şükela:  tümü | bugün
 • 70'lerin en kaydadeger arabesk sarkicilarindan biri. taht kurmussun kalbime,zalim,asigim bir kuluna,beterin beteri var,dertliler meyhanesi gibi klasiklesmis arabesk parcalarla hatirlanir. biraz teatral, yapmacik bir havasi vardir sesinin, fakat murathan mungan'in yerinde tespitiyle "sahte" degildir kesinlikle, tam tersine damardan zerk ediyor aciyi, huznu. yasami da sarkilari gibi acili. 70'lerin sonunda trafik kazasinda hayatini kaybetti. maalesef muzikleri sonradan basilmadigi icin bulmak bulusturmak zordur esengul sarkilarini. yasadigi donemde adnan senses ile de bir duygusal yakinligi vardi sanirim.. sari saclari, suh baktigi fotolarla bezeli album kapaklari ile bir ekoldur esengul. 24 yasinda vefat etmis rahmetli, bu nasil bir 24 yas sesidir allahim, nasil bir yillanmislik, gormus gecirmislik?

  (bkz: mine kosan)
  (bkz: biricik)
  (bkz: kamuran akkor)
  (bkz: acilarin kadini bergen)
 • "bulunmaz hint album piyasasi"nin eline dustugunu sandigim kasetlerinden 4-5 tanesini, bir plakcida 1 metrekarelik bir alan icinde gorunce saskina dondugum, ve simdi bu kasetlerle "1. esengul muzik gunleri" yapmayi planladigim kadin. sonunda nasil olacagim, allah bilir..
  bir de guncel bir haber.. ayrilik gunu sarkisini goksel soylemis..
 • 2-3 ritim üzerine yazılan salla pati sözlerle değil, tamamen duygularla arkasında koca bir orkestra ile beraber, bölüm bölüm değil tek seferde kaydetmiştir plaklarını. kızların okula dahi gönderilmediği yıllarda sahneye çıkma cesaretini göstermiştir. sesi ve yorumunu tanımlamaya çalışmak abesle iştigal olup ancak fevkaladenin fevkinde denebilir.
 • memleketin handiyse en iyi kadın arabesk yorumcusu idi esengül.. bilhassa, beterin beteri var, uçup giden gençliğime gibi albümleri alamet-i farikadan sayılmıştır; lakin tükenmiş, bulunmaz hint albüm piyasasının eline düşmüştür..

  damar oymacısı olan esengül, peruka sarısı, dalgalı saçlı ve devlet gibi kadındı nitekim..
 • gerçek adı esen ağan'dır.. tehlikeli bir kadındır, tek şarkıyla arızaya bağlayabilir.. 79'da 24 yaşındayken ölmüştür..
 • nisan 1979'da, ataköy sahilinde sabaha karşı trafik kazasıyla ölen şarkıcı. yanında ise sevgilisi bakırköy'de pasaj sahibi mehmet faruk özfıratlı vardı...
 • gazino programi sirasinda patronunun ölümününün en yakin tanigi olan assolist.

  basin aciklamasinda "saat bire yirmi vardi. son sarkimi söylüyordum, iyice konsantre olmusum. ses düzeninin gürültüsü arasinda ilk patlamayi duydum, ama silah sesi olduguna ihtimal vermedim. sampanya patlattilar sandim. bir süre sonra gazino ana baba gününe döndü, seri silah sesleri duyuldu. sarkiya kendimi kaptirmis oldugumdan ve karanlik oldugu icin kimin ates ettigini göremedim. kendimi hemen kulise attim. saskinligimdan cirilciplak kalmisim. kuliste biri arkama bornozumu ilistirdi ve hemen hastaneye kostum." demistir.

  olayin ardindan 17 gün sonra trafik kazasinda hayatini kaybeden esengül'ü ugurlamaya sadece 20-25 kisilik cemaat gelmis. müzik ve sanat camiasindan kimse kendisini ugurlamaya gelmemis, celenk dahi göndermemistir.
 • tarih kitaplarinin okunulmamis sayfasi'nin entrysi günün erken saatinde derlenmiş şarkılarında tur attırdı bana; ilk gençlik tatlarını, anıları canlandırdı.
  şarkılarıyla unutulmaz kalan esengül'ün, yaşadığı zamanın şehirleşemeyen ötekini peşinde koşturan ve yine dönem gazinocularını birbirine düşüren cazibesi, büyük bir sesi olmamasına rağmen, kendine has yorumu ve okuyuşundaki samimiyetidir.
  öyle anlaşılıyor, bu yorum ve okuyuşun kurbanı da olmuş. ki, daha uzun zaman hoş bir sada olarak kulaklardan gönüllere akacak.
 • hakkinda ne yazilsa yine de tam ifade edilemez. anlamak anlatmak icin yapilacak en iyi sey onu dinlemektir.

  not: isbu entry aslinda uzun zaman once yazilmasi gerektigi halde, vucut bulmak icin acilarin zirvesi 3 sirasinda robinbook'un esengul hakkinda entry yazma sozu verdirmesini beklemistir.
 • bir rivayete göre öldürüleceğini bildiği için kendisine trafik kazasında öldü süsü vererek almanya'ya kaçmış ve halen almanya'da yaşamaktaymış.