şükela:  tümü | bugün
  • yakın arkadaşlarımdan biri koyu katolik muhafazakar bir brezilyalı. aynı zamanda da gay. cehennemde yanacağını düşünerek gençlik yılları boyunca erkeklerden uzak durup kadınlarla birlikte olmaya çalışmış. hatta evlenmeye karar verip, kızın başını yakmamak için son anda evlilikten caymış. henüz hayatında hiç bir erkekle yatmamışken eşcinselliği tedavi edebildiğini iddia eden çakma psikologlara, doktorlara görünmüş. intiharın eşiğinden dönmüş. kendisini bu şekilde yaratan tanrısına lanetler okumuş. sonunda 30'undan sonra, tanrının lanetlediği bir kulu olduğuna kanaat getirip, cehennemde yanmayı göze alıp erkeklerle birlikte olmaya başlamış. bu nedenle aşağılanmış, saldırıya uğramış, ailesinin, arkadaşlarının bir kısmı kendisini silmişler.

şimdi homofobikler diyorlar ki eşcinsellik insanın doğasında olan bir şey değil, insanların karşı cins yokluğundan veya sıkıntıdan seçtikleri bir yaşam tarzı. gelin siz bunu yaşamının üçte ikisini ızdırap içerisinde yaşayan bu adama anlatın.

bugün bu adam san francisco'da yaşıyor. amerikalı bir erkekle evli. ikisi de mesleklerinde başarılı kişiler. brezilya'da yetimhanelerden bulup evlat edindikleri iki kız evlat yetiştiriyorlar. kendisi eşcinsellere kucağını açmış bir kiliseye gitmeye devam ediyor. dinine körü körüne inananların, kendisini şeytanın ayartmasıyla günahı seçmiş olmakla itham etmesine kulaklarını kapıyor. eşcinsel olmayı ben seçmedim, tanrı beni böyle yarattı diyor.
  • çok merak edip bulamadığım, biyologların hazırlamış olduğu rapor çeşidi.

madem ki doğuştan gelen bir yönelim, o halde genetik olarak kanıtlanması gerekecektir ve bunu artık görmek istiyoruz. böyle bir rapor varsa gerçekten görmek önemlidir.

dindar insanlara saldıracağınıza ve mitoloji diye dalga geçeceğinize, inandığınız “eşcinsellik doğuştan gelir” mitinizi destekleyen bir kanıt getirin.
  • ön edit : osmanlıda normal sayılması asıl şaşırtıcı durum. (alman subaylar dönemine kadar)

tarihte geçmişinden daha az hoş görülü olan nadir ülkelerden biriyiz.

--------------------------------------------------------------------------------------------

benim bildiğim bu konuyla ilgili tek kanıt, ölen eşcinseller ile eşcinsel olmayanların karşılaştırıldığı beyin tomografileri.

farklı olduğu görülmüş ve bunun doğuştan gelebileceği işeri sürülmüş. ancak bu tarz farklılıkların, kişilerin yaşam şekilleri ile de oluşabileceği göz ardı edilmiş. diğer taraftan iddiayı ortaya atan şahsın kendisi eşcinsel ve sonrasında bunun bir kanıt olamayacağını itiraf etmiş.

ancak her şeye rağmen, bireyin eşcinselliği kişisel özgürlük alanı içindedir. dışlanamaz, ötekileştirilemez ve baskı altına alınamaz.

kamuya açık yerde, her kesin gözü önünde (4 şahit) cinsel ilişkiye girmediği sürece, kimseyi ilgilendirmeyen bir konudur. kişilerin evi dokunulmazdır ve mahremdir. (evlere izin almadan girmek, haramdır!)

not : lut kavmi örneğine binaen, helak olmalarının sebebi azgınlıklarıdır. eşcinsel olmayan bireylerin evlerine zorla girip, tecavüz edecek kadar her şeyi kendine hak olarak gören bir kavimdir söz konusu.

(islam'a göre yazmaya çalıştım. kişisel yorumumdur.)

edit : rapor değil ama iddia sahibi bir doktorun yazısı ve twitter üzerinden yaptığı tartışma var.

https://twitter.com/…bay/status/1147953934025351169

her şey bir yana, eşcinsel olmayan bireylere nasıl davranılması gerekiyorsa, eşcinsellere de aynı yaklaşımı göstermekle mükellefiz.

zira müslümanız.

çünkü kuran'da eşcinsellere yönelik (lut kavmi'nin yaptığı gibi tecavüz, zorlama ve baskı yoksa) bir yaptırım yoktur.

ancak allah, fuhuşun her türlüsünü yasaklamıştır. evlilik dışı her türlü ilişki haramdır.

(belki tartışılması gereken, eşcinsel evliliğidir. o konu da beni aşar.)
  • hala bulunmamakta olan.

edit:
    said kotan adlı yazarın, homofobik geçmişimi araştırması rica olunur.

edit 2:
    manic depresif bir öneride bulunmuş; “kanıtlamaya gerek yok”, yok öyle bir dünya adamım.
    mutasyonla ilgili kopyala yapıştır yapmakla olmaz, hala rapor beklemekteyim.
    paşan rapor istiyor, ha şunu bileydin.
    burden of proof for the claimer.

edit 3:
    anateistsietana rapor için link verebilirse iyi olur.

edit 4:
    aparkat hamdi önemli bir nokta bu tutarsızlıklar.
    kaldı ki ibnelik geni yok dememekteyiz bile, var olduğunu iddia eden bir rapor sunun demekteyiz.

edit 5:
    cam boyasi linkler vermiş.
    birinci link popüler bilim dergisi, en altta kaynak vermişler ancak tek tek incelemek vakit kaybı.
    ikinci link beni doğrulamakta.
    üçüncü link spekülatif demiş.

edit 6:
    sanfransiskolu mufettis bir takım subjektif zırvalar silsilesi, bir tane rapor bile yok.
    duygu bazlı duyar kasma.
  • o eşcinsel değil ibnedir eşcinsel ne ya... ibneliği cici gösterme çabasıdır.

tanım: aslında hermafrodizm diye bir şey var. ancak bu bir çeşit anomali.
  • eşcinsellik doğuştan mı geliyor diye aratınca bulunmayan rapor. aynı zamanda az biraz evrim nedir nasıl çalışır diye kafa yorunca ispatlanmasına gerek kalmayan rapor.

alıntı:
    mutasyon, kelime anlamıyla genetik materyalde meydana gelen rastlantısal değişim demektir. bu değişim, genetik dizideki bir nükleotidin bir başkasına dönüşmesi kadar basit olabileceği gibi, bir kromozomun baştan sona fazladan kopyalanarak sayısının artması kadar devasa da olabilir. birçok mutasyon ise genellikle spesifik bir geni veya birkaç geni etkileyen boyuttadır.

yeterince zaman verildiğinde nüfusun belli bir kısmının "eşcinsel genlere" doğru mutasyon geçirmesi kaçınılamaz. ("nüfusun belli bir kısmı" kısmını ne kadar vurgulasam az)

edit:
    paşam rapor bekliyormuş. (bkz: burden of proof)
  • acaba bulunuyor mu?
  • şuradan
    şuradan
    ve şuradan
    bulacağınız kanıtlar bütünüdür. eşcinsellik, hem sosyal, hem genetik, hem psikolojik hem de tarihi olarak normal olan bir durumdur.
    bir bireyin eşcinsel olmasının sebebi hem genetik hem de sosyaldir. tahminim, eşcinsel ilişki dürtüsünün zaten olduğu(genetik) fakat bilinçlenmeyle beraber tamamen eşcinsel birey olarak geliştiğimiz(sosyal)yönünde. bilim otoritesi değilim tabii, sadece evinde oturup karpuz yiyen bir eşcinselim o kadar.
    ben hemcinsime ilgi duyuyorsam, belli hormonlarım harekete geçiyor, bu hem bana hem de kişiye zarar vermiyorsa bunda anormal bir durum yok.
    ama sen bir eşcinsele bakıp, belli hormonların harekete geçiyor, bu kişinin seçemediği şeyden dolayı ona nefret duyup bu hislerini bastırmıyorsan, bu kişiye hem psikolojik hem de fiziksel şiddet uyguluyorsan sorun sende.
    hem bir homofobik bireyin hemcinsinin cinsel organlarıyla neler yaptığını neden bu kadar umursadığını anlamam doğrusu. yoksa sizde mi şeysiniz...