şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara esenboğa havaalanı'nda asala tarafından yapılmış kanlı eylem.
 • 80li yıllarda uzun süre, bekleme salonuna bekleyen insan alınmaması adetinin ortaya çıkmasına yol açan olay.
 • 8 ölü 72 yaralı ile sonuçlanmıştır. teröristlerden biri ölü diğeri yaralı olarak ele geçirilmiştir.
  (bkz: artin penik)
 • olayin hem en talihli hem de en talihsiz kahramanlarindan biri şüphesiz sıtkı bekir sencer'dir.

  7 ağustos 1982 günü, ailesiyle beraber havaalanına ablasını karşılamaya giden sencer, vakit geçirmek için restoranda beklemeye koyuldu. bir süre sonra, saat 16:00 sularında, ablasının da içinde olduğu klm uçağının havaalanın iniş anonsunun yapılmasıyla beraber silahlı iki kişi otomatik silahlarla ateş açarak restorana girdi. müşterilerin bir kısmı masa ve sandalyeleri devirerek restoranın arka kapısından kaçarken, kalan 25-30 kişi "hepsiniz buraya" (bozuk bir türkçeyle) lafı ile rehin alınarak duvar dibine dizildi. sıtkı sencer ise oturduğu sandalyenin üzerine gömleğini asarak teröristlerden gizlenmeyi başardı. aslında gayet ortada; teröristlerin çok yakınında, göz hizasından sadece biraz aşağıdaydı. fakat eylemciler heyecandan gözlerinin önünde duranı farkedemediler. bu arada kendisi gibi gizlenmeyi başarmış yabancı uyruklu yaşlı bir bey ve bayandan oluşan çift de bu olayın bitmesini beklemekteydi. gerginliğe ve 2 saat boyunca iki büklüm durmaya dayanamayan kadın ortaya çıktı ve teröristlerce vuruldu. aynı anda dışarıda müdahele etmek için hazır bekleyen polis de ateş açınca kıyamet koptu. kargaşadan faydalanan sıtkı gencer ağır olan sandalyeyi kaldırıp cama vurarak kırılan camdan aprona atladı. 5-6 metre yüksekten atlayıp zarar görmeyen sencer'in vücuduna 11 (3'ü el, 3'ü göğüs, 1'i ayak bileği, 1'i kol, ciğer, böbrek ve mesane olmak üzere) kurşun isabet etmişti. polis, gencer'i terörist zannederek üzerine kurşun yağdırmıştı. hastaneye de aynı zanla kaldırılan gencer'in ertesi gün gazetelerde apronda yaralı olarak yerde yatarken çıkan fotoğrafının alt metninde şu minvalde bir yazı yazmaktaydı: "teröristlerden biri canını kurtarmak için camı kırarak aprona atladı ancak yaralı olarak yakalandı. üzerinden sıtkı bekir sencer adına düzenlenmiş sahte bir kimlik çıktı."

  1 ayı yoğun bakımda olmak üzere toplam 4 ay hastanede yattıktan sonra ancak kendine gelebilen sıtkı sencer bu sırada polislerin garip sorularına muhattap kalarak fiziki açıdan yara aldığı polislerden bir de manevi anlamda darbe yemiştir. kovan sayısıyla çekirdek sayısının birbirini tutmadığı kendisine söylenmiş, adeta kayıp kurşunun hesabı kendisinden sorulmuştur. sencer ise bu sorulara, olaydan 2,5 ay sonra banyo yaparken sol kolunda kaldığını farkettiği mermi çekirdeğiyle yanıt bulabilecekti. sıtkı bekir sencer bugün istanbul'da yaşamakta ve kartal devlet hastanesi'nde kimya yüksek mühendisi olarak çalışmaktadır.

  olayla ilgili bir foto
 • olay yerindeki catismada oldurulen eylemcinin adi zohrap sarkisyan'dir.
 • saldırıdan sorumlu tutulan ve idam edilen levon ekmekçiyan dışında ölümler ve yaralanmalardan sorumlu polislerin hiç bir ceza almadığı katliam.

  şu adamın anlattıkları bile yeterli polisin sorumluluğunu anlamaya. [https://youtu.be/v_jmq9no2hm https://youtu.be/v_jmq9no2hm]

  belli ki ortada bir çatışma var ve polis önüne gelene ateş ediyor. ölümlerin çoğunu engelleyebilecekken polis ve devlet vahşeti devreye giriyor. tıpkı 1 nisan 2015'de çaylayan adliyesinde olduğu gibi. (bkz: herkesin öldüğü başarılı operasyon)
 • ilgili saldırı ırkçı ermeni terörü'dür. masum insanların öldürülmesini iplemeyen türk ve devlet düşmanı yavşaklar; yukarılarda, levon ekmekçiyan ve zohrab sarkisyan isimli teröristleri aklamanın derdindedir.

  nesiniz?
  (bkz: hepimiz ermeniyiz)
  sevgi pıtırcığı; bok böcekleri.
  önce insan olun.
 • dünyanın en kanlı faşist terörist örgütlerinden asala tarafından düzenlenen katliam.

  ekşi sözlüğün öksüz başlıklarından biridir. turnusol kağıdı gibidir. ekşi sözlüktekilere sorsanız hiç yaşanmamış gibidir. bu çeşit ikiyüzlülüklerle rahatça görebildiğiniz üzere sözlük ikiyüzlülüğün zirve yaptığı, hassasiyetlerin tamamen politik/siyasi reflekslere göre şekillendiği tuhaf bir yerdir.

  hatta daha da ilginç olan, "keşke hep öksüz kalsaydı dedirten" yüzsüzlüklerle iki kere utandıran başlıktır.

  dünyayı kana bulayan ırkçı faşist bir terör örgütünün türkiye'nin başkentinde yaptığı katliam için bile "bazı yaralanmalardan sorumlu türk polisi ceza almadı" diyebilecek kadar rahat, kindar, umarsız, küstah ve de faşist bünyelerin varlığıyla ayrı bir alemdir bu başlık.