şükela:  tümü | bugün soru sor
 • guzel izmirin delik de$ik yollarinda iclerinden kalmi$ olan rallici ruhunu ortaya cikaran, butun deliklere girmeyi marifet sayan, otobusun en arkasindaki insanlarin kafalarinni tavana vurdurtabilecek kadar yetenekli, ille de ogrenci karti gormek isteyen, garip insan modelleri.
 • iett soforleriyle kan baglari olduguna inandigim topluluk..
 • (bkz: eshot)
 • direksiyonda onlar gibi araç kullanan biri varken özellikle körüklünün arkasına bağlanıp zıplatılası* şöferler
 • eshota bagli olarak calisan soforlerin tumu.genisce incelenen iett soforleri basligindaki muadillerinden en onemli farklari daha serinkanli ve efendi olmalaridir.ancak aralarinda bolca piskopat barindirirlar.belediyenin cesitli hatlarin soforlerini belirlerken bu hususa dikkat ettigi gozlenebilir.*
 • iett şoförünün izmir versiyonu
 • bugün bu kişilerden birinin saçımın peruk olduğu konusunda ısrar etmesi, "sevgilin var mı, seni kıskanmıyor mu, kıskanmıyorsa sevmiyor demektir, akşam kaçta döneceksin, ben alayım seni dönerken" şeklinde konuşması sebebiyle enteresan olduğuna karar verdiğim insan modeli.
 • en psikopatlarını sahilyolu-express otobüslerine verdiklerini düşünmekteyim. her türlü otobüste itinatla hız limitleri aşılır sloganını beminsemekteler.
  bu insanlar bir zamanlar zam alamadıkları için sakal bırakıyorlardı yani iyi organize olabilen bir gruptur.
  yine de çoğu efendidir, yolcularla atışmazlar hatta tanımadıkları insanlarla bile rahatlıkla muhabbet edebilir ve espri yapabilirler.
 • selamlama yetisi aşmış şoförlerdir. şöyle ki:

  izmir'de bostanlı seferini yapan ve dudayev meydanı` :nerden bu adı koydularsa` güzargahında ilerleyen otobüsün şoförünün bir kelime etmeden dağ başında yolcuları mahsur bırakması üzerine otobüse koşa koşa gelen yeni şöfor iç rahatlatıcı cümleyi sarfeder. bu ıssız yerde "nereye gitti bu adam?" derken diğeri bir superman edasıyla yetişir ama "korkmayın ben geldim!" demek yerine selamun aleyküm der demesine de korkudan o da kabulümüz olmuştur.
 • anlat anlat bitmeyecek şehir efsanelerinin kahramanlarıdırlar.
  -bir arkadaş öğrenci kimliğini göstermek için cüzdanı şoföre gösterir, "sen mi kullancan yiğen?" sorusu üzerine arkadaş ehliyetin üstte olduğunu farkeder.
  -bir başka arkadaş 169'a biner üçkuyular'dan, alsancak'a gidecek ama mithatpaşa'da trafik berbat, kahraman şoförümüz yolculara dönerek "6 saatten beri direksiyon sallıyorum, bi çay içmeden şurdan şuraya gitmem" der ve harbiden de inip kahvede çayını içer.
  -bir de üçüncü kişiden dinlenmiş olan bir olay var ki en bombası bu; kadıncağızın biri kentkartı cihaz yerine şoföre uzatır. en asil duygunun insanı olan abimiz bakar bakar ve son noktayı koyar: "biip".
  ben hiçbir zaman bir eshot görevlisinin saygısızlığına ya da kötü davranışına maruz kalmadım, hatta bilet atılan zamanlarda çok yardımları dokunmuştur. genelleme yapacağım, iyi insanlardır.