*

şükela:  tümü | bugün
 • yavas yavas ortadan kaldirma. istenmeyen aliskanlik ve davranis degistirme yontemidir. yavas yavas, alistira alistira esik degistirikligi yapilir. uyarici miktari uzun bir surede kademe kademe (azar, azar) esik artirilir veya azaltilir. onemli olan esiktir. onemli olan bu esikteki degisimler organizmanin farketmeyecegi seviyede olmasidir.esigi cita gibi dusunun her gun veya her hafta az az bu citayi yukseltiyorsunuz. belli bir uzun zaman sonra da istenen davranisin yapilmasinin saglanir.

  ornegin,

  bir ogretmen cocuklarin dikkati kolay dagildigi icin yilin basinda etkinlikleri 15-20 dakika tutarken her hafta bu miktari artirmis ve yilin sonlarina dogru 40 dakikaya kadar ulasmistir.

  toparlamak gerekirse, esik belli bir uzun zaman sonunda esik miktari azar azar, yavas yavas artiralarak yeni davranisa alistirma, eski aliskanligi degistirmedir.

  ayrica

  bu yontemin onericisi icin

  (bkz: edwin ray guthrie)
 • yeni bir davranisi ogretmek icin ya da var olan davranisi ortadan kaldirma soz konusudur. esik yonetiminde istenmeyen davranislar , tepkiler kaldirilir. pekistirme yoktur.

  yeni bir davranis kazandirma icin
  (bkz: kademeli yaklasma)

  korkularin kaldirilmasi icin
  (bkz: sistematik duyarsizlastirma)
 • bir arkadaşımın benden ayrılmak için bilinçli/bilinçsiz kullandığı yöntem. şuan güldüm bak. gerçekten bunu yapıyor çünkü.
 • tepki alacak durumu azar azar sunmak. aliskanlik yok edilir. ornegin, cocugun ailesine pahali ve iyi ayakkabi aldirmak icin once %70 indirim var demesi, iyi ayakkabilarin uzun sure kullaniliyor demesi ve en sonunda da ailesinden pahali ve iyi ayakkabiyi istemesi. burada ailenin pahali ayakkabi almama aliskanligi yok edilmeye calisilmistir.
 • istenmeyen ve devamlılık arz eden alışkanlığın ortadan kaldırılması için kullanılır. örneğin tırnak yeme ya da zeytin yemeyen bir çocuğa önce zeytini çok küçük parçalar halinde vererek başlayıp gitgide artan miktarlarla vermesi durumudur.