şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'un en genç şeflerinden, eli çok pratik, izlerken yemeğe mi bakayım kendisine mi bakayım şaşı bak şaşır oluyor ve ne yemeğin tarifini tam anlıyorum ne de o güzelliğiyle nasıl yemek yaptığını...
    her gün cnntürk'te mehmet yaşin ile program sunuyor, yemek yapıyor.
    tokları bile acıktırma garantili program...
  • 1986 yılında istanbul'da doğdu. italyan lisesi'ni bitirdikten sonra londra'daki leiths school of food and wine'da aşçılık ve restoran yönetimi eğitimi aldı. londra'da babylon roof garden ve racine gibi restoranlarda çalıştıktan sonra türkiye'ye döndü ve asmalımescit'te ocak 2008’de açtığı la brise brasserie'nin şefi oldu.

ayrıca 2008 yılında baran blake'le evlendikten sonra kendisi esen hünal blake olarak anılmaya başlanmıştır.
  • istanbul'un asmalı mescit muhitindeki la brise lokantasının aşçısı.

7 ağustos 2011 tarihinde, radikal gazetesinde kendisiyle ve mehmet yaşin'le yapılmış bir röportaj çıktı.

http://www.radikal.com.tr/…7.08.2011&categoryid=139

şöyle demiş esen hünal: "enteresan bir şekilde sokağın ruhu gitti."

ben o muhitin ruhunun nasıl gittiğini anlatayım. bunu da, asmalı mescit caddesine dik bir sokak olan sofyalı sokak misaliyle anlatayım. ama misaller çoğaltılabilir.

vaktiyle, sofyalı sokak şehrin en güzel sokaklarından birisiydi. tarihi binalarını seyredebilecek kadar huzurluydu, oturup yemek yenebilecek lokanta/meyhaneleri vardı ve en mühimi, normal ve dengeli bir istanbul sokağıydı. lokantalara ilaveten, eski kitap ve gravür satan bir dükkanı, bir kasabı, organik sabun satan bir diğer dükkanı ve çok eski zamanlardan kalmış ahşap doğramalı/dolaplı bir bakkalı vardı.

derken bir gün, muvakkat modalar peşinde bir kelebek gibi uçuşan sosyete, o mahalleyi keşfetti. hal böyle olunca, sermayedarlar 50.000 ila 100.000 dolar arasında oynayan hava paraları (kira yahut da satış bedeli değil hava parası) karşılığında o muhite üşüşüp orada mevcut olan her şeyin üzerinden silindir gibi geçtiler. o saydığım müesseselerden hiçbiri şimdi yok, zira böyle bir rantın tazyikine mukavemet etme imkanları yoktu.

esen hünal sokağın ruhunun gidişinden bahsediyor. gitmesinden endişe ettiği ruhun şair ruhu olmadığı muhakkak.

esen hünal bir de şöyle demiş: "babamda 1900’lü yıllardan kalma tepebaşı’nın pera palas’ın ve eski londra oteli’nin olduğu caddenin eski halini gösteren bir fotoğraf var. şu an arabaların geçtiği yol da kaldırıma dahil ve yolun bir tarafında tramvay hattı var. ve her taraf masaların dışarıda olduğu kafeler, barlarla dolu." esen hünal'ın babasının elindeki fotoğrafta görünür mü bilmem, ama o zamanlar tepebaşı'nda ulu ağaçlı altı kazınmamış bir park ve ahşap tepebaşı tiyatrosu vardı. esen hünal'ın nostaljisi kafeleri dahil edebiliyor, ama parka ve ahşap tiyatroya kadar uzanamamış. günümüzde, o parkın yerinde, 1980'li senelerde derin çukur kazıp inşa edilmiş olan ve günümüzde la brise'in müşterilerinin de kullandığı kat otoparkı var.

bu memlekette muhalefetin büyük bir kısmı içki satışı meselesi ve içki yasağı vehmi etrafında döndüğünden, sermayedarlar da muhalif olup radikal'e röportaj verebiliyorlar. bu arada zikrettiğim röportajın sadece bir cümlesi kırmızı ile yazılmış. o da mehmet yaşin'in bu lafı: "içkiden arındırılma eylemi çok hızlı gerçekleşiyor." kati olan bir şey varsa, o da, kemalist evhamın bu memlekette daha uzun süre yaşayacağı ve yaşatılacağı.

ilave not: ben gazetenin sadece internet sitesini görmüştüm. ikaz üzerine radikal'in matbu versiyonuna da baktım. matbu versiyonda, mehmet yaşin'in lafı, kutu başlığı olmaya layık görülmüş.
  • teoman hünal'ın kızıdır.
  • kendisinin "esen blake" isminde yeni bir youtube kanalı var. ilk önce idil yazar'ın kanalına konuk olduğu videoyu izlemiştim, çok sıcakkanlı birisi.

birkaç yemek kanalı daha takip ediyorum youtube'da ama kendisinin kanalında farklı bulduğum şey, lokantalarda, kafelerde ayıla bayıla yediğimiz yemeklerin tarifini çok kolay, 3-5 dakikalık videolarda anlatıyor, insan da bir hevesleniyor mutfağa girmek için.

kendisi gibi bilgili birini youtube'da görmek mutlu etti beni, kanal yeni ve takipçisi şimdilik diğerlerine göre az, umarım bu kısa vadede kendisinin motivasyonunu kaybetmesine yol açmaz zira biz takipçisiyiz efendim.