şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zamanin ki$iler ve olaylar uzerindeki tek etkisinin, onlara bir eski sifati vermek olmadiginin bilincinde olmaksizin sarfedilmi$ bir soz.. yine de, eski dostlarin du$manligi, bir zamanki yakinliklarindan ve kozlarindan (sonucta diger insanlardan daha cok $ey bilmektedirler) dolayi cekingenlik sebebidir..

  zaten, sagduyunun bir punduna getirip* de one cikabilmesi halinde, sozkonusu eski dostlar sava$mak yerine ugra$mamayi* sececeklerdir.. belki dogrusu ve mantiklisi bu degildir, ancak $uphesiz en az zararla atlatilacak* olandir..

  hem nedir ? sava$ta kazanan olmazdir..
 • doğruluğu hakkında şüphe duyduğum laf..inanması biraz zor geliyo bana..bunun kanıtı için(bkz: piggy)
 • dost yerine arkadas kelimesi kullanılsa daha anlamlı olucak cumle. "dost eskir mi? eskiyen dost olur mu?" gibi sorular olusuyor kafada.
 • baştan aşağıya yanılgı olan bir tespit. zira eski dost pek güzel düşman olur ve hatta adama kök söktürür. zira eski dost atacağınız her adımı bilmekte ve planlarını buna göre yapmaktadır. eski dosta açık olan pencereler, dönük olan sırt, baki kalan iyi niyet de düşmanlığı kafaya koymuş eski dostun ekmeğine yağ sürer.tarihin büyük bir kısmının içeriği de eski dostların düşman oluşunu anlatır zaten.
 • doğru önerme. eski dost düşman olmaz, ne kadar içi acıtsa da ancak "herkes gibi" olur, yani hem yakın hem yabancı. paylaşılanlar engel olur belki düşmanlığa, kimbilir...
 • eski dost düşman olmaz ama tekrar dost da olmaz, olsa olsa arkadaş olur arada bi maziyi hatırlama geleneğini sürdürmek için, bağışlanır ama unutulmaz, insanoğlu böyledir, bu böyle biline.
 • bu isimde bir zeki müren şarkısı da var. hatta bakın sözleri de şöyle :

  seviyorum demiştin hem de yeminle
  söyle kalbin acep şimdi kiminle ?
  seviyorum demiştin hem de yeminle
  söyle gönlün acep şimdi kiminle ?

  aşkın çiçeği solmaz
  çilesiz ömür dolmaz
  sevgilim barışalım
  eski dost düşman olmaz

  herkesi kendine dost olur sanma
  bu yalan dünyadır, sakın aldanma

  aşkın çiçeği solmaz
  çilesiz ömür dolmaz
  sevgilim barışalım
  eski dost düşman olmaz
 • yasanmisliklarin, paylasmisliklarin iki insani bir araya getiren degerlerin, iliskiler bitse dahi korunacagi anlaminda olan cumledir. zira dostdogru dost oldugunuz kisiler ile iliskileriniz bitse dahi paylastiginiz mahremiyet, ozeliniz o insanla guvendedir. yanininda usumeden durabildiginiz, zayifliklarinizla beraber cirikciplak kalabilediginiz o insanla iliskiniz bitse dahi akliniza dahi gelmez aciklarinizin, zaaflarinizin, yasanmisliklarinizin alehinize kullanilabilecegi. zira eski dost dusman olmaz. kirginliklar, hayalkirikliklari bazen kaldiramayacaginiz kadar derin etki birakir, dostluklar eskir ama bu ne arada yasanmisligi alir goturur ne de dostlugunuzdaki saygidegerligi.

  neden bilmem, bazen dost oldugunuzu sandiginiz kisiler ile aranizda cok ama cok sonralari farkina vardiginiz bir iktidar, yenisememe, catisma yasanmaktadir. bu insanlarla dostluk dedigin illizyon bittikten sonra fark edersiniz. o zamana kadar paylasilan seyler ortaya dokulur, arkanizdan konusulur, bitmek bilmeyen bir hirs dostunuz sandiginiz kisiyi esir alir. o zaman dost sandiginiz kisi dusmana donusur. huzunludur, kalp kirar, insanin kendisine ofkelenmesine neden olur. uzucudur velhasil. dost eger dostdogru dost ise dusman olmaz. o da ne yazik ki nadir bulunan bir bir ozelliktir.