şükela:  tümü | bugün
 • yazın gidilip tatil yapılabilicek, güzel denizi, havası olan sakin mekan. ulaşımı istanbul'dan 1 buçuk saatlik deniz otobüsü yolculuğu ile olduğundan rahat rahat işe falan da gidilebilir. kafa dinlemek için birebir.
 • coğrafi konum olarak çınarcık ile armutlu arasında bulunmaktadır.
 • ilk gittiğim zamanlarda marinası,kafeleri ve hatta eczanesi bile olmayan küçücük bir köyken,zamanla büyüyen,büyüdükçe de doğallığını kaybeden,tepeleri kutu kutu veli göçer evleriyle dolmuş olan,son 3-4 senedir gidip ne hale geldiğini bile göremediğim küçüklüğümün sayfiye mekanı.kahveci yaşar da ölmüş zaten...
 • bir yazımı geçirdiğim köyden bozma tatil beldesidir..adıyla uyumlu beldelerden biridir.eser, eser, eser..çoğunlukla rüzgarlıdır.rüzgarlı günlerde denizi inanılmaz bulanık olur..rüzgar durunca da deniz anaları basar sahili ..köy kısmı tutucudur..kadınlar plajı kavramı ile ilk karşılaştığım yerdir..

  armutluya doğru olan çıkışında o vakitler toprak bir futbol sahası ile çamlıbel denen yerin arasında bir düzlük vardır.burası iki alçak tepenin arasında 2-3 km'lik bir sahil şerididir..eskiden genelde müstakil evlerin ve alçak ufak binaların olduğu bu bölüm de maalesef inşaatlarla kaplıydı son gördüğümde..
 • traktörden bozma çufçuf dedikleri bir trenimsi vardır, mekanın bir ucundan diğerine taşımacılık yapar. traktör motoruna eşlik eden iğrenç siren sesi hala kulaklarımda; "ciiiii-cüüüüü-cu-cüvvvvv harharharhar-harharharhar"
 • denizinden, güneşinden ziyade istanbul'a yakın olması nedeniyle tercih edilen ve özellikle hafta sonları çok kalabalık olan tatil beldesi. yaz döneminde kadıköy ve bostancı'dan her gün deniz otobüsü seferleri yapılır ve yaklaşık birbuçuk saatte esenköy'e ulaşabilirsiniz. bununla beraber turyol da, yaz döneminde hergün kadıköy'den motor kaldırmaktadır.
 • dont olarak da bilinen bir fethiye köyü.
  fethiye'de buradan bahsetmeniz gerekirse dont'u kullanın, aksi halde insanlar ne dediğinizi anlamayacaktır.
 • kışın gitmek istediğinizde turyol çalışanıyla şu diyaloğun geçmesinin muhtemel olduğu belde:

  -esenköy'e 2 öğrenci
  -esenköy yok
  -nasıl???? nasıl yok? nasııııl?
  -yook!
  -peki...

  elinizde paketlerinizle kalakalırsınız. esenköy'e motor yoktur. yoktur, ısrar etmeyin. onlar ne zaman ister, o zaman vardır. o yüzdendir ki tavsiyem gitmeyi umduğunuz gün saat 14.00'den sonra turyol'u aramanızdır.
 • yaz sezonu açılmadan hemen önce ve hemen sonrasında huzur bulmaya birebirdir. sezon boyunca, özellikle hafta sonları vahim bir kalabalıkla sarsılır.

  bunun dışında çınarcık ve armutludaki abartılı betonlaşma düşünülürse, esenköy bu iki tatil beldesi arasında yeşiliyle saklı kalmış, kurtarılmış bir bölge gibidir.

  (bkz: http://www.esenkoy.bel.tr/)