şükela:  tümü | bugün
 • e$ki.. eksi diyememenin sonucu..
 • eşki: antep'te tüketilen, içinde nane, sumak, limon tuzu gibi malzemeler bulunduran, avuçtan ağıza dökülmek yahut avuçtan dil ile yalanmak suretiyle yenilen karışım. evde yapılabilir veyahut bakkaldan küçük torbalar içinde satın alınabilir. adı tabi ki "ekşi" sözcüğünün yöre ağzında söyleniş biçiminden dolayı "eşki" dir ama olağan konuşmasında tat anlamında eşki demeyip ekşi diyenler de bu karışıma eşki demektedir, zira karışımın adı "eşki" olarak terimleşmiştir.
 • eşşeğin siki nin kısaltması
 • eşki: ortaokula gidene kadar ekşi yerine kullandigim kelime. evet antepliyim yoorum. *

  terleme ile birlikte cocukluk anilarimin vazgecilmez tadi, eşkisi. leblebi tozu ile yapilani da mevcuttur ve sahane bir lezzet olusturur. nane ile yapilanina bir de sulandirmak icin su yerine sumak eşkisi konmasi durumunda bomba bir eşki elde edersiniz.

  bünyesinde baklava, söbiyet gibi müthis tatlilar barindiran antep mutfagindan bu kadar zit ve süper bir lezzetin cikmasi da oldukca ilginctir.

  ha ayni zamanda, yillardir * yemedigim ama biraz sonra yapacagim muhtesem karisim.
 • göz yaslari icinde hazirladigim muhtesem zaman tüneli karisim.
  yapilisini da vereyim:

  1 ölcek nane
  1 ölcek kirmizi biber
  1 ölcek sumak
  damak tadina uygun miktarda ama 0.1 ölcek kadar olan limon tuzu

  kuru ya da biraz su ya da sumak eşkisi damlatarak topaklastirarak da yenebilir.

  eger kavrulmamis leblebi var ve havaniniz da mevcutsa, leblebi tozu yapip bunu da eklerseniz daha da muhtesem bir tat yakalayacaksiniz.

  antepte, eskiden, bazi bakkal ya da aktarlar kagit külahlara koyup satarlardi. abimle arada gider, amca 100 liralik der, alir, avucumuza döker yerdik. annemlerin, disarida satilan eşkilerden almayin uyarilarina da pek aldirmaz, evde kendimiz de yapip yesek de, disaridakinin de karsi konulmaz cazibesine hayir diyemezdik.

  evde de yaptigimiz zaman hep beraber yerdik. daha dogrusu eşki yapma cesaretini ancak birlikte gösterebilirdik zira annemin ev yapimi nane ve kirmizi biberlerini bu sekilde tüketmek pek de kolay izne tabii olmazdi.

  salca ekmek üstüne eşki. bir de üzerine terleme olsaydi ben burada düser bayilirdim herhalde.

  leblebi tozu ile yapilani, kücük posetlerde de satilirdi. bir keresinde, abi-ben-kuzen üclüsü olarak, ninemin eski antep evinin avlusundaki kesme taslarinin asinmis tozlarinin leblebi tozunu andirmasindan dolayi, kücük bir posete koyup, kizin birine sattigimizi da hatirlarim.
 • yörükler bu şekilde kullanır ekşi sıfatını.
 • adana ve civarında eşkı ile eşki arasında bir telaffuzu vardır.
 • https://itunes.apple.com/…app/eski/id687071330?mt=8 adresinden gorulebilecek, resmi olmayan ve herhangi bir kar amaci gutmeyen gundem takip uygulamasi.

  sahsi kanaatime gore bayagi iyi olmus, yapan arkadasin eline saglik diyorum.
 • ufak tefek bug'larindan arinip, eksikleri giderildigi zaman tadindan yenmeyecek eplikeysin.