şükela:  tümü | bugün
 • turk toplumunun buyuk sayilabilecek bir bolumu bahsedilen kalibin, escinsel cemiyetin ve 'iyi mi kotu mu patlar mi' demeden her seye saygi gosteren kesimin, konuyla ilgili durumlarini/dusuncelerini en klasik yolda tanimlayabilmeleri icin secmis olduklari bir kalip oldugunu dusunmeye yakindir. tercihi yapmislar disinda, bu tercihi gecerli goren ve saygi gosteren insanlar, kendi cocuklarinin bu tercihe yaklasmalari durumunda bu ozgur ve sahip cikici tavirlarini surdurebilirler mi acaba? belki de sadece dogustan gelen kimyasal/biyolojik anormallikler sonucu bu tercihi yapmis yada coktandir bir sekilde bu yolda olan insanlara saygi gosterirler de sevdikleri insanlarin, psikolojik temelli sorunlarina dayali olarak bu tip bir sapmaya girmelerini istemezler.

  boyle bir yaklasima karsi cikmak, toplumun icinden milyonlarca bilinci yerinde insanin tercihini sorgulamaya denk olabilir, lakin intihar etmek ve otobuste osurmak ta tercihtir; bir tercihi hor gormek, ve bir topluluk olarak bu tercihi ve tercihe sahip cikanlari dislamak ta tercih olarak kabul edilebilir belki de, ulkemiz dunyada ki en buyuk kamufle olmus gizli escinseller ordusuna sahip olsa da.
 • eşcinsellik bir tercihtir çünkü; kişilerin eşcinsel olarak dewam edebilme, kadın veya erkek olabilme ihtimalleri wardır...

  fakat bunu kabul etmeyenler, "genetik yaa genetik işte" diye diretenler, "zavallı" karakterine dahil, eşcinsellikten rant sağlamaya çalışan ve kendilerine acımaktan öteye bir warlıkları olmayan, kendilerini "kader kurbanı" olarak niteleyen çeşitlerdir.

  "eşcinsellik eylemi" içinde duran birisinin, belirlenmiş kurallara, sığ kafalılara, "bunu asla anlayamayacak" olanlara başkaldıran birisinin bu tercihinden rahatsız olmaması ve bundan son derece gurur duyarak ve bunu savunarak "evet ben eşcinselim çünkü bunu seçtim, bunu istiyorum" demesi gerekir...

  edinilmek istenen "eşcinselliğe hoşgörünü"n en melih yolu, "eşcinselliğin genetik olduğunu" kabul ettirmekten çok eşcinselliğin bir seçim, tercih olduğu ve birilerinin bununla mutlu olduğunun kanıtlarıdır...

  (bkz: başka zaman daha geniş yazarım)
 • toplumda yasayan her bireyin , saygiyi hakedip edemeyecegi tartismasina bir alt baslik olarak eklenebilecek bir cumledir. bu tartisma, bir cok tartismaciya sacma gelecegi gibi, tartismayi acan insanlarinda gorus ve hak sahibi olduklari kesindir. insanlarin ozellikleri, sorunlari, hastaliklari, dolayli zararlari ile yargilanmasi bir cok ulke kanununda yasak oldugu icin ben escinselim diyerek hakkini ve olayini savunan insanlara, ben escinsellerden nefret ederim diyen insanlar rahatlikla karsilik verememektedirler. buna mukabil gelisen olaylarda her gorus karsitligi vakasinda oldugu gibi hos olan/olmayan olaylar cikamamaktadir; cunku escinsel olmayan insanlardan buyuk kismi, cevabini bilmedikleri sorular akillarinda, escinselleri savunacaklardir. yasanilan toprak ustundeki kanunlara gore, rastgele bir birey toplumun gidisatina yon veremediginden insanlar, diger insanlar ve seyler ile birlikte yasamaya alismislardir.
 • (bkz: hadi len ibne)
 • varlıklarını, şahıslarına muhnasır bir kudreti kullanarak bizzat kendi elleri ile inşa ettiklerine inananlara özgü kabul.

  yaradılış aşamasında, bedenlerine ateş üflenmeden evvel bizzat cebrail aleyhisselam hazretleri tarafından ruhani kimliklerinin cinsel tercih hanesi eşcinsel olarak doldurulanlar aksine inanıyor olsalar da eşcinsellik en fazla insanların karakterleri kadar kişisel tercihleri olabilir; davranışların altından genetik ve sosyal etkiler çıkarıldığında geriye ne kalıyorsa (misal: hiç bir şey) eşcinsellikten de geriye kalan "seçenek kullanma hakkı" o kadar olur.

  genel eğilimin dışına çıkmayı tercih kullanmak addedipte hepimizde çeşitli şekillerde mevcut kişisel kusurlarını - ki kusur kelimesini ideal insan figüründen istatistiki bir sapma olarak almanızda herhangi bir sakınca yok - birer tercih gibi görmeye başlayanlar ile bu söylemlerde insani anlamı dışından herhangi bir özel haklılık payı oldugunu düşünenler kişisel tercih hakkını kullanıp iktidarsız olmayı tercih edenlere nasıl yaklaşırlar merak ediyorum. (bkz: iktidarsızlık bir tercihtir) anlayamadığım başka bir nokta ise fahişeleri, hapishane müdavimlerini, sokaklarda yatıp kalkan çocukları, yapışık ikizleri vesaire kader kurbanı ilan ederken kullandığımız kriterlerin çok saygıdeğer eşcinsel bey ve hanımefendiler için hangi sebeplerle geçerli olmadıklarıdır.

  bu görüşe ortak katılımın sağlandığı sohbetlerde şöyle diyaloglar da olasıdır:
  - ben çok duygusal, çabuk kırılan, kıskanç, asabi bir insan olmayı tercih ettim. sanki hayat böyle daha güzelmiş gibi geldi bana.
  - anlıyorum. ben ise tercihimi seri katil olmaktan yana kullandım. 10 yaşında iken anne babamın gözlerimin önünde katledilmesi ilham verdi sadece bana, yoksa bu benim kişisel tercihimdir.
  - bittabi mirim, bittabi.

  aynı hiç bir nesnel temeli ve gerçeklik payı olmayan, mantığın varolan durumu hoşgöstermek için zorlandığı rasyonalizasyon tipine toksikomanlar arasında da rastlanır. (bkz: uyusturucu bağımlılığı da bir tercihtir)

  bireylerin hayatlarını nasıl kullanmak istedikleri bizleri ilgilendirmez tabi. kapalı kapılar ardında yapılanlar ucu bizlere dokunmadığı sürece kapıyı kapatanları ilgilendirir lakin pencereden bağırırken kelimeleri dikkatli seçmek gerek.
 • her ne kadar "madem ben değilim hastalık olsa gerek" mantığında arkadaşlarımız olsa da ve olay biraz da a,b,c,d ve hepsi seçeneğine indirgenmeye de çalışılsada eğer "eşcinsellik hastalık mıdır yoksa tercih midir?" sorusuyla karşılaşıyorsanız escinsellik bir tercihtir seçeneğini işaretlemek aklı başında bir tercihtir. eşcinselliğin bir hastalık olduğunu kabul etmem durumunda gizli eşcinsellik, toplumsal açıdan bastırılmış eşcinsellik gibi sosyolojik kavramların nereye sokulacağını merak ettiğim durum. bi o kadar da tercih kelimesine "seçenekler arasında birini seçmek" olarak bakıldığı takdirde doğru bir tanımlama yapılamayacağı kanaatindeyim. doğanın yasası erkek-dişi olarak vardır bunu bozan hastadır saptamasına kattılmadığım gibi eşcinselliğin temelinde karşı tarafa duyulan hislerin olduğu muhakkaktır. (ha sonradan veya önceden olma dolgum memeli hormonal bozuklukları olan insanlardan bahsetmiyorum. şimdi iki dallama çıkar sisi de seni tercih ediyomuş der kafam gözüm atar) bu karşılıklı hisler veya karşı tarafla kendini özdeşleştirme durumunun dişi-erkek veya dişi-dişi olarak sadece cinsel birleşme yollarındaki farklılıklardan başka ne gibi farklılıklar oluşturduğunu da merak etmekteyim. ciddi anlamda katılmaktayım ki

  (bkz: başka zaman daha geniş yazarım)
 • insanları ilgilendiren konularda durum her zaman siyah beyaz olmadığıdan gri cevaplara daha müsait sorular sorarak doğruluğunu test edebileceğimiz önerme. soruyu "eşcinsellik tercih olmaya mı daha uzaktır yoksa bir hastalık olmaya mı" diye sorarsak alacağımız cevap bizleri ortak bir noktada buluşturmaya daha müsait olur zannediyorum. katî akılcılığımı, uyku düşkünlüğümü vesaire kusur kabul etmeye her zaman hazır bana sorarsanız, eşcinselliğin bir tercih olmakla uzaktan yakından alakası yoktur. bundan, uyumayı sevmeyi bizzat tercih etmediğimden oldugum kadar eminim.

  tüm insana özgülükleri bir kenara bırakıp da düşünecek olursak şüphe yok ki eşcinsellik bugünkü bilgilerimiz ışığında biyolojik bir kusurdur. üstelik insan da dahil bir kaç türde cinsel aktivitenin her zaman üreme gayeli yapılmıyor oluşu da bu gerçeği değiştirmez: ülser yaşamak için de yeseniz, yemek için de yaşasanız bir mide problemidir. evrimsel süreçlerin insan toplumlarında birebir işletilmiyor oluşu da aksi yönde kanıt olarak sunulamaz. uzun düşünüşler sonucu beynin bir makine olduguna inanmış benim gibi insanları, kimi faaliyetlerin, sırf zihinsel süreçlerin sonuçları olmalarını sebep göstererek birer tercih olduklarına inandıramazsınız.

  zannetmiyorum ki uyumayı seviyorum diye beni hastalıklı göresiniz. fakat günde 14 saat uyumak da bir tercihtir diye başlık açmaya yeltenirsem rica ederim bana engel olun.
 • hatalı düdük çalan bir hakemin eşcinselliği tercihtir. 25.000 kişinin hep bir ağızdan dile getirdiği bir tercih.
 • "tercih mi, hastalık mı, genetik mi" merak sorularına en doğru cevabı bir eşcinselin vereceğine inandığım önerme.....

  eşcinsel sözlük yazarlarıbu konuya bir açıklık getirmeli ki konuyla bu kadar yakından ilgilenen toplum da gerçeği artık öğrenmeli..

  (bkz: elalemin ağzı torba değil ki büzesin)
  (bkz: yolun bundan sonrası beni ilgilendirmez)