şükela:  tümü | bugün
  • 1982 yılında dünya sağlık örgütü'nün eşcinselliği "akıl hastalığı" kategorisinden çıkartması ile doğruluğu on yıllar önce ilan edilip resmiyet kazanmış önermedir.

eşcinselim ve görüyorsunuz bilgisayar başında oturup klavye kullanarak bu satırları yazıyorum.

düşünüyorum. cümleler kuruyorum. düşündüklerimi kelimeler yolu ile cümleleştirip insanlarla paylaşıyorum.

akıl hastası bir insandan beklenemeyecek denli birden fazla eylemi gerçekleştiriyorum.

aslında eşcinsellere dönük nice sanrıdan birisidir bu, akıl hastalığı iddiası. sebep çok basittir. birçok heterodan daha zeki insanlar çıkartmıştır eşcinsel bünyeler.

edebiyata bakın. sinemaya keza. sanatın bir çok dalına da bakmayı unutmayın. bilime ayrı bir pencere açın. düşünce sistemlerini işleyen bünyelere de göz atın.

göreceksiniz ki, en önde bayrak tutanlar tüm bu kulvarlarda, lgbti+ bireylerdir.

kısacası; dünyayı dizayn eden insanlara akıl hastası yakıştırmasını yapmak zaten en baştan temelsiz bir iddiayı dillendirmek olmuştur. ciddiye bile alınmamalıdır ki, alanda yoktur.

bu konuyu açmamda şu linkteki haber etkili oldu:

http://bianet.org/…-de-onarim-terapisi-kaldiriliyor

edit: hile rumuzlu çaylak arkadaş bir video linki gönderdi. eşcinselliğin akıl hastalığı olmadığı gibi, hormonal bozuklukta olmadığına dair bir psikoloğun bilgilendirici açıklamalarını dikkatlice izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=xt2pjx1rvzs
  • eşcinselliğe akıl hastasından ziyade hormonal bozukluk denmiştir.

kim eşcinsele akıl hastası dedi ki?

mesaj atıp rahatsız etmeyin,size hasta diyen olmadı beni ilgilendirmez yöneliminiz. ben burada "denmiş" olandan bahsediyorum,eşcinselliğin ne olduğundan değil.
  • dort yaprakli yonca gibi birseydir.normaldisi, yadirgatan.
  • akıl hastalarını ötekileştiren, buram buram ableism kokan beyan. hadi bakalım.
  • ilgisi yoktur akılla falan. kim saçmalıyor böyle şeyleri. freud bu konuda yeterli şey yazmıştır. "ben"in ve "benliğin" gelişim sürecinde oluşabilen bir durum. aşırı merak edenler ilgili kitaplarını okuyabilir. ve bu herkeste olabilecek bir durum. doğuştan da değil not olsun.
  • eşcinsellik bir akıl hastalığı değildir, eşcinsellik hormonal bir hastalık da değildir; binaenaleyh eşcinsellik bir hastalık değildir.