• müjde.

tahmin edileceği üzere söz konusu alan yeşil. askeriyenin modern kışlalar karşılığında esenler belediyesine terk edeceği belirtilmiş.

çevre ve şehircilik bakanlığı’nın hazırladığı imar planınada 720 hektarlık alana 21 külliye kurulacağı, “arazinin ‘sadece’ yüzde 42’sine” * ise yeni konutlar ve ticaret alanları inşa edileceği belirtilmiş.

peki neden külliye? orası biraz karışık.

kaynak
  • külliye: camları ve cepheleri selçuklu mimarisi ile tasarlanan ama içinde arap işi olacak şekilde lüksten kaçılmayan, içindekilerinin de bu lüksten nasiplenirken başkalarına mütevazılığı, sebat etmeyi öğütlediği betonarme yapılar.
  • bu iman dolu arkadaşlar maalesef parayla beton arasına çok fena sıkışmışlar, kurtulamıyorlar.
  • yer sıkıntısından üst üste yaşadığımızı zannedenlerin desteklediği proje.

üst üste yaşamamızın sebebi, 1970'lerden sonraki akılsız şehir ve ülke yönetim yöntemleridir sayın şehir sakini.

sanki üst üste binenler oralara serpiştirilecek.

bu mantıkla oralara da bi 5-10 milyon kişi yerleşir,
    10 yıla kalmadan 35 milyonluk dev bir köy oluruz dünyada eşi benzeri olmayan.
  • "yaşam kalitesi 21 külliyeyle artacak" *

esenler halkına da külliye yakışır zaten, yaşayın bakalım,
    yaşıyorsunuz bu hayatı be sizi şanslı insanlar sizi.
  • dünya şehirlerini incediğinizde en absürt nüfus yoğunluğuna sahip şehir istanbul. yer sıkıntısından dolayı istanbul'da üst üste yaşıyorsunuz. bu şehrin her yöne genişlemesi lazım:
    https://i.redd.it/233rwakr1ie11.png

ben de hep haritadan bakarken esenler'deki bu koca arazi(kırmızı bölge) neden imara açılmıyor diye merak ediyordum. neyse ki artık değişecek(mavi bölge):
    https://prnt.sc/p4atf1

o alanda koyun güdülmeyecek insanlar faydalanacak. direnmeyin artık abi. konu şehrin genişlemesiyse susun bence.
  • rant is loading
  • vakti zamanında oranın çok yakınında çalışırken bu yeşil alanı affetmezler demiştim. orası askeri arazi bişey olmaz demişlerdi. ne yazık ki haksızmışım
  • ben anlamıyorum amk, istanbul'un nüfusu da artmıyor eskisi gibi, türkiye nüfusu da çok artmıyor. bu kadar alan imara açılıyor, birileri ev alıp oturuyor. onların daha önce oturdukları yerlere ne oluyor? bazı alanların komple boşalması lazım. bunu bir plana oturtup, kentleşmenin rezil olduğu yerleri yeşil alan yapsalar bari. o da yok.
    salın şu şehirleri bi ya, il belediyesini kurtardık, ilçelerle dümen çeviriyorlar şimdi de. bunları komple ülkenin başından atmadan rahat edemeyecek istanbul..
hesabın var mı? giriş yap