şükela:  tümü | bugün
 • semantik olarak yunanca son, bitiş, anlamına gelen eskatos ile bilim anlamına gelen logos tan oluşmuştur. ölümötesi bilimi denebilir türkçe olarak
 • yunanca'da son anlamına gelen eskhatos’tan türetilen ve hıristiyan ilahiyatının asli bir parçası olan eskatoloji, ölüm, kıyamet, cennet ve cehennem gibi “en son şeylerle” ilgilenir; tıpkı ahiret kelimesinin de ahir (son) kelimesinden türemesi gibi.
 • lineer zaman düşüncesinden yola çıkarak, evrenin ve dünyanın yaradılışını sıfır noktası alarak , başlangıcı olan zamanın sonunun da olacağını varsayarak, zamanın sonu ya da kıyamet düşüncesini varsayan düşünce. bu insanın lineer , yani uzayıp sürekli akan zaman düşüncesnin sonucudur. oysa pagan düşüncesinde zaman döngüseldir. hep bir yenilenme söz konusudur. (her zaman kışı takip eden bahar gibi) eski kültürlerde de eskatolojik eğilimler başat görülmez. tek tanrılı dinlerde belirgin olarak ortaya çıkar.
 • insanlığın nihai kaderi veya dünya tarihinin sonuçlandıran olayları inceleyen teoloji dalı. özetle dünyanın sonu ile ilgilenir.
  (bkz: ahir zaman)
  (bkz: berzah)
  (bkz: dabbetül arz)
  (bkz: kıyamet)
  (bkz: melhame-i kübra)
  (bkz: kali yuga)
 • hint mitolojisindeki gibi sonsuz döngülerle tekrar edilen, yaratılan, yok edilen, sonra yeniden yaratılan dünya anlayışında karşılaşılması nadir sayılabilse de pagan inanışlarında da görülür. negritoların "insanlar artık yüce karei'nin buyruklarını takmıyor mirim, sonumuz yakındır, ahlak namus kalmadı" deyişleriyle bir gün yerin göğün çekip gitmesi doğaldır ama neticede evrensel bir yeniden canlanmaya yol açacağı için yoğun baskı duygusuna rastlanmaz yine de. bu inanış genelde yanında bir bonus da getirir (bkz: mesih) (bkz: mehdi) (bkz: saoşyant). ilginçtir, dini mitosu vesairi geçtim, bildiğin basit köylüler bile dipnot yazar gibi eklemeler yapabilirler. abbasilerin ezdiği (ve ironiktir ki kendi komutanlarından olan) ebu müslim'in dünyanın sonu gelmeden önce gelerek dünyayı adaletle dolduracağı inanışı dahi çıkmıştır zamanında. eski tarım toplumlarında yaşayan biri için kafayı kullanıp mitosa dönüşmek o kadar da zor değil. ha günümüzde dünyanın sonuyla da ilgilenilmekte ama magnumun sonuyla ilgilenildiği kadar değil.
 • efsanelerdeki ana bolumlerden biridir.
 • eskaton dürülü olanın acilmasi anlamindadir ve bu kavrama gore tarih durulu bir kagit gibidir her sey teolojik boyutta onceden yazilmistir yasadiklarimiz ve yasayacaklarimiz yazili olanin gerceklesmesidir.
 • teoloji ve felsefenin, insanlığın sonunu konu eden başlığıdır.
 • genel olarak hıristiyanlıkta, hıristiyan dinbilimde, bir gün tüm kötülüklerin sona ereceğini savlayan kurtuluş söylemidir.