şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun zamandır aklımda olan durum. melodisi bir yana, sözler açısından da çok aklıma takılıyor. bir iki örnek vereceğim mesela.

  diyelim ki deli gibi aşıksınız birine, duygular şelale. işte o sırada kapıdan sezen aksu girip şunu bırakıyor;

  "yokluğun ah yol yol uzasa, unutmam seni..."

  sonra bir şekilde ayrılıyorsunuz, o kapıdan çıkılıyor, ahmet kaya geliyor uğurlamaya;

  "sen bir suydun, sen bir ilaçtın
  hoşça kal gözümün nuru, hoşça kal
  hoşça kal iki gözüm, hoşça kal..."

  sonraki süreçte üzüntünün haddi hesabı yok tabii, hoop ferdi özbeğen'i alıyoruz sahneye;

  "efkarım birikti, sığmaz içime..."

  hadi diyelim ki unutulmuşsunuz, rakılar falan yağmur duasına çıkan çiftçiyi sevinçten delirten yağmur gibi akıp gidiyor masadan, müzeyyen senar gelip dokunuyor omzuna;

  "bir zamanlar sevginle ateşlenen başımı, dizlerinin yerine dayasaydım taşlara..."

  söylemeden geçilmeyen çanakkale: bu entry'i yazarken duygulanmak sayılmasın. soner sarıkabadayılar eskiyi unutturmasın.
 • kötüler zaten unutulmuştur.
 • `(bkz: korkma ben varım)`kitabında belirtildiği üzere, "eski şarkılar daha güzeldir, çünkü kötü olanlar zaten unutulmuştur."
 • o şarkıların ilk çıktığı zamanlarda da onlardan önceki şarkıların daha güzel olduğu düşünülür. misal 90'larda dinlediğimiz, şimdi çıkmıyor böyle şarkılar dediğimiz güzel bir şarkının ilk çıktığı zamanlarda da, nerde 70'lerdeki güzelim şarkılar diyenler vardır. 2020'lerde nerde 2010'lardaki güzelim şarkılar diyenler çıkacağı gibi.
 • murat menteş'in korkma ben varım kitabında, " eski şarkılar neden güzeldir? kötüler zaten unutulur" cümlesinde refere ettiği durum.

  romantik soslu kuku sulandıran bir girizgahdır bu, tanışmak için ideal bir üsküdar cümlesi olabilir. utangaç ama bir o kadar da arzulu bir bayana ansızın sorulup ufak bir beklemeden sonra cevaplanmalı bu dostlarım. denenmeye değer.
 • yaslanma belirtisi
 • neredeyse hergün dinlediğim şu parçalar nostaljik ama şarap gibi gün geçtikçe dahada bir güzelleşiyor daha da bir anlamlaşıyor : http://www.youtube.com/watch?v=fdn2_qhgymc
 • aaa yaşlılık mı? hiç de bile.
  bence pop müziğin en verimli yılları türkiye için 90lar ve 2000 başlarıydı.

  mesela,
  hadi yoluna eyvallah
  mutlu ol gülüm inşallah
  sen biten günün ardında
  bi başına kalma inşallah

  hanginiz 'ay hiç duymamışım ben şunu' der ki? 10 yıl olmuş.

  yeri gelir dalga geçeriz ama eğlenmez miyiz de bu şarkılarla?

  ben mesela bu sabah ezbere şunu söylüyordum:
  artık arama beniiii ayyyyyh arama diyoruum
  çünkü ben seni değil, başkasını seviyorumm by serenserengil

  ya da eski şarkılar değil mi birbirini tanımayan insanları göz göze getirip şarkıyı söyleten, barda-konserde-orada burada?
  mesela, demin eve gelirken, alaturka fm dinleyen taksici abim şarkının sesini açıp, benimle birlikte bağıra bağıra şunu söylemedi mi?
  halime bak
  dertli çal kemancı
  başımın tacı
  gitme, bu gece
  sen de kal
  benim halim çok acı.

  velhasıl kelam, eski şarkılar en az bir anımızdır.
  bir an. bir hatıra.
 • "gidersen bana da bir dengini yolla" diyerek çok da eskiye gitmeden müzikten haz alınabileceğini belirterek kendi çapımda çürüttüğüm önerme. biraz popüler müzikten başımızı kaldırıp bir tık öteye gidebiliriz.
 • duyması bile insanı hüzünlendiren cümle.
  bir iki sebep var benim kafamda bu konuya dair. şimdi ilki şu:
  insanlar geçmişlerini özler; ne derlerse desinler eski günlerin hasretini çekerler. geçmiş ne kadar kötü olursa olsun vardır mutlaka güzel anıları. cep telefonu, bilgisayar, internet, mp3 yoktur daha o zamanlar. evden çıkıp arkadaşının evine gittiğinde şimdiki gibi emin değilsindir evde olduğuna. kapıda hayal kırıklığını yaşama ihtimalin vardır. akşam hep birlikte artık hiç gitmediğin komşulara gidersin. eski günlerin sıcaklığı vardır. ilk sevgilinle radyodan o şarkılardan birini dinlemişsindir hep. o sizin şarkınızdır. o ve diğer eski şarkılar o güzel günlerin fon müzikleridir. o güzel günlerdeki güzel duyguların hayat bulduğu şeylerdir. en önemli etken budur.

  ikincisi birşeyler yapmak, meydana getirmek o kadar kolay değildir o zamanlarda. şimdiki gibi evde bile kayıt yapmak yoktur. o yüzden müzik hayat tarzıdır şimdikinden çok daha fazla. ortaya çıkan işlerde gerçekten ruh vardır. o yüzden şimdi efsane diye baktığımız adamlar zamanında iki odalı evlere kapanıp günlerce çalmışlardır enstrumanlarını.

  ve bir diğer sebepte popüler kültür o zamanlar işgal etmemiştir her yanı. şimdiki gibi buram buram pislik kokmaz hemen hemen herşey. daha temizdir eski günler.

  o günler daha güzeldir. o günler daha güzel olduğu için o günlerin müziği daha güzeldir. yoksa şarkının zamanında değildir olay...