• avrupada çarşafı boşuna yasaklamıyorlar. içinde bomba mı var insan mı var ayı mı var kadın mı var erkek mi var belli değil. biz özgürlüklere çok önem veren bir ülke olduğumuz için karışmıyoruz böyle şeylere tabi ama özgürlüğün bu derecesi de nereden baksan tehlikeli yani.
  • fotoğraftaki kişilerden telif hakkı alınmışmış mı hukuki süreç falan gibi ağır zırvalayan süzmelere soruyorum
    fotoğraftaki kişiler fotoğraftaki kişiler olduklarını nasıl kanıtlayacaklar acaba.
  • buram buram özgürlük kokan fotoğraftır.

edit: "kadınlar böyle giyinirse tecavüzler azalır" denmiş. umarım ironidir. buyrun
  • resimde bir adet çınar ağacı görünüyor. arka planda.
    esenler açısından fotoğrafta gerçekten sıradışı bulduğum tek bu ayrıntı var.
  • (bkz: korkunç)
  • sorsan özgür denilecek bireylerdir. fotoğrafta ki kadınlar; baba-koca baskısı ile yetişmiş, küçüklüğünden itibaren rahibe kıyafeti ile dolaşmak baskısı altında büyümüş olan, normallerinin bu olduğunu sanan, siyah çarşafı çıkarsa çıplak gibi hissedecek insanlardır. ben şahsen hor görmüyorum. önceden yadırgıyordum, doğruya doğru. insan zamanla olgunlaşıyor. ama özgürlük olarak da görmüyorum. çünkü farklı bir aile ortamında büyüseler böyle bir seçeneği düşünmezlerdi. tek üzüldüğüm nokta; belki aralarında kansere çare bulabilecek parıltı da bireyler var iken, böyle tabular sayesinde, kapalı kapılar ardında, saklı bir hayat yaşamak zorunda bırakılmaları.
  • atomu parçalıyorlardır niye hemen yükleniyorsunuz ön yargı ile.
  • şimdi bunlar kimin kim olduğunu nasıl anlıyor.
  • korkutmuştur. biri de demiş ki mahkemeye verseler ceza alırsın.. nasıl ispat edecek fotoğraftakinin kendisi olduğunu? kara çarşafında çip falan mı var?

çocukken hatta hatta bebekken bir korkum vardı benim. kendimi tanımaya başladıktan sonra yavaş yavaş öğrendim onların insan olduğunu. bebekken ve 6-7 yaşına kadar, geceleri sokaklar boşalır sokaklarda kara çarşaflılar dolaşır sanıyordum. acaip korkuyordum. müthiş bir korku vardı içimde geceye ve kara çarşaflılara karşı. onların insan olmadığını sanıyordum. geceleri sokağa bakmaya korkardım. kim bilir bu korku bende nasıl oluştu.

şimdi görünce hala korkuyorum. korkumu atabilmiş değilim. içim ürperdi yine. yahudilere benzememek için tırnaklarını farklı sırayla kesenlerin, yahudi kıyafeti giymesi oldukça ironik.
hesabın var mı? giriş yap