• kulluğu kabullenirsen başına bir sürü tanrılar çöreklenir,
    bin zavallı bir kahraman yaratır,
    sömüren yoktur sömürülen vardır ve benzeri..
  • tecrubeyle gecerliligi sabit olan atasozumuz (ya da atasozu oldugunu sandigim soz)
  • calisan kesim icin gercekci bir atasozu.turkiyede is hayatinin ustune insa edildigi gerceklik
  • emrah'ın bir filminde 10 dakikada bir sarfedilen söz.herhalde senariste çok çektirmişler.
  • iş hayatında doğru orantılı olarak gelişen bir süreçtir. eşeklik katsayısı arttıkça sırtınızdaki yük de artar, böyledir.
    "o iş benim görev tanımında yok, yapmam" dememek ilk anda hanenize büyük artılar eklese de devamı geleceğinden taşıyacağınız yüke hazırlıklı olmanız gerekir. şirkette bir çeşit "ona bırakın nasılsa halledecektir" güveni yaratacaktır. işinize karışılması, güvensizlik, denetlenme gibi olumsuz faktörlerini de ortadan kaldıracak ve kendi çapınızda bir derebeylik oluşturma imkanı da tanıyacaktır ama ne yazık ki o artılar bir yerlerinize kaçmaya başlayacaktır bir süre sonra.
  • tdk'nın atasözleri ve deyimler sözlüğünde bulunmayan atasözü. copyright mı var üzerinde bilemedim ki. ben şöyle bilmekteydim.

(bkz: ben eşeğim diyene semer vuran çok olur)
  • asıl adı "ben eşeğim diyene semer vuran çok olur" olan söz. iş hayatında resmen altın kural gibi birşeydir. hiç bilmemek değildir, asıl mesele, tecahül-i arif takılmaktır. işin altından girip üstünde çıkacak kadar ciğerini bilmek ve marjinal faydası size 0 ise hiç ses çıkarmayıp oralı olmamaktır. koşullar zalimdir...
  • gereğinden fazla doğru bir tespittir.

"eşek olursan semer vuran çok olur." derler, böyle bir söz vardır halk arasında.

bazen ne kadar da doğru sözler söylüyor bu halk diyorum. insanların iyi niyetlerini suistimal eden o kadar çok organizma var ki...
    her seferinde insana "ulan bundan sonra bencil olacam, deveyi diken insanı s.ken yaranır" dedirtiyorlar.

yani eşek olununca semer vuranın çok olması çok normaldir. siz siz olun karşınızdaki her kim olursa olsun çizgilerinizi onların gözlerine sokun.

bir dost.
  • 7 şubat 2020 iett zammı’nın haklı sebeplerini arayanlara ve zammı savunanlara söylemek istediğim söz.
hesabın var mı? giriş yap