şükela:  tümü | bugün
 • zamanla samimiyet derecesi düşmüş ama bir zaman çok şey paylaşılmış insan çeşidi*.
 • çoğu zaman eski sevgili kavramıyla büyük benzerlikler gösteren konsept.
 • eskimis bitmis ve rafa kaldirilmasi gereken, arayip sormasi, insanlarin hatirlatmasi sinir bozucu olan bazi guzel anilarin ortagi kisi. hele ki uzun seneler bu kisi ile bir arkadaslik paylasildiysa beslenen ofke ve sinir katsayisi daha da yuksektir.
 • geçmişin tozlu sayfalarında kalmış, eski bir arkadadaş. hatırlandıkça kişiye gri bir hüzün yaşatan, eski bir arkadaş. zamana karşı zayıflığı hatırlatan, eski bir arkadaş. değişimin yolları ayırabildiğini farkettiren; ama gidişiyle de bir şeyler katan, eski bir arkadaş...
 • arkadaşlığın başlarında uyuşan bir kimya vardır, her şey güzel gidiyordur, günden güne samimiyet ve güven artıyordur. bu noktada herkes aynı yanılgıya kapılır: "bizim arkadaşlığımız hiç bozulmayacak"
  bir süre, belki de yıllar boyu her şey iyi gider, arada ufak tefek sorunlar oluyordur ama hallediliyordur da. bazı şeylerin üstesinden gelebildiğini görmek insana daha da güven aşılar, zaten kapılmış olduğu yanılgıya daha bir sarılır taraflar. (ya da kimi zaman sadece bir taraf)
  sonra gün gelir, öyle olaylar olur ki "en yakın arkadaşım" dediğiniz insanı tanıyamazsınız, davranışlarına anlam veremezsiniz, o insan sizin tanıyıp güvendiğiniz kişi olmaktan çok uzaktır.
  belki bir kazık atmıştır, belki sizi sallamamaya başlamıştır. bozulursunuz, kırılırsınız ve işin en kötü yanı muhattap olduğunuz "o" insanın yaşadığınız şoku görmemesi/görmemezlikten gelmesi kısacası sizi artık sallamıyor oluşudur.
  bu lakayıtsızlık, o insanın artık "eski en yakın arkadaş" olduğunun en somut kanıtıdır.
 • kotu bir ayrılık yasanmıssa hatırlamak istemediginiz kişi. bazı ortak arkadasları hala uzen, sizi hala barıstırabılceklerini dusunduren ınsan. en sevilen insanın sizde en derin yarayı olusturabildigini gösteren, sizi zamanında en cok güldürenin şimdi en cok aglatması ironisini meydana getiren, ne olursa olsun hayatınızdan cıkamayacak olan sahıs.
 • bazen arada "dur yaw bu hadisenin tadi en guzel onla cikar, bi bulusak gorusek" gibi fikirler ortaya ciksa da sonra olanlar hatirlanip insan bi kendini tutar, kasar, uzer, vs...
 • eskaza bir fotoğrafına falan rastladığınızda şu anda nerede ne yapıyor olduğundan bile haberdar olmadığınızı farkedip bütün bir akşamı durumun ironikliğine gülerek geçirebildiğiniz kişidir. aylar sonra tesadüfen tatilde karşılaşırsınız, birbirinize gülümseyip geçip gitmeye niyetlenmişken yanındakinin "aaa x diil mi bu" münasebetsizliğiyle 5 ay önceki merakınızı gidermek zorunda kalırsınız, sonra vedalaşırsınız bu sefer onun da bir akşamı gülerek geçireceğini bilerek.**
  "20 yıl sonra bir homecoming yapar arayı kapatırız" der hayatınıza dönersiniz.
  eğer birbirinize çok kızgınsanız ahmet çakarlaşıp "bi afişe edersem sokağa çıkamazsın" tribine de girebilirsiniz gerçi. tehlikelidir az çok.
 • yüzünüzde acı bir gülümseme ile hatırlanacak,bir ufak rakı esliginde sizin için en önemli hikayeyi dinleyen ve artık yanınızda olmayan kisiler.klasik bir hayat gerçegidir;baslamıstır,gelismistir ve artık yoktur.
 • yediginiz ictiginiz ayri gitmeyen can dostunuzun teknik sebeplerle sizden uzaga dusmesi, bu uzakligin zamanla bambaska ciceklere filizlenmesi sonucu gunun birinde sizin ona karsi, onun size karsi aldigi konum. inandiginiz, savundugunuz seylerin taban tabana farklilastigini gordugunuz an icinize dusen atesin yazdigi sozcuklerdir "eski en yakin arkadas".