şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genelde en az 4-5 sene gectikten sonra değeri anlaşılan arkadas / arkadaşlıktır.
 • (bkz: eksi arkadas)
 • (bkz: eski dost)
 • (bkz: yeni arkadas)
 • ne kadar uzun zaman görüşmeseniz bile sanki daha dün konuşmuşsunuz izlenimi bırakan arkadaştır. bilirsiniz ki hangi durumda, ne şartlarda arasanız bıraktığınız gbi bulursunuz.
 • rehberden cevrilecek bir numaradan cok daha uzak, hatırladığınız doğum günlerini artık gıyabında kutladığınız kişidir.

  yeterli belkide bu kadari...seni tanimak.
 • bazen 5-10 yıl öncesinde bıraktığınız bazen de 1 saniye önce aniden o sıfatı verdiğiniz, yaşamınızın içinde önemli yer edinmiş kişilik.

  aradan geçen zamana ve ortak paylaşımların ağırlığına göre farklı ruh hallerine sokar insanı. genelde duygusallıktır yaşattığı. ender olmakla beraber kin dolu anılanı da vardır. iyi ya da kötü hiç bir etki bırakmamışsa, onun adı sadece tanıdık olarak anılmalıdır.
 • intro: eski arkadaş unutulmak istenen arkadaştır..

  evleniyomuşsun, davetiyeni vermek için bizim eve gelicekmişsin, evi bulamamışsın sonra annene telefon etmişsin bizim evin nerde olduğunu öğrenmek için. ne diyim abi allah mes'ud etsin. bugün biraz hangover durumlarım olmasa bu kadar erken kalkmazdım ve sen muhtemelen kapıdan dönerdin. herneyse buyur içeri bi çay koyim. olmaz mı? acelen varmış, çok işin varmış, başka zamanmış, düğüne mutlaka bekliyomuşsun.

  bridge: hani mahallede sarı kafasından dolayı sidik lakabını taktığın, atatürk stadı'nın kale arkası tribünlerinin henüz üstü kapanmadığı zaman, ligin son ve gayet önemsiz bi maçı olan bursaspor-kayserispor maçına götürdüğün o çocuk çok değişti be abi. yolda görsen tanımazsın, hatta kötü bi adam olsan "kim lan bu tip karı gibi saç uzatmış" dersin; ama geldin gördün ki şeklim biraz değişmiş olsa da i'm still jeniffer from the block:)

  chorus:ah be murat abi sen ne güzel adamdın..

  şimdi diyceksin ki sen zoo* değişmiş eskisi gibi değil. beraber maça gittiğin hayatında ilk sigarasını içirttiğin, beraber zillere basıp kaçtığın adam değil artık o. sen de haklısın be abi. yine de muhabbet ettin benle, bu da bişeydir. nerde okuduğumu sordun, bölümümü sordun falan filan..

  chorus:ah be murat abi sen ne güzel adamdın..

  outro:diyorum ki büyüdükte bok mu oldu, farklılaştık işte gereksiz yere. ben o herkesin aynı olduğu zamanları özlüyorum işte. ondandır eline salçalı ekmek verilmiş çocuk karikatürü gördüğümde ağzımdan salyalar saçarak gülmem,sonra üzülmem. neyse abi düğününe gelicem, kendine iyi bak.
 • bir daha gorusturtmeyen kosullar cok cesitli olabilir, eski kiz arkadasinin yakin arkadas olmasi, uzaktaki okullara gitmek, herkesin kendi hayat kosturmasina kapilmasi gibi... ama lisede* king'e dorduncu diye duvardan atlayamayan sizi bekciye yalvar yakar okuldan kaciran, kadikoyun kiraathanelerini ogrendiginiz o senelerin sira arkadasi hep bir kosede akildadir, hep anilir.
  sonra, seneler sonra (takriben 6) gelir msne. ilk once saskin kalirsiniz, 'ben artik 6 senedir gormedigim arkadaslarimi bulucak kadar mi yaslandim?!'. sonra kopar gidersiniz, konustugunuz sadece eski ve kiymetli bir arkadas degil, 6 sene oncede kalan sizsiniz. "vayy bee" sesleri yankilanir kafada, ama msn'in bunu bozmasina izin vermez fazla uzatmaz, ayni ulke sinirlari icine girer girmez bulusmak icin sozlesirsiniz.
  (bkz: vay be)
 • vefalı insanlar, dostlukların degerini bilenler tarafından söylendiğinde, eskimiş arkadastan değil, çook geriye dönük saglam bir arkadaslıktan bahsedildiği anlasılmalıdır.

  tdk ne der bilemedim ama ben böyle dedim işte.