şükela:  tümü | bugün soru sor
  • herkesin basina gelebilecek kotu bir durumdur. ornegin:

" halep’te devamlı yorgunluklar yüzünden eski rahatsızlığım tekrarladı. üç beş gün tedavi olundum. yatağımdan kalktığım gün karargahım olan baron oteli’ne gittim. otelde oturuyordum. yanımda suriye valisi fahri binbaşı tahsin bey vardı. halep’in doğu cephesinin işgal olunduğuna dair karışık bir haber geldi. yakın bir tehlikeyi gösteren bu haberin doğru olup olmadığını anlamak için bizzat o tarafa gitmeyi tercih ettim. otomobilde tahsin bey, yaverim cevad abbas bey vardı. şehrin doğu girişinde bir kalabalığın içine daldık. bunlar asker kıyafetini taşıyan urban ve bedevilerdi. esir olmuştuk. yanımda kuvvet olarak bir tek asker yoktu. bedeviler otomobilin etrafını sardılar ve her tarafına yüklendiler. kalabalığı görünce şoföre:

— dur! emrini verdim. elimde tahsin bey’in verdiği kırbaçla ayağa kalkarak, onlara anlayabileceği lisanla sordum:
    — reisiniz nerededir? cevap verdiler:
    — hepimiz reisiz.
    — çekilin! diye bağırdım. ellerinde olmayarak çekildiler, emrettim, reisleri geldi. ona dedim ki:
    — ben sizin yardım ettiklerinizi yendim. fakat sizin onlara katılmanızı da mazur görüyorum. bu akşam yanıma geliniz. sizinle görüşeceklerim var. — emredersiniz, dedi. şoföre:
    — çabuk geriye! emrini verdim. halep’in içindeki karargâhıma döndüm. biraz sonra şeyh geldi, kendisini onun anlayabileceği merasimle kabul ettim ve sordum:
    — benden ne istiyorsunuz?
    — şimdilik bin altın, silah cephane, dedi.

bin altını o akşam verdim, silah ve cephane için de söz verdim."

-mustafa kemal ataturk
  • kanlı canlı nasıl olduğu şuradaki örnekte görülebilir. (ukrayna iç savaşı)
    https://www.youtube.com/watch?v=fd15bxm3mtc
  • 93 harbinde babamın dedesi esir düşmüş ruslara. geri dönmemiş ya da dönememiş. bir daha haber alınamamış kendisinden. e-devlette de o nedenle ondan ilerisini göremiyoruz. ağa takılmış bir balık gibi şaşkın ne yapacağını bilemez bir hal olması lazım esir düşmek.