*

şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • cinsel olarak hemcinsini tercih etme durumu.
  eskiden bir sapkınlık olarak görülmesine rağmen genetik bir özellik olduğu zaman içinde ortaya çıkmıştır. hayvanlar arasında da yaygın olduğu düşünülürse, doğal görülmesi gereklidir.
 • (bkz: gay)(bkz: lezbiyen)ayrica gore vidalin kent ve tuz kitabinda yazdigina gore tum erkekler orospudur ve tum orospularda biseksuel cok dogru bir tespit diyim merhum icin bir fatiha okuyorum.
 • sozlukte yuzlerce kez tartisilmis bir konu. konu hakkinda entry girmek icin (ara: gay*) linkini kullanmaniz tavsiye edilir. bu konudaki en fikir verici yazilar "gay" ve "gaylere saygi duymamak" basliklarinda bulunabilir. son olarak bu hastaligi(!) bilmemkac seanslik tedavilerle(!!) cozmek isteyenlere allahtan acil sifalar diliyorum (amin!). eger "hasta bu durumun etkisinden ortalama 80 seansta tam olarak kurtulup; saglikli bir birey olarak hayatina devam edebilmektedir" cumlesi dogru olsaydi ortalikta -ozellikle zengin, tedaviye para bulabilecek- escinsel goremezdik cunku bu tip "siz hastasiniz, psikopatsiniz, sapiksiniz, manyaksiniz!" soylemleriyle onlar icin cehenneme cevirdigimiz bir hayati yasamaktansa, bircok escinsel "tedavi olmayi"(!) tercih edecektir.
 • eylemde kadınlıktan ve erkeklikten bağımsız bir insanlığın olmadığının kanıtı.
 • escinsellik bir hastalik degildir, en azindan simdilik. bir hastaligin varligindan bahsetmeniz icin ortada patolojik bir durumun olmasi gerekir. escinsel kadin veya erkeklerde patolojik bir bozukluk yapilan hicbir calismada bulunmamistir. escinsellik tur ici bir sporadik varyasyondur sevgili arkadaslar. organlari ters tarafta olan insanlar gibi, yahut tek gozu mavi digeri yesil olan kimseler gibi. bunlar patolojik degildir. bunlar cesitliliktir. hastalik diyebilmek icin biraz konu hakkinda bilgi sahibi olmak gerekir, k.ctan sallayarak olmaz.
 • antik yunanda yaygın olan, garipsenmeyen, mitlerde yeri olan**, hatta ilyadadan bile örnek verilebilecek** durum.
  (bkz: antik yunanda eşcinsellik)
 • amerikan psikoloji birliginin (apa) gelistirdigi ve dunyada, turkiye dahil, yaygin olarak kullanilan psikolojik bozukluklarin siniflandirma sistemi dsm(diagnostic statistical manual)'nin 1987'de cikan dsm-3-r versiyonundan itibaren homoseksuellik kendi basina bir hastalik degildir. dsm'nin bu versiyonunda "diger siniflandirmalara girmeyen cinsel bozukluk" (sexual disorder not otherwise specified) kategorisi altina girmesine hafif aralik bir kapi birakilmis, ancak hastalik olanin homoseksuellik olmadigi, eger cinsel yonlenmesi(sexual orientation) kiside stres olusturuyor, gundelik yasam fonksiyonlarini surdurmesini zorlastiriyorsa, o zaman bir psikolojik bozukluk olarak degerlendirilebilecegi yazilmis.

  daha sonra cikan dsm-4 ise daha onceki versiyonlara gore, politik degerlendirmelerden iyice uzaklasip, daha agirlikli olarak ampirik verilere onem verilerek hazirlanmistir ve artik homoseksuellik psikoloji bilimine gore bir patoloji degildir.
 • pek çok erkeğin gizli fantezisi, sadece zihinlerde oluşturulan bir hayal, hayalden uyanılınca gerçekte yaşayanlara öfke ve kızgınlık duyulan, yine de erkek sohbetlerinde bir şekilde yer alan, genellikle görmezlikten gelinen yurdum insanının tabu olayı.
 • soru:"doğada hemcinsini becermekten zevk alan yada hemcinsini becermeyi karşı cinsi becermeye tercih eden başka bir canlı türü varmıdır?"

  cevap:"yok"

  öyleyse; "insan oğlunun eşcinsel olması, insan oğluna mahsus bir hastaliktir"
 • kendi cinsine dokunmak dürtüsü

hesabın var mı? giriş yap