şükela:  tümü | bugün
 • bir kürk karşıtı olarak beni ikilemde bırakan sorun.

  kesinlikle hayvanların kürkleri için katledilmesine karşıyım bu konuda herhangi bir bahane üretilmesini de kabul etmiyorum. soğuktan kıçınız da donsa o kürk işi tamamen vahşetten öte bir durum değil.

  ancak...

  evimizde ailemin 90'larda aldığı birkaç adet kürk mevcut bu sadece bize has bir durum değil. türkiye'de 80'lerin sonu ve 90'ların başında bu bir statü göstergesiydi ve imkanı olan herkes bu kürklerden satın aldı ve giyindi. bir çok kişinin evinde bu kürkler mevcut.

  şimdilerdeki gibi toplum bilinci mevcut değildi. o dönem bu kürkleri almış olanları suçlayabilecek bir sebep bulamıyorum açıkçası.

  peki bu eski kürkler ne yapılmalı? üretilmesi için hayvanlar vahşice katledildi ve o hayvanlar için maalesef iş işten çoktan geçti. insan zulmünün kurbanı oldular...

  şimdi bu kürkleri çöpe atsan olmaz, giyinsen ayrı problem. bir hayvansever çıkıp iki laf etse ne diyeceksin? nasıl anlatacaksın bunların eski tarihlerde bilinçsizken alındığını ve tadilat vs. gibi işlemlerden geçirilerek kullanılmaya devam edildiğini?

  hadi kürkü eskiden aldım diyerek giysen bu sefer birilerini kürk almaya teşvik etme durumu mevcut...

  bu kürkler için ödenen maddi değerlere değinmiyorum bile çünkü hayvanların çektiği eziyetin yanında o paralar sonda sıfır bile değil. bu yüzden o kısmı konu dışı.

  tamamen etik değerler üzerinden düşünerek, iki ucu boklu değnek olan bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşmanızı diliyorum.
 • zenginiz, statü sahibiyiz bıdı bıdı..
 • soğukta dışarıda kalan hayvanların yaşadıkları yerlerin üstüne, içine, başka birinin alamayacağı şekilde serilerek hayvanlara iade edilebileceğini düşündüğüm kürklerdir, hem de yalnızca gerçek sahibini ısıtmış olur.