şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isminden dolayı çakma ekşi sözlük. içerik olarak zorlama kelimelerle oluşturulmuş bir yapı. kadın erkek ayrımcılığına karşı çıkacağım derken işin bokunu çıkarıp haklıyken haksıza gelme platformu. bunu düşünen ik’cı tabi ki prim yaptığını düşenecek şirkette , ama bu fikir zamanla yok olup gidecek.
  olmamış sosyal sorumluluk şeysi.
 • gayet güzel bir fikir. uygulamayı indiren herkes nasıl çalıştığını görmek için bir iki deneme yapacaktır ve aslında kendi kendine tekrar öğrenecektir.

  sosyal sorumluluk böyle olmalı.
 • güzel çalışma.

  maalesef yer olmadığından indiremiyorum.
 • tüm personel zorunlu olarak indirecek mi ?
 • indirmedim ama adam akıllı bir uygulamaya benziyor. * umarım yakın zamanda böyle klavyelere bile ihtiyaç duymayız.
 • her şey kullandığımız sözcüklerle başlıyor. dile yerleşmiş cinsiyetçi söylemler, ayrımcılığı tetikliyor ve toplumsal cinsiyet rollerini nesilden nesle taşıyor. eğer ayrımcılık, cinsiyetçilik ve şiddeti dilimizden temizlersek, davranışlarımızdan da temizleyeceğimizi biliyoruz. bu bilinçle, daha eşit bir toplum için, eşit bir dil yaratmaya çalışıyoruz.

  eşit sözlük tam olarak bu anlayışla ortaya çıktı. arçelik a.ş.’nin yaşamları teknoloji ile iyileştirme kültüründen hareketle mobil ve masaüstü yazılımlar geliştirdik. “eşit sözlük” ve “eşit sözlük klavyesi” adını verdiğimiz bu yazılımları, cep telefonlarına ve bilgisayarlarına yükleyenler, mesajlaşırken cinsiyetçi, kadını veya erkeği küçümseyen, dilde ayrımcılık yaratan ifadeler kullandığında uyarı veya öneri söylemlerle karşılaşıyor. mobil klavye uygulamamız ve ms office eklentimiz ile yazılan cinsiyetçi sözcük ve söylemler, sözlüğümüze takılıyor, klavyemizle düzeltiliyor. yani, dil veya el sürçse bile, eşit sözlük eşitliyor. hemen test etmek ister misiniz?
  (bkz: yüzde yüz çalışıyor)

  manifesto filmi: https://youtu.be/6ajzg-_8j8s
  web sitesi: eşit sözlük
 • (bkz: kadın yazarlardan erkek yazarlara sorular) adlı açtığım başlığa atarlı giderli şeyler yazmıştır. cinsiyetçi bir şey yazdığımı düşünmüyorum. varsa da uyarı gelirdi.
 • içinde kadın erkek bayan adam gibi kelimeler geçen her başlığa yazan yazar. yazar mı robot mu sözlük mü onu tam bilmiyorum ama. cinsiyetçilerle her an kavga edecek gibi bir havası var.
 • ekranda takip başlığının olması gereken yere gelen bir sosyal mesaj çalışması ürünü sanırım. güzel düşünülmüş belki ama iki eleştirim var bu konuda:
  1. hemen gündem başlığına bakınca bile, konuşulan hatunun şişko olduğunu anlamak gibi bir sürü başlık varken böyle ufacık bir hamle yapılması yangını çay kaşığıyla söndürmeye çalışmaktan başka bir şey değil. eğer bir yerden başlanacaksa keşke önce sözlükteki cinsiyetçi başlıkları yok ederek başlansaydı.
  2. ben badilerimin yazdığı entirileri nasıl göreceğim şimdi?! zaten badi sözcüğü, takip ile değiştirildiğinden beri sinirliyim size, bir de şimdi komple yok oldu. sövdürdünüz gece gece.
  edit: tamam takip'i buldum bir köşeye atmışlar canım başlığımı. sövdüklerimi geri alamam ama.
  edit 2: eşit sözlük klavyesini indirdim, fena değilmiş.
 • şimdi farkına vardigim tuhaf şey.. çözdüğüm zaman editlenecek..

  edit: eşit sözlük gelince takip ettiklerim/badiler gitmiş.. bu çok saçma olmamış mı sayın kanzuk?

  ben nerede göreceğim badilerimi lan! bak adabimi bozdum..
  açıklama lütfen.. (üç noktaya eklenmiş tamamen rezalet)

  edit2: sözlüğün rastgele butonuna yapışmış #74808988 açıklama reklamı mevcut.. tamam anladık sevgiler, saygılar da, yenile deyince gitsin bari.. sabitlemeyin kardeşim.. istersek indiririz..

  edit3: cinsiyetçi olmayalım derken feminist olmuş sözde eşit uygulama..

  son edit: gece üç noktadaydi sabah başlığa geri gelmiş.. anlamanıza sevindik..