şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazı gıda maddelerinde uyarı mahiyetinde görülebilen ifade. fındık alerjisi olanlara yönelik olduğunu tahmin etmekteyim.
 • bazı çikolata ve ona benzer şeyler üzerinde yazan açıklayıcı bilgi.. insanın "sen ne koyduğunu bilmiyor musun?" diyesi gelir.. ne demek eser miktarda içerebilir.. bilmiyorsun yani.. bu çikolata, üretim bandının başında duran nihat ustanın insiyatifi ile mi hazırlanıyor? yok mudur bunun hassas bir tarifi..
  benim nazarımda "kafamıza göre takılırız biz hacı.. bazen fındık bazen fıstık.. ee artık ne varsa katıp karıştırıyoz bu gıda ya" gibi bi vurdumduymazlık ile "valla 3 tonluk kazana bir avuc fındık atıp karıştırdık.. artık şansına.. eser miktarda içerebilir deeee içermeyebilirde" gibi bi cimrilik çağrıştıran güven yokedici açıklama..
 • ürünün üretildiği mekanda fındıkla fıstıkla başka şeyler de yapıldığını, aynı ortamda üretilmekten mütevellit bunların tozunun, parçacığının vb. bizim ürünün de içine karışmış olabileceğini söylemeye çalışan cümledir efendim.
 • aynı üretim bandında üretilen fındıklı bir ürünün hemen arkasından fındıksızı üretildiği zaman bulaşan eser miktardaki fındık tozu yüzünden girilen bir alerji krizi sonrasında "hani bu ürün fındıksızdı lan!" nidaları eşliğinde hassas bir laboratuar incelemesi sonucunda mahkemece verilecek tazminat cezasından kaçınmak için bu tür bir açıklama koymak iyi bir yöntem gibi durmaktadır. ama "oralara öyle yazılar yazacağına üretim bandını temizlesene be adam" diyoruz, fakat fabrika ortamlarını tam da bilemediğimiz için en iyisi susuyoruz, neme lazım.
 • avrupa birligi'ne uyum calismalari neticesinde artik gorulmeye alisilmasi gereken uyaridir. avrupa parlamentosu ve konseyinin 2003 yilinda aldigi karara gore gida maddelerinin icerigi kullaniciya acik sekilde sunulmalidir. bu icerisinde bulundurabilecegi alerjik maddeleri de icermelidir. kararin linkini de verelim tam olsun:

  http://europa.eu.int/…?uri=celex:32003l0089:en:html
 • findik, fistik benzeri yemislerin ozellikle son yillarda cocuklar uzerinde gorulen olumcul alerjik reaksiyonlar sebebi ile muhakkak ve muhakkak belirtilmesi gereken ibare. hatta bazi paketler uzerinde, ihtiva icinde hic bir surette fistik olmadigi halde, " bu urun, findik, fistik iceren urunlerin kullanildigi kaplarda hazirlanmistir " ibaresini bile tasir. onemlidir. cunku kucuk bir yavrunun kutuda kek unu alip kek yapan annesinin, gozleri onunde nefes borusunun ve solunum yollarinin ani sismesi ile bogulmasi korkunc bir gorunum. evet malesef her yil bir cok kucuk hayatini kaybetmekte findik ve fistik benzeri yemislere olan alerjisi yuzunden.
 • gidip gidip çikolata kazanlarına fındık fıstık atan pezevengin hala yakalanamadığını belirten ibare.
 • "kafamıza eser fındık koyarız, esmezse koymayız, işinize geliyosa" anlamındaki sözcük öbeğidir efendim.