şükela:  tümü | bugün
  • ebru yaşar'dan izafiyet teorisi üzerine demeç veya akışkanlar mekaniği hakkında açıklama mı bekliyordunuz?
  • bu her kadın adına temsilcilik yapıp bi şeyler beyan etmek de içimi şişirdi.

28 yaşındayım, iş yerim korona yüzünden sıkıntıda, sonuç olarak ücretsiz izin yapacağım 1 ay. annemle babam biz destek oluruz sen kafana takma dediler ama bu kadar zaman sonra onlardan para istemek bile beni bir miktar rahatsız ediyor. bi de elin adamı gelip "harçlık" verecek, oldu.

zorunlu edit: size ne benim kocamla yani elin adamıyla olan ilişkimden?
  • ünlü düşünür ebru yaşar'ın müthiş tespiti.

haberdeki ilgili kısım:

"... sonuçta eşim tabii ki evin reisidir. tabii ki birçok harcama ona aittir. o anlamda insanın eşinden zaman zaman destek alması, harçlık alması güzel bir şeydir. bu, her kadını mutlu eder bence."

herkesin görüşüne saygı duymak gerekir fakat çıkıp bütün kadınları kapsayarak böyle konularda medyaya demeç vermenin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.

kadını evde bir çocuk gibi kocasından harçlık almakla mutlu olacak biri olarak konumlandırmayı da kabul etmek benim için mümkün değil.
  • "sonuçta eşim tabii ki evin reisidir"

eğer k karşınızdakine eş diyorsanız biriniz diğerinde üstün değilsiniz demektir, olamazsınız da.

ayrıca aynı evi paylaşan, eş olan kişilerden birisi çalışmıyor olabilir. bu durumda çalışan ve eve maddi anlamda katkı sunan taraf diğerine harçlık vermiş olmaz. hayatı paylaşıyorsunuz parayı paylaşmak bir lütuf olmamalı. kaldı ki hep çalışan taraf erkek olacak diye de bir şey yok. erkeğin çalışmayıp kadının çalıştığı ilişkiler de oldu çevremde. kimse de kimseden harçlık almadı.

tabii ki en ideali herkesin maddi özgürlüğünün olması. kimsenin kimseye bağımlı olmaması. ve son olarak:

(bkz: ebru yaşar kim amk) * *
  • her kadını mutlu etmez.
    bunu sadece, sabahtan akşama kadar evde yatan, hiçbir şeye sap olamamış, dünyaya geliş amacını sadece çocuk doğurmak olarak gören ve inanan kadınlar savunur.
    kocasının vereceği harçlığı dört gözle bekleyen ve aklınca buna layik olabilmek için kocasına kölelik eden kadınları da anlamak zor.
    hayır bu durumu örtbas etmek için uydurulan kılıflar da çok aşağılayıcı. harçlık almak nedir çocuk musun sen bayram harçlığı mı topluyorsun?
    edit: imla
  • harçlık anne ya da babadan alınır.
    kadın ya da erkek eşten alınan şey harçlık değildir.

ben eski eşimin mesleki hizmet yükümlülüğü nedeniyle, 1,5 yıl doğunun hiç de iyi anmadığım bir ilinin hiç iyi olmayan bir ilçesinde yaşadım.
    o dönemde de çalışmadım.

şimdi geriye dönüp baktığımda para işini nasıl hallediyorduk hatırlamıyorum. al/ver, lütfet meselesi değildi çünkü.

“sen çalışsan o çalışmasa da aynı şeyleri mi düşünecektin, riyakarlık yapma” dediğinizi duyar gibiyim.
    evlilik budur.
    bunları göze almıyorsanız evlenmeyeceksiniz. partnerlerden biri her an işsiz kalabilir.

başlığa konu şeyi dinlemedim, okumadım. bu kadar cümle yorum yapmak için yeterli.
    sadece bu cümle için konuşuyorum.
    asla bunun bir harçlık olduğunu kabul etmem.

kim kime bakıyor? bakım, sadece ebeveyn ilişkisi ya da muhtaçlık durumunda söz konusudur. kimseye harçlık vermiyorsunuz, kimse sizden harçlık almıyor.
    bu sistem size uygun değilse evlenmemelisiniz. evlilik bu sürprizlerin tamamını içeren bir paket sunar.
    riskler kapsama kesinlikle dahildir. iyi düşünün.
  • doğru söz etmiştir.

geçiniz şu evin reisi erkek değildir, bu çok cinsiyetçi ayaklarını. evin reisliği sadece eve para getirmekle, harçlık vermekle olmuyor. mesela bir eve hırsız girerken evde yetişkin bir erkek olduğunu bilen hırsız bile tedirgin olur. eve gelen tesisatçıdır, sipariş getiren market elemanıdır, şudur budur, evde yetişkin bir erkek olduğunu gördüğü ya da bildiği zaman laubali tavırlar sergilemez. kabul etseniz de etmeseniz de kadın ve erkek arasında fiziksel farklılıklardan dolayı erkeğin varlığı o haneye güven verir.

eve giren para da evin parasıdır. kadını erkeği yoktur. kadın çalışmıyorsa ya da bir nedenden dolayı işini kaybettiyse hiçbir ihtiyacını karşılamak için eşinden para istemeyecek mi?

cinsiyetçilik, ayrımcılık diye diye aile kavramını bitirdiniz. şu yazdığınız aptalca şeyleri bir de annenize babanıza anlatın bakalım ne diyecekler.
  • hassas konular.

"eşinden harçlık almak" mesela "parası olmasa, para vermese yanında durulacak adam değil" gibi bir ima taşıdığı anda, kadını direk ücreti mukabil bir iş yapıyor gibi bir pozisyona soktuğu için kabul edilemez oluyor.

kadın para kazandığı noktada ise bu imajdan sıyrılabiliyor, zira kendi parası var.

demek ki para burda bir araç. neyin aracı?

para olmasa yanında durulmayacak birine muhtaç olmamayı mümkün kılan şey.

benim nacizane görüşüm, hayatı böyle savunma modunda yaşamak insana duygusal yük getirir. ne yapayım da kimse benim kalemi yıkamasın diye düşünmektense paradan bağımsız birlikte olmak için can attığın birini bularak onunla birliktelik kurmaya çabalamak çok daha mantıklı.

öyle bir ilişkide kim kimden ne parası aldı hesabı yapılmaz. mevzusu bile olmaz. çünkü orada bir alış veriş kalmamıştır.

bu bağlamda ha eşinden soyulmuş meyve almışsın ha para almışsın, o ufacık temas bile mutluluk verebilir.

problem her teması mutluluk verecek insanlarla birliktelik kuramamakta. ne verdim, karşılığında ne aldım, "kârda mıyım zararda mıyım" hesabıyla yaşamakta.

sen gidip "elin herifi" diyeceğin adamla birlikte olduktan sonra ne yapsan anlamsız. önce "elin herifi" demeyeceğin birini bulmaya bak.
  • her gün karşılaştığımız cinsiyetçi söylemlerden biri daha. haberi açmadan önce bir erkeğin söylemiş olduğunu düşündüm fakat yanılmışım. kadınlar, canım kadınlar, bu kadar eril düşünmeyi nasıl beceriyorsunuz? bu kadar bastırılmayı kabul etmeyin, kendinizi ezdirmeyin diye diye dilimizde tüy bitti.

bir insan eşinden harçlık almayı kabul etmemeli. kendisi çalışamayacak durumda olan kişi elbette eşinden para alabilir ama çalışabilir durumdaysa bunu kabul edip evinde oturmamalı. kadın ya da erkek fark etmez. kendinizi bir birey olarak görün artık lütfen. varlığınızı başkasının varlığına dayandırmayın.
  • evin reisi nasıl bir kavram, kabilede mi yaşıyorsunuz amk.