• birazdan bahsedeceğim olayın yaşandığı yerdir.

2011 yılında yazdığım bir kız vardı. kız yıldız teknik'in şenliklerine davutpaşa'ya gidecek arkadaşlarıyla. beni de çağırdı. gitmedim ben. konserden sonra taksim'de buluşmayı teklif ettim. kız da arkadaşlarında kalacağını söyleyip kabul etmedi. neyse. bahsettiği arkadaşının evine gidiyor bunlar. saat 12'yi henüz geçmiş. mesaj attı yine. evin yerini sordum. esenler'de, okula çok yakın dedi. aradan az bir zaman geçti. kız dışarı dolanmaya çıkacaklarını yazmış bana. "yapmayın, etmeyin oralar sakat olur" dedim. tabii kafalar güzel ya rahat bu. "olmaz bir şey erkekler de var kalabalığız" dedi. "dikkatli olun o zaman" dedim ben de ne diyeyim.

aradan saatler geçti. kızdan herhangi bir ses yok. dedim "ulan ya kızı biri arakladı ya da başlarına bir şey geldi." beklerken sızmışım. uyandım 1 mesaj. kızdan. "bizim bir arkadaşı bıçakladılar. hastanedeyiz." al buyur. iner misin çıkar mısın?
  • yılda 400 üzeri ilkokullu ile arabesk rap'e en fazla dj kazandıran güzide semtimiz. halt etmiş ajax modeli.
  • doğduğum, büyüdüğüm, hala sınırları içinde olduğum feci enteresan bir yer. sokak başına 2 tane x köyü yardımlaşma ve dayanışma derneği barındırır. insanlar camilerin çay ocağında ya da kıraathanelerde oturur, sevgililer ise pastahanede buluşur ya da bakırköy’e gider. (bkz: 336b) (hoş yeni yeni cafeler açılmaya başladı)
    lumpen kelimesini anlamakta zorlanan sosyoloji öğrencilerinin mutlaka uğraması gereken bir yerdir, hatta engin ardıç’ın burada bir gün geçirmesi en büyük fantazilerim listesinde ilk ona girer. yazları sıcak ve tozlu, kışları serin ve çamurlu geçer. çocuklar sokakta top oynar, kadınlar apartman girişindeki merdivenlerde oturup kazak örerler. kürt nüfusu yoğundur, kürtler genelde aile apartmanlarını seçerler, apartmanların içinde bir klan yaşadığı iddia edilebilir (sayım memuruydum, bizzat gördüm). eğer esenler’de çocuk iseniz asla bir kürt çocuk ile kavga etmemeniz önerilir.
    en meşhur ismi ise zekeriya beyaz’dır.
    en güzel mahallesi turgutreis’dir yalanını söyleyeceğim inanmayın.
  • iki kere ikinin dört etmediği yer, esencılıs.
  • avrupa yakasının bok çukuru olan ilçe.

anadolu yakasındaki muadili ise sultanbeyli'dir.
  • herkes yadırgıyor millet kaldırım kullanmıyor, yolun ortasından yürüyor diye.. kendim de yolun ortasından yürüyorum bu semtte. sürücüler ya da başka semtin insanları yadırgamasınlar bu olayı lütfen. ne zaman kaldırımdan yürüsem başıma bir iş geliyor çünkü. ya birisi çöpünü önüme atıyor camından ya da lavunyanın biri tükürüyor, sigara izmaritini atıyor veyahut her an manyağın biri çıkacak da şimdi intihar edecek, ederken beni de gebertecek endişesiyle kaldırımdan yürüyemiyorum kaldırımda yürüme fobisi oldu lan bildiğin. belediyeden bu konuda psikolojik destek bekliyorum.
  • insanları kendi kapılarının önüne kadar takip edip üzerine taciz eden oorrrospu çocuklarını barındıran istanbul ilçesi. her santiminden nefret ettiren.
  • 26-27 yasina kadar saglam kaldiysaniz, o saatten sonra basiniza pek is gelmez. gencler kendi aralarinda tepisirler, arada kalmadiginiz surece beladan uzak olursunuz.

ozellikle sokak aralarinda, 8-10 yaslarindaki kucuk cocuklara dikkat edin. eger kadinsaniz sizi taciz edebilirler, pandik falan yiyebilirsiniz. yok, erkekseniz küfür edebilirler. cevap vermeyin, yolunuza devam edip uzaklasin oradan. bu durumda kadinlar, cevredekiler tarafindan cocuklar kovalanarak kurtarilir ama erkeklerin dayak yemek yahut bicaklanmak disinda pek sansi yoktur. kimse yardim etmez.

kalabalik yerlerde (caddelerde falan) biri omuz attiginda veya "ne bakiyon piç" diye suratiniza sövdügünde cesur olun. hasminizin uzerine yuruyun, sertce itin. ama fazla yaklasmayin; cunku karsinizdaki ilk firsatta kafayi suratiniza gömecektir. o darbeyi aldiktan sonra polis yetisene kadar iyi bir sopa yiyeceginize emin olun. esenler'de delikanlilar itismezler, guresmezler. dogrudan kafa göz dalarlar. unutmayin; ilk darbeyi alan iyi bir dayak yiyecektir. ama yaninizda "saglam" arkadaslariniz yoksa ilk darbe kesinlikle sizden gelmesin. dayilanin, olayin bir sekilde cevredekiler tarafindan tatliya baglanmasi icin firsat kollayin. sonra cekip gidin.

kadinsaniz, giyiminize kusaminiza pek dikkat etmenize gerek yok. rahatlikla mini etek ve askili bluz ile dolasabilirsiniz. bol bol laf atacaklar, ama sadece laf atacaklar. kimse sizi elle taciz etmeyecek ve sikistirmaya kalkmayacak. mini etek giyebilirsiniz dedim, cunku isterseniz salvar pantolon giyin, ayni laflari yine duyacaksiniz. turbanli gezseniz yine laf atilacak. farketmez yani, rahat olun. ama ilk basta söyledigim gibi, kucuk cocuklardan mumkun oldugunca uzak durun.

kalabalik caddelerde, merkezi yerlerde kadinlar son derece rahat giyinebilir ve davranabilirler. gözle ve sözle taciz olacaktir ama asla ileri gitmesi mumkun degil.

esenler'de kapkacci pek yoktur. otobuste, minibuste veya metro'da fortculuk yapan da yoktur. olmasi mumkun degil zaten. ornegin; minibuste sizi biri elle taciz etmeye kalkisirsa bagirin; "hayvan, itoglu it, şerefsiz" gibi laflar ederek adamin sizi taciz ettigini belli edin. emin olun, aractaki erkeklerden 3-5 tanesi tacizci elemani tekme tokat dövüp disari atacaktir. ayni akibet, cepcilerin ve kapkaccilarin da basina gelir.

aslinda esenler, türkiye'ye ait her rengi bulabileceginiz, bunu uclarda yasayan bir semt. yaninizdan carsafli bir grup kadin gecerken, karsidan 3 tane mini etekli kizin gectigine sahit olabilirsiniz. suratina bakmaya tirsacaginiz bitirim delikanli gruplarinin yaninda, uzun sacli temiz yüzlü delikanlilara da bolca rastlarsiniz.

kisacasi yasanmayacak yer degildir. hatta sevebilirsiniz bile. en azindan istanbul'un diger "steril" semtlerinde yasayanlardan cok daha fazla hayat ve "insan" tecrubeniz olacaktir, emin olun.
  • kaldırımda yürümeyi geçtim, kaldırımın ne olduğunu bilmeyen insanlara 4(dört) metre kaldırım yapan belediyeye sahip, sikimsonik bir ilçe. kaldırımlar sayesinde, iki araç yan yana gidemiyor, otobüslerde ara sokaklardan geçince; sabah, öğle, akşam fark etmeden her daim sokaklarında keşmekeş var...
    24 yıldır burada yaşıyorum daha kötüsünü ne gördüm ne duydum.

tek avantajı varsa o da forum istanbul ve çevresine yakın olmasıyla beraber bir çok iett otobüsünün buradan geçmesi. gerisi faso fiso kimse bana anlatmasın yok böyle, gelişiyormuş da yok şöyle belediyecilik anlayışı varmış da geç kardeşim bunları. çık bi istanbul'u dolaş, bak bakalım diğer ilçelerde hayat nasıl ?
  • istanbul'un abartmıyorum en kalabalık ilçesi. 3 gündür dayımlarda kalıyorum dün kuzenle dörtyol denilen istiklal caddesi gibi tükan ve kafelerle dolu olan yere gidelim dedik. sokağın başına adımımı atar atmaz üzerime üzerime yüzlerce insanın geldiğini görünce ufak çapta panik yaşadım. yahu kalabalığı severim de kaldırımlar geniş olur yürüyüş yerleri geniş olur amenna tek kişinin zor sığdığı kaldırımda giderken neye uğradığımı şaşırdım bu ilçede. caddeye yaklaştıkça kalabalık çoğaldı. espri diye bir avm var koca plazanın içine 4 tane dükkan koymuşlar. bende bekliyorum cıvıl cıvıl neşeli bir yer diye. üst kata çıktıkça etraf karanlıklaştı eli pıçaklı biri çıksa bizi tıkır tıkır sikse kimsenin ruhu duymaz. bir de yol boyunca sağlı sollu köşe başlarında bekleyen gençler var. ben en çok bu abileri merak ettim. la olum neyi bekliyorsunuz orada. bir de bir kıyafetleri var nur yerlitaş'tan bozma böyle abidik gudubik bir renk senkronizasyonu paçalardan lümpenlik akıyor.
hesabın var mı? giriş yap