şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1968 yılında afganistan'ın kunduz kentinde doğdu. türkmenistan kökenli bir aileden gelmektedir. oğuz'un ailesi 1930'lı yıllarda stalin'in uyguladığı 'zorunlu kolektifleştirme siyaseti ' sonucu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca türkmenistan'dan afganistan'a geçmiş ve kunduz kentine yerleşmiştir. 1979 yılında başlayan işgalle birlikte oğuz ailesinin yaşadığı bölge sovyet jetleri tarafından bombalanınca, aile ikinci kez doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmış ve 1980'li yılların başında türkiye'ye yerleşmiştir.

  üç ülkede eğitim
  esedullah oğuz, daha çocuk yaşta doğduğu ülkeden ayrılmak zorunda kaldığı için eğitimini üç farklı dil ve ülkede yapmıştır. ilköğrenimini afganistan’da, liseyi türkiye’de, yüksek öğrenimini de almanya’da tamamlamıştır. hayatının 20 yılını batı’da (almanya), diğer 20 yılını da doğu’da (afganistan ve türkiye) geçiren oğuz, her iki kültürden insanların düşünce yapısını ve hayata bakışını yakından gözleme ve inceleme fırsatı bulmuştur.

  gazeteci
  oğuz, 1988 yılında daha genç bir üniversite öğrencisiyken gittiği almanya’da, merkezi münih’te bulunan amerikan radyosu radio liberty bünyesinde iki yıllık editörlük programını başarıyla tamamladıktan sonra, bu radyonun türkmence yayın servisinde 8 yıl editör ve redaktör spiker olarak çalışmıştır. oğuz, radio liberty’deki çalışmalarından ötürü zamanın abd başkanı bill clinton’dan takdirname almıştır. yerli-yabancı birçok dergi ve gazetede orta asya ve afganistan konusunda 500’den fazla kapsamlı makalesi yayınlanan oğuz’un türkmenistan ve afganistan’ı konu alan üç kitabı bulunmaktadır. özellikle ekim 2001’de doğan kitap tarafından yayınlanan son kitabı hedef ülke afganistan, terör saldırılarının en sıcak günlerinde büyük ilgi görmüştür.

  bankacı
  1990’lı yılların ortalarında radio liberty’nin merkezini münih’ten prag’a taşımasından sonra radyodan ayrılan oğuz, münih’te ludwig maximilian üniversitesi'ne bağlı bir yüksek okulda işletme (betriebswirtschaftslehre) okumuş ve bunu takiben borsada fon ve değerli kağıt işlemi yapan bir alman bankasında çalışmıştır. ancak bankacılığın kendisine göre bir meslek olmadığını gören oğuz’un kariyer hayatı, 2001 yılındaki 11 eylül saldırılarıyla yepyeni bir mecraya girmiştir.

  danışman
  esedullah oğuz, 11 eylül saldırılarından sonra alman ordusuna afganistan uzmanı olarak girmiş, ordunun köln yakınlarındaki psikolojik harekât merkezi’nde ‘ülke danışmanı’ (landeskundlicher berater) olarak çalışmıştır. sekiz aylık temel askeri eğitim ve hazırlık döneminden sonra alman ordusunda binbaşı rütbesi ile göreve başlayan esedullah oğuz, 2004-2007 yılları arasında afganistan’da isaf’ta psikolojik harekât komutanı olan bir alman albayın danışmanı olarak görev yapmıştır. bölge konusundaki derin bilgisi ve deneyimi ile üstlerinin takdirini kazanan oğuz, afganistan’daki başarılı çalışmalarından dolayı alman ordusunun bronz madalyası ve nato hizmet madalyası ile ödüllendirilmiştir.

  bölge uzmanı
  ailevi nedenlerden dolayı 2008 sonunda almanya’dan türkiye’ye dönen ve halen istanbul’da yaşayan esedullah oğuz, bir süreden beri newsweek türkiye dergisinde orta asya, afganistan ve pakistan’la ilgili yazılar yazmaktadır. afganistan’da bulunduğu yıllarda cumhurbaşkanlığı köşkü, afgan kraliyet ailesi, milletvekilleri, ordu generalleri, yerel gazeteciler ve kabil’deki yabancı yardım kuruluşu temsilcileriyle kişisel dostluklar geliştiren oğuz, bölgede geniş bir haber kaynağına sahiptir. oğuz, ayrıca afganistan’daki kadar yoğun olmasa bile pakistan ve orta asya’da da önemli bağlantılara sahiptir ve haber kaynaklarına birinci elden ulaşabilmektedir.

  5 dil biliyor
  anadili türkmence olan esedullah oğuz, türkçe, farsça, ingilizce ve almancayı bu dillerde yazı yazabilecek kadar iyi bilmektedir. oğuz, bunun yanı sıra anadiline oldukça yakın olan diğer türk dilleri kazakça, özbekçe ve kırgızcayı da rahatlıkla anlayıp konuşabilmektedir.

  kaynak: http://www.biyografi.net/…siayrinti.asp?kisiid=6035

  (bkz: hedef ülke afganistan)