şükela:  tümü | bugün
  • genelde en az 4-5 sene gectikten sonra değeri anlaşılan arkadas / arkadaşlıktır.
  • (bkz: eksi arkadas)
  • (bkz: eski dost)
  • (bkz: yeni arkadas)
  • ne kadar uzun zaman görüşmeseniz bile sanki daha dün konuşmuşsunuz izlenimi bırakan arkadaştır. bilirsiniz ki hangi durumda, ne şartlarda arasanız bıraktığınız gbi bulursunuz.
  • rehberden cevrilecek bir numaradan cok daha uzak, hatırladığınız doğum günlerini artık gıyabında kutladığınız kişidir.

yeterli belkide bu kadari...seni tanimak.
  • bazen 5-10 yıl öncesinde bıraktığınız bazen de 1 saniye önce aniden o sıfatı verdiğiniz, yaşamınızın içinde önemli yer edinmiş kişilik.

aradan geçen zamana ve ortak paylaşımların ağırlığına göre farklı ruh hallerine sokar insanı. genelde duygusallıktır yaşattığı. ender olmakla beraber kin dolu anılanı da vardır. iyi ya da kötü hiç bir etki bırakmamışsa, onun adı sadece tanıdık olarak anılmalıdır.
  • bir daha gorusturtmeyen kosullar cok cesitli olabilir, eski kiz arkadasinin yakin arkadas olmasi, uzaktaki okullara gitmek, herkesin kendi hayat kosturmasina kapilmasi gibi... ama lisede* king'e dorduncu diye duvardan atlayamayan sizi bekciye yalvar yakar okuldan kaciran, kadikoyun kiraathanelerini ogrendiginiz o senelerin sira arkadasi hep bir kosede akildadir, hep anilir.
    sonra, seneler sonra (takriben 6) gelir msne. ilk once saskin kalirsiniz, 'ben artik 6 senedir gormedigim arkadaslarimi bulucak kadar mi yaslandim?!'. sonra kopar gidersiniz, konustugunuz sadece eski ve kiymetli bir arkadas degil, 6 sene oncede kalan sizsiniz. "vayy bee" sesleri yankilanir kafada, ama msn'in bunu bozmasina izin vermez fazla uzatmaz, ayni ulke sinirlari icine girer girmez bulusmak icin sozlesirsiniz.
    (bkz: vay be)
  • vefalı insanlar, dostlukların degerini bilenler tarafından söylendiğinde, eskimiş arkadastan değil, çook geriye dönük saglam bir arkadaslıktan bahsedildiği anlasılmalıdır.

tdk ne der bilemedim ama ben böyle dedim işte.
  • facebook'u kabul edilebilir hale getirmek için bulunduğu söylenen arkadaş türü.diğer bir deyişle bahane.şöyle ki ; birine "lan oğlum napıyosun facebook'ta falan?" diye sorduğunuzda alacağınzı cevap aynen şudur "oğlumm süper bişey lan.eski arkadaşlarımı buldum"...