şükela:  tümü | bugün
 • oldukça dikkatimi çeken hadise. uzun uzun inceledim neredeyse tamamında bu tarz bi eğilim var. sebebi nedir acaba? hayreti mucip.
 • tasavvufun disil bir sistem olmasindan dolayidir.
 • tasavvuf dişil bir sistemmiş ondan dolayıymış. kadınların tasavvuf merakı denmiyor eşcinsellerin tasavvuf merakı deniyor. henüz eşcinsellik nedir, kimler eşcinseldir bilmeyen kişilerin yorum yaptığı başlık.
 • (bkz: dişil)

  ..
 • "mesneviden ders aldım
  döndüm mevlana gibi"

  şimdi her şey daha açık ve anlaşılır olmaya başladı
 • ulan şu dünyada bir eleştirilmeyen amınakodumun hetero erkekleri kaldı. biraz da kendinizi etiketleyip sikin şu sosyal medyada. katılardan daha fazla gıybetçi olduğunuzu ekşi sözlükte diğer her bok püsür mecrada görüyoruz.

  bir siz mükemmelsiniz bu dünyada. bir tek siz tutarlı zeki muhteşemsiniz.
  herifler hayatı boyunca bir şey yapmamış ama gelmiş erkek diye adlandırdığı grup dışında herkesi dışlamış bok atmış. övündüğü şey ve kişilerse bu dünyaya güzel şeyler katmış erkekler. o erkekleri referans alarak erkek cinsinin ne kadar harika olduğundan dem vuruyor. ve bu cinsini siktimin malı örnek gösterdiği erkeklerin hepsinin avrupalı olduğundan habersiz. bu amınakodumun malı kendini ortadoğu'nun en nadide çiçeği sanıp sürekli siktirolup ait olduğu yere gitmekten bahsediyor. ama bu götünü düttürdüğümün cibiliyetsizi bugüne kadar hiçbir şey yapmadı. bu andaval ( ve sürüsü )elon musk tivitleri okuduğu için bilimle ilgilendiğini entelektüel olduğunu sanıp karılara eşcinsellere ona buna etiketler yapıştırıp pislik saçmaktan leş gibi sigara ve bira kokmaktan başka hiçbir şey tek bir şey bile yapmadı.
  rezil bir adam olmayı moda haline getirdiniz. aptallar.
 • tasavvuf bir yoldur.
  kurucusu türkistan'dan çıkmıştır. bir süre sonra anadolu'da yayılmıştır.
  içinde felsefe, edebiyat, din ve daha pek çok öge vardır.
  halk tabanlıdır ve islamiyet'e inanlar için allah'a yakınlaşmak amacıyla izlenen yoldur.
  arap kökenindeki allah korkusuna dayanmaz. bu topraklara ait olan allah sevgisi esastır. allah'ı seven, allah'ın yarattıklarını da isteyerek, gönülden sever anlayışı bulunur.
  katı, dogmatik bir inanç sistemi değil.

  bu tamam.
  peki bir insanın neye inanacağını, neye ibadet edeceğini neden cinsel eğilimleri belirler?
  ya da bir şeylere inanmak ya da ibadet etmek için hangi kıstaslar gereklidir?
 • dinle çok ilgili olmayan biri olarak düşünce geliştirmeye çalışıyorum...

  bazı insanların bir inanma ihtiyacı olduğu malum. o türden bir eşcinsel kişi, cinsel yönelimi ne olursa olsun bu inanma ihtiyacını doyurmak isteyecektir. ve bulunduğu inanç hanesi içinde kendisine en yakın bulduğu, kurallar çerçevesine sıkışmamış, cehennemle korkutmayan vs. dini yorumu yol seçecektir, yahut en azından sempati duyacaktır. öte yandan bildiğim kadarıyla tasavvufta bedenden ziyade ruh önemli, ruhun söz konusu olduğu yerde kadın erkek ayrımı da yoktur (herhalde). o yüzden iki aynı cinsin yakınlık, muhabbet duyması ruhların birliği olarak yorumlanabilir (belki). hem elif şafak da biseksüelmiş.*

  işin içinden çıkamadım. neyse.
  bir empati kurma şeysinin de daha sonuna geldiniz.