şükela:  tümü | bugün
 • esef isimli bir kişi ile birlikte kısa yazılışı kınamak olan kına yakma işlemini yapmaktır. (esefçiğim gel canım, birlikte kınayalım şu imf nin ülkeye yaptıklarını)
 • kişinin adı aslında eşreftir. ama dili sürçen ve bazı isimleri hiç bir zaman doğru söylemeyen insanlar, eşrefle kınama yapacakları zaman sürekli "esefle kınıyorum" dediğinden öyle kalmıştır o kelime. esefle birlikte yapılan kınama eylemi de diyebiliriz.
 • (bkz: esef)
 • 'gelirsem oraya dağıtırım, ayağını denk al' demenin sıktığı hallerde genelde milletlerarası platformlarda icra edilen konsantre ültimatom tarzı. bu süreç, hitaba muhatap olan tarafın kınamayı iplememesiyle devam eder. misal, amerika ırak'ın altını üstüne getirir, savaşan savaşmayan herkesi katleder. ona gücü yetecek bir millet bu dünyada olmadığı için, meseleden canı sıkılan bazı devlet yetkilileri olaya seyirci kalmamış olmak için, sözkonusu ülkeyi çok çok, sert bir dille kınar. muhatap ülke ise buna, sinek vızıltısına verdiği tepki kadar tepkiyi ya verir ya vermez. kınayıcı taraf da kınamasıyla kalır.
  hakkın kuvvette olduğu dünyamızda, daha çok ülkeler talan edilir ve daha çok sert dilde kınama duyar yaşlı dünyamızın halkları.
 • batının kendini dünyanın merkezine koyup ortadoğu olarak adlandırdığı bölgede 20 gündür olup bitenlere bakıp müşahade ettiklerimize göre, kıymete binmiş atraksiyondur. 1,5 sene önce uluslarası jargon geyiklerinden biri olduğunu söylemiştik halbuki. değerler borsasında ani prim yapmış kısa sürede bu.

  ulan eskiden bir devlet apaçık zulüm işlediğinde en hafifinden bm'dir, ab'dir bir milletlerarası kuruluş kalkar, bu minvalde zuhur eden çapsızlığını ve uluslararası beceriksizliğini, pembeleşinceye kadar kızarmış "esefle kınama" sosuyla geçiştirir, "çam sakızı çoban armağanı; kiminin parası, kiminin duası" çeker, bir sırtarmadığı kalırdı...

  ama gel gör ki, günümüzde haydut devletler palaspandıras girdikleri, hayvanca tecavüz ettikleri ülkelerin, canların envanterlerini tarihin lanet olası siyah sayfalarına kıpkırmızı yazarlarken ve yazdıklarının altını barut siyahlığıyla belirginleştirip kör gözlere bomba sokarlarken, uluslararası arenada bir "şen kardeşler kıraathanesi" bulunsun niyetiyle ve devletlerin, kurtlarını döküp şöyle bir kaset eşliğinde havalarını bulmaları için kurulduklarında artık hiçbir şek ve şüphenin kalmadığı uluslararası kuruluşlardan, ağababalarının reisliğinde toplanıp vahşeti kerih gördüklerini anlamamıza yarayacak bir "esefle kınama", bir "bu yapılanlar, insanlık kazanımlarının* temeline dinamit anlamına gelmektedir" mesajı bile çıkartılamıyor. bir müdahalede bulunmayı bırakın, bir duruş sergilemek bile yasak artık.

  görülen o ki, uluslararası platformlarda da ülke esnaflarını sindirmiş, onları haraca bağlamış ve kınayıcı demeç vereceklerin ağzına biber sürmüş bir mafyatik yapılanma, olanca ceberrutluğuyla vuruyor, kırıyor, parçalıyor; ve fakat "höst ulan dürzü, o kadar uzun boylu değil" çekecek bir çetinceviz çıkmıyor, çıkamıyor anasını satayım...
 • yapilan kalle$liklere adam gibi reaksiyon gosteremeyip i$in kolayina kacan insanlarin (ki genelde politika kulvarinda kar$imiza cikar ornekleri.. diplomat agzina cok yaki$tigindan olsa gerek) kicini bastirdigi yerden verdikleri tepkilerin en kolay dile geleni..
  yani sonuc sifir!
 • eğer mısır pörtleği yersek cezminin bize yapacağı şey.

  -- "cezmi sizi esefle kınar, mısır pörtleği yerseniz" (bkz: ay ay cezmi)
 • türk dış politikasının temel taşı.

  akabinde büyükelçi geri çağırılır.