şükela:  tümü | bugün
  • dusman olma olasiligi atasozlerince teorik olarak sifira indirgenmis kisi.
    (bkz: kris) (bkz: vigo) (bkz: detay) (bkz: barbie)
  • ankara'da dost kitabevinin konur sokaktaki (ilk) şubesidir.
    (bkz: ankarada buluşma yerleri)
    (bkz: yeni dost)
  • gecmisten bagimsiz,cekimser tavir takinilmasi gerekir sozkonusu oldugunda.acitir zaman zaman yokluklari.haksizliga ugramis hissi uyandirir,ya da kavga,sevinc,kargasa,menekse,kavramlarina takilip basite endekslenmis his dunyaniza fazla abandigizinizi dusundurur.uzak cevrelerde bi arkadas tanimiyla rucu eden kisi,eski sevgiliden daha siddetli ozlenir.ama yoktur artik.
  • ankara'da universite gencliginin fiks bulusma mekani. orada her bulusulacagi zaman;

-eski dost mu yeni dost mu?
    -eski dosttan dusman olur mu? euheueueue

seklinde geyik yapilmasina imkan veren mekan.
  • aslında eski kelimesinin hiç yakışmadığı bir bir şeydir dost kavramı. insanın hayatında aile ile birlikte en önemli yeri işgal eder ve zaman zaman ailenin bile önüne geçebilir. peki bir dost ne zaman eski sıfatını hakeder...

dost kavramı gereği bu sıfatın sadece dostluğun geçirdiği süreyi tanımlaması gerekirken insanın yanlış kişileri dost diye adlandırması ve hayatına sokması sonucu eski sıfatına mazide kalmış anlamı da yüklenir ki, dostluğa değer veren, ciddiye alan birisi için bundan daha kötü bir şey yoktur kanaatimce. çünkü ailemizi kendimiz seçemememize rağmen dostlarımız (ki sayıları fazla değildir bunların arkadaş kavramıyla karıştırılmamalıdır) kendimiz seçeriz ve dost bildiğimiz kişinin gerçekte sandığımız kişi olmadığını anlamamız aslında onun değil kendi hatamızdır.

hele de hayatta hedefi hayatını dost ve arkadaşları ile geçirmek olan birisiyseniz. diğer seçenekler (cinsiyete göre) amsalak veya yaraksever olmak, kendini dine, imana, bir ideolojiye, *** kariyer yapmaya, veya güç ve paraya kafayı takıp başkaca hiçbir şeyi umursamamak olabilir ki, etrafta pek çok örneği mevcuttur. günümüzde prim yapan kavramlar da bunlardır zaten modern insana evrimleşmek içinde bunları yerine getirmek zorunludur. fakat sonuçta gelinen noktayı birileriyle paylaşamadıktan sonra bütün bunlar önemli midir?*
    ve konuyu toparlarsak bir dönem yakınlaştığınız, bir şeyler paylaştığınızı düşündüğünüz, uğrunda pek çok fedakarlıklar yapıp, birlikte bütün boş vaktinizi geçirdiğiniz kişi için siz dostum tanımlamasını yaparken, onu ve onun bazı garip davranışlarını diğer arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza, dostlarınıza karşı savunurken, o kişi için bir boş vakit öldürme vasıtası, bir ego tatmini oyuncağı, düşüncelerinin ve varlığının bir bardak kahveden* daha önemli olmadığını anladığınız anda o kişi sizin için artık bir eski dost olmuştur.

bu tip bir olay böyle şeyleri ciddiye alan bünyelerde travmatik ve yıkıcı etkiler gösterebilen bir olaydır.(etkiler çok çeşitlidir ayrıntı verilebilir ama konumuzun dışındadır) sonuç olarak hayata kötümser bir açıdan bakan bir bireyi daha da karamsar, kötümser ve hayatta kimseye* güvenemez hale getirebilir. daha da kötüsü kendisini, diğer dost ve arkadaşlarını sorgulamasına, kendisine salak diğer dostlarına da her an benzer bir darbe indirebilecek potansiyel brütüsler olarak bakmasına sebep olabilir.

işte bu karman çorman kelime yığını da bir tanım veya bir arkadaşın başından geçmiş bir hikaye idi hikayedeki kişilerin gerçek hayattaki insanlarla benzerliği tamamen fazla çalışan hayal güçlerinin bir oyunudur kafaya takmayınız.
  • dostluğu 'gerçek'ten paylaşmışsanız, emeğinizi esirgemediyseniz, bir şekilde eski olmuş olsalar da, bir gün günlüklerini karıştırırken en taze duygularla içlerinde hissederler sizi. ve her şeyin aslına döndüğü gibi, bi ses çıkar telefondan ve dönerler geri..
  • eski dostlarla dosdogru dost olunur geçmiste. o seni anlar sen onu... hiç konusmadan, tek sözcük dahi tüketmeden, bir sonbahar vakti demliklerce zehir gibi çaylar içilir birlikte. sonbahar birlikte koklanir hiç konusmadan ve içilen demlerin yogunlugu kadar agir yasamlar paylasilir o sessizlik ve tarifsiz zaman dilimlerinde.

yol arkadasi olunur, yoldas olunur eski dostlarla. barikatlarda yanyana dövüsülür. en mahrem mektuplarin çekincesizce emanet edilecegi tek kisidir o.

... ve gözyasi dökülecekse aranilan omuzdur onunki. ne var ki heryerde, kalabaliklarin ortasinda kandan gözyasi dökülür ama o omuza bir gözsürmek korkutur insani kimi zaman. o agladigini görmemelidir. agladigini görmesini istemedigini de bilmelidir; ve bilir. adini nasil biliyorsa öyle bilir.

en güzel günaydinlar onadir. en tahakkûmsüz baskaldirilar ona karsidir. onlar eski dostlardir. komsu camini kirdiginda adi asla verilmeyecek kisilerdir onlar.

onlar hep güzeldir. saçi basi özlenir. yillar geçer, anilar agir çekimde batar gözlere. bir tane de fotografi yoktur. ve hiç olmamistir da ne garip. nasil olur bilinmez bir vakit gelir onlara eski dost denir meclislerde adi geçince.

'eski' olsalar da dost sözcügünü hep haketmislerdir
  • ve eski dostlar için şarkımız candan erçetinden gelsin..

ben ne çok hata yapmışım meğer
    gözüm kapalı bakmışım meğer
    yıllar geçmiş ben saymışım meğer
    dostum sanıp aldanmışım meğer

yıllarca sürer sanmışım meğer
    boşa kalbimi açmışım meğer
    vakit kaybıydı diyemem ama
    sen hiç dostum olmamışsın meğer

olsun varsın pişman değilim
    biraz üzüldüm hepsi bu

ağlamam artık gidenlere
    ağlamam artık bitenlere
    ağlamam artık üzenlere
    ihanet edenlere

ben ne çok hata yapmışım meğer
    seni yokken var saymışım meğer
    yollar gitmiş ben kalmışım meğer
    aşkım deyip hapsolmuşum meğer

bir ömür sürer sanmışım meğer
    ben boşa kürek çekmişim meğer
    vakit kaybıydı diyemem ama
    senden çoktan vazgeçmişim meğer
  • genelde "eskiden dosttu artık değil"den ziyade, "dostluğumuz eskiye dayanır" anlamında kullanılır.
  • yasanilan mekânlar uzun zaman ayri kaldiysa, iletisim koptuysa,
    kisilikler degisime ugramissa
    artik ortak yanlar gecmiste kalmis demektir.

yeniden bulusuldugunda sizi birbirinize
    baglayan bir seyin kalmadigini tespit ettiginizde hüzünlenir,
    eskiyi özlemle anarsiniz.