• yolda grubunun sözleri ve müziğinin kendilerine ait olduğunu tahmin ettiğim puslu bir şarkı:

*serseri neyzenin aşkıyla kulak ver sözüme
    bu tecelli-i hayat aşk ile büktü belimi*

sanma sütlüman gönlüm
    unuttum ben sevmeyi
    aynı öykü cebimde
    gezerim ben bu alemi

eski bir resmin buldum evimde
    afacan yüzünde parlar gözlerin
    aradan yıllar geçse unutsak bile
    inanmıştım kimse değişmez diye

yıllar geçti ben yoruldum
    ayrı yollardayız şimdi
    unuttum yel değirmenlerine söylenenleri*
  • "gelme desen çalmam kapını
    sorma desen unuturum adını
    aradan yıllar geçse unutsam bile
    inanmıştım kimse değişmez diye"

şeklinde devam eder sözleri. yolda'nın geç keşfettiğim şarkılarından. şarkının büyüsü üflemelilerle doluyo insanın ciğerine sanki, dinledikçe demlendi, demlendikçe sevdim ben şarkıyı.
  • bu pek güzel şarkı şurdan dinlenebilir.
  • yoldanin insani fena carpan sarkisi. gozler bugulu, bunalim denizinde bulabilirsiniz kendinizi bir anda. illa aklinizda ya da gonlunuzde birisinin bir zamanlar olmus ya da oluyor olmasi gerekmez bu denize dusmek icin.. dinlenmesi yeterli!
  • yolda grubunun muhteşem albümünün en güzel parçasıdır. grubun yazdığı sözler zaten dokunurken içinize, öyle güzel müzik yaparlar ki, bir parçada aradığınız her şeyi buluyorsunuz.
  • yeni sayılabilecek türk gruplarının şarkılarında yoğun bir arabesk tını bulunuyor örneklendirmesi için birebir uygun yolda şarkısıdır. * işin enteresanı arabeskle alakası olmayan genç nesil tarafından pek bir beğeni toplamaktadırlar.

ayrıca bu anlamda şu gruplara da dikkat etmek gerekir.

(bkz: seni görmem imkansız)
    (bkz: kim ki o)
    (bkz: toz ve toz)
  • eski bir resmin, bıkkınlık seslenişindeki/tadındaki şarkısıdır. ısrarla, bütün bir gün dinlenilebilir.
  • serseri neyzen’ in aşkınla kulak ver sözüne,
    bu tecelli-i hayat aşk ile büktü belimi diyerek nazım' a benzeyen sesle başlar.
    tamamı için: http://www.youtube.com/watch?v=qanxsacp-oq
  • baştaki dizeler (fena halde yamulmuyorsam eğer*) neyzen tevfik'indir. nazım'a benzeyen ses de neyzen tevfik'in ta kendisidir. şiirin tamamı şaririn kendi sesinden şuradan dinlenebilir.

şiirin orijinalinde şarkının başındaki iki dize arka arkaya değil, muhtemelen kaydı birleştirmiş yolda. çok da güzel uymuş.
  • 'aynı öykü cebimde gezmek de değil sorun, elimi cebimden çıkartamıyorum bile.'
hesabın var mı? giriş yap