şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözleşmeli öğretmenlik ile meydana gelen bir durumdur. kendim de bir sözleşmeli öğretmen nişanlısı olarak takip ettiğim kişilerden birinde denk geldim bu olaya ve buraya yazmak istedim. belki birilerinin dikkatini çeker de bu uygulamanın aslında ne kadar acımasız olduğunu ve bir şekilde esnetilebileceğinin farkına varılır.

  ilgili kişinin çırpınışlarini şu adresten girebilirsiniz. kısaca özetlemek gerekirse kendisi ağrı'da görev yapıyormuş ve eşi konya'daymış. eşine 1 ay önce kanser teşhisi konulmuş ve kemoterapi süreci başlayacakmış. 1 aylik rapor hakkını doldurmuş ve su an milli eğitim bakanlığı'nın uygulamasına göre 6 yılı doldurmadan kesinlikle eşinin bulunduğu ile gelemiyor. tedavisi konya meram tıp fakültesinde yapılıyormuş.

  sözleşmeli öğretmenlerde şartlar belliydi bunu herkes biliyor ama 2016 puanı ile yerleşen kişiler sınava 1 ay kala böyle bir uygulama ile karşı karşıya kaldılar. böyle olunca da verilen onca emek boşa gitsin istemediler. şu an eşi ile ayrı yaşayan bir sürü sözleşmeli öğretmen var.

  insanlar 6 yıl içinde bir sürü olay yaşayabilir. bunları kestirip eşini ya da işini tercih etmek zorunda bırakılmak kadar acı bir şey yok.

  en azından eşi hasta olan şu öğretmene ya da bu öğretmen gibi başka kişilere bir şekilde yardımcı olunabilir bu acımasız uygulamadan vazgeçerek.
 • öncelikle, öğretmene , eşine ve ailesine iyi haberler ve sağlık diliyorum.
  bakanımız, yanılmıyorsam nu konuda nettti: ya eşin ya işin. var mi ötesi...

  ha ayrıca, öğretmenimiz öğrencileriyle konuşsun, not verecekleri zaman biraz bonkör davransınlar da belki ilgililer öğretmenimize bir güzellik yaparlar.

  asıl giri: umarım aksaklıklara yol açacak sistemlerden, inatlasmadan vazgeçilir ve farkli çözümler üretilir.
 • "sözleşmeli öğretmen" tıpkı "taşeron işçi" gibi, sendikalı çalışmayı yok etmeye dönük bir tercih olduğundan şaşırmadığım acımasız uygulama.
  öğretmene bugün ihtiyaç varsa, yarın daha çok olacak.
  neden hala kadrolu değil, sözleşmeli?
  çünkü o zaman emek sömürüsü mümkün.
  öğretmen adayının sadece emeği değil, çaresizliği bile sömürülüyor.
  bu faşist rejimlere yakışan bir tavır.