaydı belki de bugün var olmayacaktık. erkekler birbirleri ile sadece yarışmıyorlar ve aynı zamanda işbirliği de yapıyorlar. bu işbirliği aslında erkeklerin eş bulma olasılıklarını artırıyor.

  erkeklerin, kızlı erkekli kamp ateşi etrafında toplaşıp beraber akdeniz akşamları söyleme gibi etkinlikler düzenlemeleri bu dayanışmaya örnektir.

  *********************

  bir diğer husus da, eşcinsellerin varlığını evrimsel olarak açıklarken bile cinsiyetçilik yapmak:

  " erkekler avlanıyordu, eşcinseller mağarada kalıp dişileri koruyordu"

  uleyn desene bir geyik avlayacaklarına, iki geyik avladılar. ama eşcinseller üremediği için, 20 kişi yerine 15 kişi o iki geyiği yedi.

  hayır! hikayeyi yazarken bile hala eşcinsel erkeklere böyle yarım erkeklik atfetme var. bir de tabi bu hikayede dişilerin korunması gerekliliği mevzusu var.
 • bu kadar öküzün elenmediği yerde en son sorulması gereken soru.
 • bunlar hep insanı mükemmel varlık olarak görmekten kaynaklanıyor. öte yandan bu böyle olmaz diye erkekler sünnet ediliyor. denişik.
 • lgbti’deki b harfini hafife almayın.
 • "ibneler ayrı bir tür değil ki. onlarda insanahahaha

  tamam yav..
  ibnenin hırçını da çekilmez, şaka yaptık alla alla"
  #93777314

  git anana şaka yap. gayet ciddi başlıklarda bile tırnak makası kadar iq'nuzla espri yapıyorsunuz utanmadan eşşoğlueşşekler.
 • kimsenin elendiği yok ki eşcinseller elensin. ınsanlık özellikle son yüzyıldır çok huzurlu bir dönemden geçiyor. nüfus olmuş 8 milyar. hiç kimsenin elendiği yok (ne yazık ki).

  seleksiyon ayağı çalışmıyor ki evrimin...
 • cok mantikli gelmese de escinsel bir amca, teyze akraba sahibi olmak canlinin yasama sansini artiriyor olabilir. eger boyle bi sey varsa escinseller direkt olarak soyunu devam ettirmeseler de yegenleri vs akrabalari yoluyla genlerini aktarmis olabilirler.
 • dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, bipolar hastalık (manik depresif hastalık), şizofreni neden yüzbinlerce yıldır mevcutsa, aynı sebepten.

  normal nedir? veya normalliğin doğa açısından tanımı nedir? işte insanların anlamakta zorlandığı ilk mesele bu.

  ikinci konu, tek tek bireyin hayatta kalma şansı veya neslini sürdürmesi açısından dezavantaj ortaya çıkaran, hatta homoseksüellikte olduğu gibi düpedüz gelecek nesiller vermesine engel olan 'trait'ler, topluluğun hayatta kalması açısından fayda sağlayabilir.

  örneği en kolay anlaşılabilir olan dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ile verelim.

  bir maymun sürüsü içinde bu şekilde aşırı tepkiler veren bir tane özel bireyin olduğunu varsayalım: bu tek birey, vahşi hayvan saldırılarında kendisi daha kolay yem olabilir. ama ortalığı vesveleye verdiği için, sürüyü kurtarabilir.

  homoseksüellerin de , türün devamı açısından faydalı olabileceğini açıklayan farklı bir yeni teori her geçen bilim çevrelerinde ortaya atılıyor. bunlardan biri, sürü avlanmaya gittiğinde, sürüde kalıp çocuklara bakmak olabilir. başka ilginç teoriler de mevcut.
hesabın var mı? giriş yap