şükela:  tümü | bugün
 • gazeteci-yazar ali jean çorakçı'nın alkol ile olan mücadelesini anlatıp eski bir alkoliğe nasıl dönüştüğünü bizlere aktardığı ve alkol bağımlılarına da destek amaçlı yazdığı kitabı ve kitap hakkındaki röportajları.

  http://www.eski1alkoligingunlugu.com/

  aydınlık gazetesinde kitap ile ilgili yazarın röportajı:

  https://www.aydinlik.com.tr/…tur-sanat-subat-2018-1
 • yeni kuşak genç gazetecilerden ali jean çorakçı'nın dün itibariyle yayınlanan ilk kitabı.

  "ben, bir eski alkolik olarak sizden biriyim.
  sabahı yaşamayı, güneşin ilk ışıklarıyla aydınlanmayı seçenlerdenim.
  ben, her gün yeniden doğmanın değerini bilenlerdenim."

  (bkz: alkolizm)
 • özensiz bir türkçeyle yazılmış kitap. yarıtürkyarıfransızadam'ın tarzını da hatırlatmıyor değil hani..
 • yazarı ali jean çorakçı'nın twitter adresinden ücretsiz olarak verdiği alkolizm üzerine olan biyografi ve alkolün zararlarını anlatan kitap. sebebine gelirsek kendisi bana en son görüştüğümüz zaman,''zaten hastanelerde dağıtmak için, kitaptan kazandığımı tekrar kitap basımı için vereceğim. istanbul'a geldiğim zaman, şimdilik yurt dışındayım referandum'dan sonra gelmeye çalışacağım, bu sebeple isteyen internetten indirip okusun'' diyerek mesajı iletmemi istedi aynı zamanda..

  eski bir alkoliğin günlüğü
 • gazeteci yazar ali jean çorakçı'nın kitabı. alkoliklerin nasıl alkolizmden kurtulup eski bir alkoliğe dönüştüğünü anlatıyor. yukarıda bok atıldığına bakmayın, uyduruk gavur filmlerinden gördüğü şekliyle yıllarca adsız alkoliklere gidip kendinden alkolik diye bahsedenler baştan kaybettiyse biz ne yapalım? bir alkolik asla sosyal içici de olamaz. lakin bir alkolik tedavi olup bal gibi eski bir alkolik olabilir. doktorlardan da doğrusunu öğrenebilirsiniz. okuyun çok bilmişlik taslayan alkolikleri de takmayın.
 • gazeteci-yazar ali jean çorakçı'nın hem kendi biyografisi hemde doktorlar haricinde ya da uzmanlar haricinde 'alkolizm' hakkında çıkarttığı kitabı. 5 günde bitirdim, keşke devam etseydi, baya kısa olmuş ama sanırsam 3 yılllık bir blogdan bu eseri geçen sene çıkartmış. yukarıda denildiği gibi asla ve asla sosyal içici olmayacak alkoliklere adanmış bir kitap. ali jean çorakçı da bunu kabul etmiş ve uğruna baya fedakarlıklar göstererek 'eski bir alkolik' olmuş.

  genellikle alkolikler, alkolik olduklarını kabul etmez ve hastanelere gidip tedavi de olmazlar. ondan yukarıda 'gavurun filmleri' ve 'adsız alkolikler' örnekleri saçma olmuş. bir eski alkolik asla ve asla tekrar sosyal içici olamaz. bunu kabul edip hastaneye yatmak ve komple alkolden kurtulmak lazım.

  ondan bu kitap size tavsiyemdir lakin doktorunuza da başvurun önce, sonuçta ali jean çorakçı yaşamış ve görmüş, sizde onun gibi neden kurtulup 'eski bir alkolik' olmayasanız?
 • alkolik/eski alkolik tabirleri aydinliga kavusturayim.

  eski alkolik olunmaz, alkolik alkoliktir. ancak ayik alkolikten bahsedilebilir. ayik alkolik, bir defa bagimlilik gelistirmis kronik bir alkolizm hastasidir. alkolu birakmistir fakat gelecek bir tarihte alkole kaydigi takdirde devami gelecektir, yine her gun icmeye baslayacaktir. o yuzden eski alkolik olunmaz, alkolik alkoliktir, diyoruz ve tekrar ediyorum, bagimlilik bir kere gelisince kronik bir hastaliktir. sigara icenlerde de ayni durum soz konusu. isterse bir nikotin bagimlisi 10 yil icmesin, 10 yildir temiz oldugunu varsayalim. agzina 1 dal sigara surdugu takdirde devami gelecek, biraktigi yerden aynen icmeye devam edecektir. o yuzden biz alkolikler mesela uzun bir sure icmedik diye kendimizi iyilesmis sayamayiz, alkolikligimiz iyilesmez, 10 yil icmesek ve agzimiza bir kadeh sursek devami gelir ve biraktigimiz yerden aynen icmeye baslariz. o yuzden alkolik alkoliktir ve ancak ayik bir alkolikten bahsedebiliriz.
 • ayik alkolik diye bir sey yoksa lutfen aktif alkolik ve pasif alkolik ayrimi aciklansin.
  alkolizm, aslinda genel olarak tum bagimliliklar bir kere gelisince kronik hastaliktir. yani bir kere alkolizm gelistirmis bir bagimlilik hastasi her zaman alkolik olarak kalacaktir. amma aktif olarak icen bir alkolik olacaktir, veya amma pasif alkolik, yani ayik alkolik olarak icmeyerek alkolik sifatini tasidigi halde yasamini surdurecektir.
  alkoliklerin alkolizmlerini kabullenmesi ve kendine alkolik sifatini yakistirmalari cok muhim, yoksa hastaliklarini kucumseme hatasina dusebilirler, kesinlikle alkolik olduklarini bilmeleri gerekir.
 • alkolü yenmiş eski bir alkoliğin diğer alkoliklere motivasyon aracı olarak çıkarttığı kitabı.

  alkolizm başlığında tartışılması gereken bir konunun, bir yazarın başlığında tartışılması abesle iştigal. alkolü bırakan kişi eski alkoliktir. alkolik değildir. bu kitapta bunu anlatır. doktorlar da alkolizm tedavisinde de hastalarına bu şekilde sıfatla motivasyon verir. türkiye ve fransa'da böyledir. önce bir alkolik olduğunuzu kabul edin hastaneye yatın, çünkü bir alkolik asla sosyal içici olamaz. alkolik olur. alkolü bırakan kişi ise eski bir alkoliktir. pasif alkolik diye de birşey yoktur, o da alkoliktir. ayık alkoliği ilk kez duyuyorum şahsen, 'sabahları güne ayık başlamak'tan kasıt herhalde. neyse.

  başlayalım: pasif alkolikler zaten alkolik tanımına girer. kişi eski bir alkolik olmuş lakin sonra tekrar içmeye başladığı anda 'alkolik' olur. zaten yukarıda da yazarın belirttiği gibi 'pasif, ayık alkolik' diye tabirlere gerek yok. alkolik ve eski bir alkolik diye ikiye ayrılırlar.

  alkolizm'de levellar vardır. bu level 3 tanedir. biri normal sosyal içici, alkolik, eski bir alkolik diye üçe bölünür. madem tüm bağımlılıklardan konuşuyoruz. bir kokainman kokaini tamamen bıraktıktan sonra halen kokainman mı oluyor? ya da esrar içen biri esrarı tedavi olup bıraktıktan sonra esrarkeş olmaya devam mi ediyor? hayır. bırakıyor, temizleniyor, tedavisini olup hayatına devam ediyor.
  bir alkolik'te asla sosyal içici olamaz. yazar ali jean çorakçı kitabında da bunu anlatmış zaten. ya asla içmeyeceksin bir yudum dahi olsa o yudum içilmeyecek ya da hastanelerde alkolik olduğunu kabul edip hayatını bitirmeye devam edeceksin. yazardan bağımsız hastanelerde de zaten doktorlar bu şekilde söyler. 'sen artık eski bir alkoliksin, alkolik değilsin' diye tembihler. bir kişi neden bunu uydursun?

  bir kişi alkolik sıfatını taşıması için tekrar alkole başlaması gerekir. pasif alkolik demek alkole tekrar başlayan ama sosyal içici olsa gerek. amma sosyal içici olması içinde ağzıyla içmesi gerek ondan alkolik olur. ayik alkolik diye bir tabir yok, sabahları ayık kafayla kalkma tabiri var. ondan bu söyledikleriniz de kendinizle örtüşmüyor.

  alkolü bırakan kişinin kendi toplum içinde alkolik değil eski bir alkolik olarak tanıtması ve bu şekilde ilerlemesi kendisi için en normalı, en güzelidir. siz kendinize alkolik diyebilirsiniz lakin bu yanlışa devam ederek kendinizi kandırırsınız. alkolü bırakan kişiye eski bir alkolik denir. doğru sıfat budur. alkolü bırakıp tekrar başlayanlar zaten alkoliktir. alkolü yenememişlerdir. eski bir alkolik ise bunu yenmiştir ondan eski bir alkoliktir.

  edit: kitabın yazarı ali jean çorakçı'nın konuyla ilgili basın açıklaması için,

  https://twitter.com/…akci/status/915132112277303296