şükela:  tümü | bugün
  • ahmed şamlu'nun bir şiiri.
  • ali teoman'ın son romanı. ilk roman projesi olup yarım bıraktığı metni tekrar ele almış. bu kitabı okurken anlıyoruz ki daha evvel amor omnia corrumpit diye boşuna dememiş.
  • ali teoman'ın 1990'ların başında yazıp 2008'de ancak yayınlayabildiği ilk romanı ve basılan son romanı olma gibi bir özelliği bünyesinde barındıran kitap.

varoluşu, ölümü, cinselliği ve tüm bunlardan ibaret olan insanı sorgulayan bir kitap. türkiye'den varoluşçu yazar az çıkar derken bugünlerde elimi kime atsam ölümün soğuk rutubetini ve varoluşun dayanılmaz kederini yüzüme yüzüme vuruyor.

kitaptaki belki de en güzel çözümleme;

"ona benim için her erkeğin ilk önce kişiliksiz bir cinsel organdan ibaret olduğunu, salt çabasıyla kendisini türdeşlerinin arasından ayırması gerektiğini, yaşamdaki kimliklerin, kişiliğim, mevkiin veya kültür, erdem, sevgi gibi tinsel değerlerin ise ancak bu aşama geçildikten sonra söz konusu olabileceğini söylediğimde, yüzünde ilk önce beliren tiksinti ve ürküntü, daha sonra güçsüzlük ve korkuya dönüşen allak bullak ifade hâlâ aklımda."

önce cinsel güdüler tüm ilkelliği ile tatmin edilmezse diğer tüm tinsel dürtüler cinselliğe erişebilmek için kullanılan yapay bayağılıklardan başka bir anlam ifade etmez.

ali teoman için konuşacak olursak yine benim geciktiğim yazarlardan, elimi kime atsam toprakta tuzla buz.
  • mozaik'in bir şarkısı. ayşe tütüncü çalıp söylüyor. sözleri bülent somay'ın:

"az bir şey kaldı gün dönümüne
    ağır akşamları gecelere bıraktık
    bir şehir çizdik gökyüzüne
    dokunmadığımız yüzler
    sürmediğimiz izler
    güle güle

az bir şey kaldı yaz dönümüne
    birimizi bahara rehin bıraktık
    bir şarkı boyadık yüzlerimize
    saymadığımız günler
    ölmediğimiz ölümler
    güle güle