şükela:  tümü | bugün
189 entry daha
  • eşimin yaptığı eylem. yukarılardaki yazar arkadaşımız gibi akademik kendisi. evlenmeden önce yaptığı yayınlarda ailesinin soyadı varken, evlendikten sonra farklı bir yazarmış gibi algılanmasın ve sürekliliği olsun diye iki soyadını da kullanmayı tercih etti. ben de saygı duydum.

ailesinden gelen soyadı oldukça uzun, benim soyadım nispeten daha kısa. şimdi uzun uzun çift soyadlı olarak yapıyor yayınlarını.

ilerde boşanırız diye evlenmediğimiz için muhtemelen dert etmiyordur içine. ben de kendimden nefret ettirip de içinde yara olmazsam çift soyadlı yayınları konusunda sorun yaşamaz diye tahmin ediyorum...
  • evlenmeden önce bir ismi, kimliği, bu isimle yükseldiği bir kariyeri olan kadındır. art niyet aramanın, insanları ayrıştırmanın anlamı yoktur. çift soyad kullanan feminazi, tek kullanan kocişinin kraliçesi kezban olmuyor yani, sakin olun. bir de arada bir şunu kendinize söyleyin: “bundan bana ne?”
  • kadınların canı istediği için gerçekleştirdiği eylem. oğlanlara ve kadının kendisi hariç tüm insanlığa da bok yemek düşüyor.

şahsen ben boşandıktan sonra yalnızca eski eşimin soyadını kullanmaya devam ederek bu olaydan epey uzaklaşacağım. çünkü benim de paşa gönlüm böyle istiyor. eski eşim hariç -zira hukuken onun rızası gerekir- geri kalan tüm oğlanlara ve tüm insanlığa yine bok yemek düşecek.

insanların "sana ne?" ve "bana ne?" sorularını daha sık kullandığı günler dileğiyle.
  • bence gereksizdir. kadin evlendiginde kendi soyadiyla devam etmeli. hicbir sey yapilmazsa dogrudan erkegin soyadini atiyorlarmis, dilekce verirsen ikinci soyad durumu oluyormus. kendi soyadinla devam etmek icin formalite icabi dava acilmasi gerekiyormus. ugrastirsa da deger.

akademik kariyer sahibi oldugum ve prensiplerim icin bir gun evlenirsem kendi soyadimla devam edecegim. fazlasina gerek yok.
  • açılın daha da saçma bir durumum var. birinci eşin soyadı ile ikinci eşin soyadını birlikte kullanmak.
    20+ yıllık akademisyenim. hayatımın salaklığını yapıp evlenince eşimin soyadını almıştım. üstelik kendi kızlık soyadımı korumaksızın tek soyadı olarak. yayınlar yaptım, kitaplar yazdım. aradan yollar yıllar geçti boşandık. o isimle meşhur olduğumdan ve çocuklarla aynı soyadını taşıyayım da okulda sorulara maruz kalmasınlar düşüncesiyle anlaştık, boşandıktan sonra da kullanmaya devam ettim. ve tekrar evlendim. eşim yabancı, yurt dışında yaşıyoruz. haliyle onun soyadını almak mantıklı olan. ama ben hala ilk eşimin soyadıyla meşhurum. eski soyadını bıraksam akademik olarak hiçim. dolayısıyla uygun olan meşhur olduğum soyadını (yani ilk eşimin soyadını) koruyup yanına ikinci eşimin soyadını ekletmek. tabi o zaman ortaya saçma bir durum çıkacak. henüz resmi bir hamle yapmadım. durmadan öteliyorum soyadı değişikliğini. şimdiki aklım olsaydı en baştan sadece kızlık soyadımı kullanırdım. bugün bu dertle uğraşmazdım. boşanmak için evlenmiyoruz ama hayatın ne getireceğini de bilemiyoruz.
  • uzun uzuna gerek yok.
  • ben bunu bir şart hariç eşimde asla kabul etmem. benim soyadımı kullanmayacaksa sevgili kalalım daha iyi.

o bir şart da kadının erkek kardeşinin olmamasıdır. sonuçta babasının ve annesinin hatırası olan soyadı sürdürmek isteyebilir.
  • ben evliyim yaklasmayim mesajını bastıra bastıra vermek isteyen kişidir.
  • (bkz: özer uçuran çiller)

eşinin soyadını alan erkekler de var.

hatta yakında adını tekrar duymaya başlayacağımız (neden acep) oğulları (bkz: berk uçuran çiller)
  • iki isimli kadınlar için meksikalı algısı yaratıyor.

ayşe de suarez magnificica de lincoln emilio estebar yağcıoğullarından taşdemir
16 entry daha