• ali dovulurken yalnizdin, bir sey yapamadin. yapmak istedin ama korktun. ben olsam ben de korkardim, anlarim.

simdi yalniz degilsin. arkanda degil, yaninda milyonlarca insan olacak. biz olacagiz. ıstanbul'dan, ankara'dan cikip eskisehir'e gelecegiz.

kendini ali dovulurken bir sey yapamamis olmanin azabindan kurtar. yoksa entryni yazarkenki haleti ruhiyen seni asla birakmaz. bununla yasayabilecek bir insan oldugunu da dusunmuyorum.

ali icin yap, ali'nin annesi icin yap.

kendin icin, ulken icin yap.
  • 2010 yılının şubat ayında bir gece sabaha karşı babam fenalaştı. ambülans eşliğinde acil servise gittik. doktor orada bulunmayan bir ilacı almamı istedi. ben de bulabildiğim nöbetçi eczanelerde ilacı aramaya koyuldum. o saatte ankara caddelerinde oraya buraya giderken hiç aklıma gelmemişti ki babam ölecek. tam ilacı buldum dönüyorum derken annemin telefonu geldi. "koş oğlum baban iyice fenalaştı". ben hastaneye gidene kadar kaybetmişiz babamı. inanın o ana kadar hiç öyle bir ihtimal düşünmemiştim. ancak sonra sonra dönüp arkaya baktığımda; geceyi durumu tekrar yaşarken anladım, biz görememişiz belirtileri. konduramamışız belki de..

korkmuş diyenler olmuş bu arkadaşımız için. olabilir, çok normaldir de korkmak. ancak sanıyorum o da düşünmemiştir ki; o gencecik çocuğu öldürene kadar döveceklerini. biraz hırpalayıp belki gözaltına falan götüreceklerini düşünür insan. o kadarını düşünmemiş, konduramamıştır insanlarına.

kimsenin yargılamaması gereken kişidir. asıl yargılanması gerekenler kimlerdir en azından ben biliyorum.
  • insandir. vicdanlidir. cikip delikanli gibi "gordum ve korktum" demistir. hem de daha ne olacagini bilmeden. ali'ye neler oldugunu bilemezken, hayal edemezken, cikip cesurca anlatmistir olup biteni. kimse odunla adam doven 6-7 tane manyagin arasina atlayamaz kardesim, cocuklasmayin. superman mi bu adam? insan dehset icinde donakalir boyle durumlarda.

siradan bir siddet olayi degil bu, yetkiyi elinde tutanlarin uyguladigi siddet hepsinden agir. bir kac maganda bir kisiyi dovuyor olsa, hop noluyor dersin, is buyurse polis gelir vs. ama ya o magandalar polisse? o zaman ne yapacaksin? hem de copla falan degil, firindan aldiklari odunlarla gencecik bir insanin kafasini kiriyorlarsa?

ustelik eses taraftari isi burada da birakmamis, gidip savciliga ifade vermis. gozunun onunde doverek insan olduren canavarlarin uzerine gitmis. adamdaki cesarete bir bakin.. korkusunda ne kadar hakli oldugunu ise, gizli tanik olma isteginin reddinden anlayabiliriz.

kardesim, ben seni anladim. dahasi cesaretine hayran kaldim. ben bu kadarini yapabilir miydim, bilmiyorum. destegimiz seninle.
  • çapsız değildir. yalnızca, vahşetin karşısında hissedilebilecek en insani duyguyu, hayatını kaybetmenin korkusunu hissetmiştir. çapsız yavşakların dilini uzak tutması gereken, ali ismail korkmaz'ın katilinin bulunabilmesi için ihtiyaç duyulan insandır.
  • kendisiyle malum talihsiz olay nedeniyle kısa bir sohbetimiz olmuştu. çok efendi, iyi niyetli bir arkadaşımız.
    görüyoruz ki aynı zamanda çok da cesur.

''ben hayatımda pek bir şey başaramadım, ya da toplumun başarı diye bizlere lanse ettiği şeyleri yapamadığım için kendimi başarısız görüyorum herhalde.
    öss yi kazanamadım, kpss yi kazanıp işimi garanti altına alamadım, dgs yi kazanıp makine mühendisliğine geçemedim.
    ama bunu başarırsam bütün bu başarı sandıklarımızın ne kadar boş olduğunu daha iyi anlayacağım.
    o çocuk iyileşseydi iki gün önce oynanan fenerbahçe maçına götürecektim söz vermiştim kendime''

demişti bana zamanında kendisi. umarım güzel gönlü ve gördüğü acı şeyler sayesinde adaletin yerini bulmasına ufacık da olsa katkı sağlayabilir. başarıların en büyüğü senin iyi niyetin merak etme..

korkusuzluğun ve dürüstlüğün için teşekkürler.

(bkz: 12 mayıs 2014 ali ismail korkmaz davası)
    (bkz: ali ismail korkmaz'ın darp ediliş anı)
  • korkmus falan degildir. tam aksine tanidigim en cesur adamlardan biridir.

ulkedeki "adalet" kavrami artik ici bosaltilmis bir kavanoza dondugu icin, katiller, tecavuzculer, dolandiricilar beraat ettigi icin, hatta beraatle kalmayip makamla, mevkiyle odullendirildigi icin kendi dogrulugunun, durustlugunun, adalet terazisine en dogru sekilde nasil etki edebileceğini dusunuyor.

bircogunuzun "ya birak olm sahit falan yazarlar basimiza is almayalim" deyip uzaklasacagi olayda, vicdaninin sesini dinlemis ve gidip ifade vermistir. ve fazlasini da yapacaktir.

bu adami korkmakla suclayacaginiz yerde, bir hukuk(!) devletinde bir vatandasin neden ifade vermekten korkacagini dusunun.

tabi hala dusunebiliyorsaniz.
  • kendisi için endişeleniyorum, üzerinde çok ağır bir yük var, hakkında ileri geri konuşmadan önce onun vicdanını, korkularını ve açmazlarını düşünebilecek çapa sahip olmak gerek.

bir de eskişehir sözlük tayfası lütfen sahip çıksın, öyle tek başına fırınlara falan gitmesin.
  • önce klavyesinden, bugün de ağzından dökülenler kütle gibi içime otursa da cesareti, koskocaman yüreği için kendisine defalarca teşekkür etmek istediğim yazar.
    teşekkür ederim!

bir entrysinde yaşamda çok da başarılı olamadığını söylemiş; bazen susmamak, binlerce insanın içine akıttığı göz yaşlarını o salonda akıtıp "suçlu sensin" diye parmağınla gösterebilmek nasıl bir cesaret ve başarıdır bir bilsen... iyi ki varsın! iyi ki senin gibiler hala var!
  • ağlatmıştır. #35150308

haberlerde okuduğuma göre gizli tanık olmak istemiş ve savcı kabul etmemiş.

hepimiz anlıyoruz arkadaşım seni. kim olsa korkar kimliğini açıklamaktan böylesine iğrenç işleyen bir adalet sisteminde. sen elinden geleni yaptın. gittin ifadeni verdin ama onlar faillerinin bulunmasını istemediler. onlar istemedikten sonra sen "işte şu yaptı!" desen ne olacak? kimliğini ifşa edip desen ne olacak? koca bir "hiç"

böyle adaletin, "ali'yi arkadaşları öldürmüş olabilir" diyen zihniyetin içine tüküreyim.
  • korkak degildir. evlerinden cikmaya gotleri yemeyen onca insan varken kendisi aslanlar gibi alanlara cikmistir.
hesabın var mı? giriş yap