şükela:  tümü | bugün
 • uyku ilacı: süt, yoğurt
  müsil ilacı: muz, kahve
  kabız ilacı: erik, zeytinyağı
 • ne kadar yanlı ve yanlış bilgilerdir bu başlıkta okuduklarım. ne etken maddenin en iyisi belli bir ülkede üretilir ne de her etken madde soğuk zincirle nakledilir. hele etken maddenin üretim yerinin sorgulandığı,gmp ( good manufacturing practices) sertifikası olmayan bir ürünün değil eczane raflarına,depolara 1'e 100 mal fazlası verilse bile sunulamayacağı bir ortamda hala mualiller kötüdür demek olsa olsa aifd üyesi firmaların temsilcileri ile çok haşır neşir olmuş olmanın sonucudur.
  yerli ve muadil ürünlerinse en büyük sorunları aslında gerektiği kadar ucuz olmamalarıdır. hemen hemen hiç bir ülkede orjinaline bu kadar yakın fiyatla satılan muadil ürün bulamazsınız. buna engel olmak için 5 ülkenin değerlendirmeye alındığı bir referans fiyat listesine uyuma dayalı fiyatlandırma sistemi yürürlükte olsa da sorun orjinal ürünlerin fiyatlarında değil değerlendirmeye alınan aynı banttaki jenerik ürünlerin marjlarındadır.
  mal fazlası ise belki ticarette son üreticiye yansıyamayan tek kampanya/promosyon türüdür. eczaneye gidip eczacının size bu daha iyi dediği ilaçların hemen hepsi eczacıya bedava verilen ( örneğin 10 kutu alana 50 kutu bedava gibi) ürünlerden oluşur. yani satılan her 11. ürün eczacının doğrudan cebine gider. oysa hasta da devlet de (sgk) bu promosyondan nasiplenemez. çark üretici/ithalatçı firma,depo ve eczane arasında döner,hastalar da hapı yutarlar.

  tanım - iyisi iyi, kötüsü çok fena ilaç

  edit-tanım
 • reçetede yazan markada ilaç kendi raflarında olmadığında hastaya sormaksızın muadilini veren eczacıların nasıl bir sorumluluk aldıklarını merak ettiğim, bu konuda en azından hastaya "elimde muadili var ister misiniz?" şeklinde soru dahi sormayan eczanelerin sattığı ürünlere verilen addır.
 • http://www.ilacabak.com/ adresinden karşılaştırma yapılarak hem ucuz hem de yerli firmalardan ilaç almayı sağlayandır.

  örneğin cipralex alacak bir kişi lundbeck'e 17 lira bayılacağına abdi ibrahim'den 12 liraya alabilir: http://www.ilacabak.com/ilacgoster.php?id=6245

  edit: fiyat farkını kaldırmış lundbeck.
  bu durumda mevcut avantajları 56'lık paket ve yerli oluşu.
 • orijinal ürünlerin patent koruma süresi dolduktan sonra piyasaya sürülebilen ilaçlardır.

  orijinal molekülle birebir aynı özelliklere sahip olmaları istense de, bunun pratikte pek mümkün olmaması nedeniyle, ilacın kana karışma hızı ve kandaki konsantrasyonunu gösteren bazı parametreler kullanılarak iki molekül karşılaştırılır. bir ilacın "eşdeğer" kabul edilebilmesi için bu parametrelerin, orijinale kıyasla %80-%125'lik aralıkta bulunması gerekir.

  eşdeğer ilaç üreten firmanın, ilacın hastalık üzerine etkinliği ile ilgili bir veri sunmasına gerek yoktur. ancak yapılan bazı çalışmalar bu konuda "eşdeğer" denilen ilaçların aslında orijinale kıyasla daha az etkili olduğunu göstermektedir.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…c/articles/pmc2732938/
 • çok kafa karıştırır.. aynısı değil yaa diyenler vardır.
  kendilerini arveles ve ketesse arasında ki 5 farkı bulmaya çağırıyorum..
  ben bir eczacı olarak isimleri hariç bir fark göremedim.
  aynı etken madde, aynı miktar, aynı fabrika.. sadece kutulama bölümüne giderken fark çıkıyor
  ama sen eczacıdan falan daha çok bildiğin için illa ki arveles alacağım diye tutturursan daha fazla ödersin.
  o da senin mallığın arkadaşım hiç bir hekim, hiç bir ilaç çare olamaz.
 • bir de doktorun yazdığı ilacın orjinal olduğunu sanıp da eczanenin verdiğinin eşdeğer olduğunu iddia eden hasta grubu vardır. sen her zaman doktorun orjinal ilaç yazıp da eczacıların eşdeğer verdiğini mi sanıyorsun?
 • etkinliği benzerdir ama kesinlikle eş değildir. molekül bazında birebir aynı olması lazım ki eş olsun ama eşdeğer ilaçların benzer etkinliğe ve benzer etki gücüne sahip olduğu da kesindir. kritik bir hastalığınız yoksa eczacınızın verdiği ilaçtan şüphe duymanıza bence gerek yok. bir de kronik hastalıklarda müstahzar değiştirmek pek önerilmemekte. ama idrar yolu enfeksiyonu için ha cipro almışsın ha ciprasid, fark etmez.