şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biraz kıyıda köşede kalmış olsa da, pozitif anlamda zamanının ötesinde bir şarkı..
 • baris manco'nun buna benzer cok guzel melodi ve temaya sahip sarkilari var. bu da onlardan biri. yahu adam esek hayvanina sarki yazmis, efsane gibi bir sey. o sarkilara ask nameleri yazsa basyapit olacak... erkin koray'in kavak agaci sarkisini da buna benzetiyorum... bir nesneye yazilabilecek en guzel sarkilardan biridir ayrica.
 • ne kadar eski olduğu büyük önem taşır.
  içindeki kahveye bakmak lazımdır. el sallayıp yürüyorsa 40 yılın dolmasına az kalmıştır. sabredinizdir, elbet hatır sayan çıkar.
 • rahmetli barış manço'nun duyarlılığının en güzel örneklerinden biri. aşk şarkılarının dışında da güzel eserler verirdi, bu da aslında onlardan biridir. ama bir o kadar da dokunaklıdır.
 • 1983 tarihli estağfurullah ne haddimize albümünde bulunan bir barış manço şarkısıdır.

  altyapısı itibari ile barbara streisand'ın guilty (1980) isimli şarkısı ile birebir aynı olmakla beraber, son derece duygusal melodisi ve nefis sözleriyle insanı etkiler...
 • "sen ben karbona karisiriz bu fincan bakir kalir yegen" fikrini icerisinde barindiran uber bir baris manco sarkisi.

  evlenmissiniz, severek evlenmissiniz hatta. gercek sevgi, hormon patlamasi degil. biliyorum simdi "ayhh askimmm" diye bir gazla evlenip 3-4 ay sonra bosalan, pardon bosananlari.

  neyse, iste boyle gercekten severek evlenmissiniz, yillar gecmis. esiniz ile oturuyorsunuz salonunuzda. hani olur ya, ceyize konulsun diye alinan, ozel gunlerde kullaniriz umuduyla hic dokunulmadan vitrinde duran tabak canak takimi... bir fincan siritiyor aradan iste size:

  "kayınvalidesinden kalan bu fincanla
  bu kez annem eliyle kahve sunarmış hakkı bey'e "

  toprak oldunuz, coluk cocuk taziyeleri kabul ediyor evinizde. fincan yine vitrinde, huzunlu ama bu sefer:

  "bir tek bu fincan kaldı yüzyıllık sevdalardan"
 • klasik bir barış manço şarkısı. rahmetli barış manço hayatını çok güzel hikayeleştirip şarkılara döken bir insandı. babası hakkı bey ve dedesi abdi bey ile de bu şarkıda karşılaştık. kol düğmelerinden sonra başka bir eşyayı yani bir fincanı çok güzel sembolleştirmiş ve ona bir anlam yüklemiş.
  http://www.youtube.com/watch?v=ybzdk-lnlze
 • barış manço'nun gerçekten de dedesi ve babasını anlattığı şarkıdır. hemen her şarkısı gibi bu da bir efsanedir. bilindiği üzere dedesinin adı abdi, babasının adı ise ismail hakkı'dır.
 • barış manço'nun son dizesinde "düşüp kırılsa bile, topla tamir et oğlum; kahve yaşın gelecek bu fincanı iyi sakla" demesiyle gözlerden iki damla yaş getiren fantastik şarkı.

  dinleyin, dinletin, evladınıza miras bırakın böyle güzellikleri.
 • barış manço'nun büyüklere masallar şarkılarından biridir. ruhundaki o naifliğin aile yadigarı olduğunu anlamamızı sağlar bu şarkı.

  o fincan nerdedir diye düşünürüm bu şarkıya denk geldikçe. düşüp kırılsa bir gün kazara oğulları tamir eder saklar mı acaba?