şükela:  tümü | bugün soru sor
  • windows'un bilgisayarın ve ağ üzerindeki verileri eşitlemesini sağlamaya yarayan internet explorer komutu.
  • arçeliğin cinsiyetçi söylemleri düzelten klavye uygulamasına erişim butonu.

tıklayınca eşit sözlük uygulamasına götürür.

edit: düzeltme.
  • ekşi sözlüğün kıpkırmızı açılması sebebiyle beni biraz sıçırtmış uygulamadır.
  • basınca hiçbir şey olmayan ne işe yaradığını anlamadığım buton.
  • 8 mart sebebiyle eklenen sözlük fasilitesi, henüz ben de ne işe yaradığını çözemedim, anlayan varsa yeşilimi yaksın.
  • dil sürçer, sözlük eşitler! mottosuyla yola çıkan sözlük.

açılımı ise şudur:

'dilimize eşitlik getirmek için arçelik a.ş.’nin yaşamları teknoloji ile iyileştirme kültüründen yola çıkan bir sözlük ve klavye geliştirdik. eşit sözlük’ü yükleyenlerin, mesajlaşırken kullanacağı cinsiyetçi, kadını veya erkeği küçümseyen ifade ve söylemler, sözlüğümüze takılacak ve klavyemizle düzeltilecek.'

bu arada 8 mart dünya kadınlar günü kutlu olsun. karanfil vermek marifet değil, o karanfili uzattığımız anneler, teyzeler, sevgililer, eşler vs. işte onları onlar olarak değil biz olarak algılayıp eşitliği savunmaktır o uzatılan karanfil.
  • eşit sözlük’ün* mottosu. sosyal medyada, hakkımda yazdıklarınızı da adım adım bu hashtag’ten takip ediyorum. olur da yazarken klavye hakimiyetinizi kaybedip cinsiyetçi söylemler kullanırsınız diye şunu da şöyle bırakayım:
    http://esitsozluk.com/#indir
  • nesini anlamadınız yahu. reklam işte. beyaz eşya falan. hani erkek egemen kültürde beyaz eşyaları kadınlar kullanır ya. çamaşır bulaşık falan. eşitle derken kadın erkek eşitliğine vurgu yapıyor. hani 8 mart falan.
  • akıllara ssg kanzuk mentionlaşmasını getiren sözlük şeysi.